W erze rosnącej globalizacji i nieustannego rozwoju technologicznego, jak obecnie, kiedy świat różnych branż staje się coraz bardziej zależny od zasobów cyfrowych, a informations hebt nach ine Netz, numeris privatis anakreontyków, bez wątpienia pojawia się pytanie, którego odpowiedzi wszyscy poszukujemy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek ile istnieje domen na świecie? Pewnie dla przeciętnego użytkownika internetu to pytanie brzmi tak dość niecodziennie, ale jest stosunkowo ważne zrozumieć i docenić skalę zeangiżowania wobec pierwiastek komputacyjnoleonowa. W niniejszym artykule postaram się przybliżyć ową tematykę oraz przedstawić statystyki, które rzucą nieco światła na te zagadnienia i światek, poświęć więc chwilę i zagłęb się w przegląd statystyk dotyczących domen – tego niezwykłego fenomenu znanej sieci.

Statystyki i liczba domen na świecie

W odpowiedzi na pytanie, ile jest domen na świecie, trzeba zauważyć, że liczba ta nie jest stała i ciągle się zmienia. Na przestrzeni ostatnich lat, liczba domen zarejestrowanych na całym świecie stale rośnie. Według statystyk opublikowanych przez Verisign, organizację zarządzającą globalnym systemem domen, na koniec pierwszego kwartału 2021 roku istniało na świecie ok. 367,3 miliona domen.

Rodzaje domen

Główną część tej liczby stanowią domeny najwyższego poziomu (Top-Level Domains, czyli TLD). Domeny te są podzielone na dwie kategorie: domeny generyczne (gTLD) i domeny kodu kraju (ccTLD).

Domeny generyczne (gTLD)

Domeny generyczne to te, które są popularne na całym świecie i nie ograniczone są do żadnego konkretnego kraju. Przykładami gTLD są .com, .net, .org czy .info. Liczba domen gTLD w pierwszym kwartale 2021 roku wynosiła ok. 148,3 miliona, z czego większość stanowią domeny .com.

Domeny kodu kraju (ccTLD)

Domeny kodu kraju są natomiast przypisane do poszczególnych krajów. Przykłady takich domen to .jp dla Japonii, .nl dla Holandii czy .pl dla Polski. W pierwszym kwartale 2021 roku liczba zarejestrowanych domen ccTLD wyniosła ok. 157,4 miliona.

Najpopularniejsze rodzaje domen na świecie

Niezależnie od rodzaju domeny, niektóre są znacznie bardziej popularne od innych. Statystyki pokazują, że najpopularniejszymi TLD na świecie są następujące domeny:
1. .com – ponad 151 milionów domen
2. .tk (Tokelau) – ponad 27,5 miliona domen
3. .cn (Chiny) – ponad 23,3 miliona domen
4. .de (Niemcy) – ponad 16,6 miliona domen
5. .net – ponad 13,4 miliona domen.

Największe rejestratory domen

Rejestratory domen odgrywają kluczową rolę w procesie rejestracji nazw domen. Do największych na świecie należą:
1. GoDaddy – obsługuje ponad 57 milionów domen
2. Namecheap – obsługuje ponad 14 milionów domen
3. Tucows – obsługuje ponad 13 milionów domen
4. HiChina – obsługuje ponad 10 milionów domen.

Przyszłość liczby domen na świecie

Trudno jest przewidzieć, jak liczba domen na świecie będzie się kształtować w przyszłości. Jednym z powodów tak dynamicznego wzrostu liczby domen jest fakt, że coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z wartości posiadania własnej domeny dla swojego przedsiębiorstwa, bloga czy nawet osobistej strony internetowej. Ponadto rapid wzrost liczby domen może być związany też z inwestycjami w domeny, które są traktowane jako rodzaj aktywów inwestycyjnych. Zachodzi pytanie, czy liczba domen będzie kontynuowała swój wzrost? Czas pokaże, jak bardzo ta liczba się jeszcze zmieni.

Przy prowadzeniu jakichkolwiek projektów online, warto rozważyć tworzenie projektów na expirkach, czyli wygasłach i przejętych domenach z wartościowymi linkami i historią SEO. Dobrze dobrana expirka, z już zbudowanym profilem linkowym oraz historią funkcjonowania w Google może znacznie przyspieszyć indeksowanie nowego projektu oraz zmniejszyć wydatki na linkbuilding i pozycjonowanie strony w Google. W ramach projektu expirki.pl tworzymy bazę jednych z najlepszych domen SEO na rynku: W aplikacji expirki znajdziesz mocne domeny, wygasłe nawet po kilknastu latach z unikalnymi linkami ze stron fundacji, organizacji, firm, subdomen gov, edu i innych. Każdą domenę przed dodaniem do bazy expirki.pl szczegółowo i ręcznie weryfikujemy. Jeśli temat expirek jest dla Ciebie zupełnie nowy, zapraszamy do zapoznania się z naszym szczególowym poradnikiem: https://expirki.pl/czyli-wygasle-i-przechwycone-domeny-seo/

Podstawowe informacje o liczbie domen na świecie

W odpowiedzi na pytanie dotyczące liczby domen na świecie, warto zauważyć, że ta wartość stale się zmienia i rośnie. W pierwszym kwartale 2021 roku istniało około 367,3 miliona domen. Domeny dzielą się na dwa rodzaje – domeny najwyższego poziomu (gTLD) oraz domeny kodu kraju (ccTLD), z których liczba wynosiła odpowiednio ok. 148,3 miliona i 157,4 miliona.

Wśród najpopularniejszych rodzajów domen na świecie dominują:

  • .com – ponad 151 milionów domen
  • .tk (Tokelau) – ponad 27,5 miliona domen
  • .cn (Chiny) – ponad 23,3 miliona domen
  • .de (Niemcy) – ponad 16,6 miliona domen
  • .net – ponad 13,4 miliona domen

Na rynku działają również najwięksi rejestratorzy domen, do których należą:

  • GoDaddy – obsługuje ponad 57 milionów domen
  • Namecheap – obsługuje ponad 14 milionów domen
  • Tucows – obsługuje ponad 13 milionów domen
  • HiChina – obsługuje ponad 10 milionów domen

Przyszłość liczby domen na świecie nie jest łatwa do przewidzenia, jednak dynamicznemu wzrostowi sprzyja rosnące zrozumienie znaczenia posiadania własnej domeny dla przedsiębiorstw, blogów czy stron prywatnych, a także traktowanie domen jako inwestycji.