Zadziwiająco często właściciele stron internetowych zadają sobie pytanie, jak przenieść domenę do innego operatora – zarówno w przypadkach, gdy chcą zmienić dostawcę usług hostingowych, jak i gdy poszukują lepszych i korzystniejszych warunków dla swojego biznesu online. Właśnie dlatego, w dzisiejszym artykule, postaramy się przybliżyć ten temat, oferując krok po kroku praktyczne wskazówki, które pozwolą Ci na bezproblemowe przeniesienie domeny do innego operatora, pozwalając tym samym na osiągnięcie efektów działania Twojej marki w internecie na jeszcze wyższym poziomie. Nie zwlekaj więc i od razu przyjrzyj się zamieszczenie poniżej przygotowanym wskazówkom, które z pewnością okażą się nieocenione w procesie osiągania sukcesu Twojej działalności online.

Krok 1: Zgłoszenie chęci przeniesienia domeny do obecnego operatora

W pierwszej kolejności, aby przenieść domenę do innego operatora, musisz zgłosić swoją decyzję obecnemu dostawcy usług. Zwykle operator może wymagać żądania przeniesienia domeny za pośrednictwem panelu administracyjnego lub wysłania e-maila do działu obsługi klienta. Ważne jest, aby wcześniej sprawdzić, czy Twoja domena jest odblokowana i możesz ją przenieść. Zablokowane domeny zwykle nie mogą zostać przeniesione, co może opóźnić cały proces.

Krok 2: Uzyskanie kodu AuthInfo od obecnego operatora

Po zgłoszeniu chęci przeniesienia domeny, obecny operator powinien przesłać Ci kod AuthInfo, który będzie wymagany przez nowego operatora. Ten specjalny kod służy do zapewnienia, że tylko autoryzowany właściciel domeny może ją przenieść. Jeśli obecny operator nie chce przekazać tego kodu, warto sprawdzić swoją umowę z nim i ewentualnie zgłosić do odpowiednich instancji brak współpracy ze strony dostawcy.

Krok 3: Wybranie nowego operatora i założenie konta

Zastanów się, jakiego operatora chcesz wybrać dla swojej domeny. Warto przeanalizować różne oferty, dostępne na rynku usługi oraz ceny, które każdy operator proponuje. Po wyborze nowego dostawcy usług, załóż konto w jego panelu administracyjnym, aby móc kontynuować proces przenoszenia domeny.

Krok 4: Zgłoszenie przeniesienia domeny do nowego operatora

Teraz musisz zgłosić przeniesienie domeny do nowego operatora, podając informacje niezbędne do wykonania tego procesu, takie jak nazwa domeny, dane do DNS oraz wspomniany wcześniej kod AuthInfo. Nowy operator zająć się formalnościami związanymi z przeniesieniem domeny i zostaniesz poinformowany o wyniku tego procesu.

Krok 5: Zmiana ustawień DNS i konfiguracja serwera

Po przeniesieniu domeny, konieczne może być dokonanie zmian w ustawieniach DNS. Zmiany te mogą obejmować podmianę adresu serwera liczącego się z adresem liczącym się nowego operatora. Zależy to jednak od konfiguracji serwera, do którego przypisana jest domena. Dodatkowo, może być konieczne skonfigurowanie poczty e-mail, dostępnych subdomen, certyfikatów SSL i innych funkcji oferowanych przez nowego operatora.

Krok 6: Cierpliwość i oczekiwanie na pełne przeniesienie domeny

Pełne przeniesienie domeny może zająć nawet do 10 dni. Warto więc uzbroić się w cierpliwość i na bieżąco śledzić status przeniesienia domeny. Po zakończeniu procesu, warto sprawdzić, czy wszystko zostało wykonane prawidłowo i czy wszystkie funkcje Twojej strony działają poprawnie. W przypadku jakichkolwiek problemów, warto zgłosić je do działu technicznego nowego operatora, który pomoże rozwiązać ewentualne trudności.

Przy prowadzeniu jakichkolwiek projektów online, warto rozważyć tworzenie projektów na expirkach, czyli wygasłach i przejętych domenach z wartościowymi linkami i historią SEO. Dobrze dobrana expirka, z już zbudowanym profilem linkowym oraz historią funkcjonowania w Google może znacznie przyspieszyć indeksowanie nowego projektu oraz zmniejszyć wydatki na linkbuilding i pozycjonowanie strony w Google. W ramach projektu expirki.pl tworzymy bazę jednych z najlepszych domen SEO na rynku: W aplikacji expirki znajdziesz mocne domeny, wygasłe nawet po kilknastu latach z unikalnymi linkami ze stron fundacji, organizacji, firm, subdomen gov, edu i innych. Każdą domenę przed dodaniem do bazy expirki.pl szczegółowo i ręcznie weryfikujemy. Jeśli temat expirek jest dla Ciebie zupełnie nowy, zapraszamy do zapoznania się z naszym szczególowym poradnikiem: https://expirki.pl/czyli-wygasle-i-przechwycone-domeny-seo/

Podsumowanie: Jak przenieść domenę do innego operatora

Przeniesienie domeny do innego operatora może być łatwe, jeśli będziesz krok po kroku postępować zgodnie z poradnikiem. Najważniejsze kroki to:

  1. Zgłoszenie chęci przeniesienia domeny do obecnego operatora, upewniając się, że domena jest odblokowana.
  2. Uzyskanie kodu AuthInfo od obecnego operatora, mającego na celu zabezpieczenie autoryzacji przenoszenia domeny przez właściciela.
  3. Wybranie nowego operatora i założenie konta w jego panelu administracyjnym, co pozwoli kontynuować proces przenoszenia domeny.
  4. Zgłoszenie przeniesienia domeny do nowego operatora, podając niezbędne informacje do procesu, takie jak nazwa domeny, dane DNS i kod AuthInfo.
  5. Zmiana ustawień DNS oraz konfiguracja serwera, która może obejmować adresy liczące się, w zależności od konfiguracji serwera.
  6. Uzbroić się w cierpliwość i oczekiwać na pełne przeniesienie domeny, które może potrwać nawet do 10 dni.

Postępowanie zgodnie z tym poradnikiem pozwoli na płynne i bezproblemowe przeniesienie domeny do wybranego operatora.