Analiza Whois

Pierwszym krokiem w procesie odkrywania właściciela domeny jest skorzystanie z narzędzi typu Whois. Komenda ta pochodzi z angielskiego słowa „who is”, czyli „kto to”, co właściwie oddaje cel jej funkcjonowania. Aby prawidłowo jej użyć, należy znaleźć jedną z licznych stron internetowych oferujących usługi Whois dla domen globalnych bedą np. whois.net, lookup.icann.org czy who.is.

Dla polskiego rynku, najlepiej korzystać z https://www.dns.pl/whois

Ustalenie tożsamości przy użyciu Whois

Po otworzeniu wybranego serwisu Whois, wystarczy wpisać poszukiwaną domenę w oknie wyszukiwania i kliknąć przycisk „Szukaj” lub nacisnąć klawisz „Enter”. W wynikach przeszukiwania pojawi się zestawienie informacji o danej domenie, takich jak jej wiek, dostawca usług domenowych, status czy ważność rejestracji.

Należy jednak zwrócić uwagę, że nie wszystkie dane będą widoczne. Właściciele domen mają możliwość utajnienia swojego nazwiska, adresu czy numeru telefonu za pomocą ochrony prywatności (ang. privacy protection lub prywatny profil danych). Wówczas będzie można zobaczyć jedynie dane serwera nazw, date rejestracji czy kontakt e-mailowy – często będący aliasem chroniącym prywatność właściciela.

Kontaktowanie się z właścicielem domeny

Jeżeli udało się znaleźć adres e-mail w wynikach sprawdzenia Whois, można wysłać wiadomość na przykładowy adres w domenie. Warto jednak pamiętać, że właściciel nie zawsze będzie na bieżąco odbierał wiadomości przychodzące na ten alias – należy zatem uzbroić się w cierpliwość.

Alternatywne metody poszukiwania

W sytuacji, gdy wyniki Whois dla poszukiwanej domeny są chronione lub niezadowalające, można spróbować innych metod poszukiwań.

Przejście na stronę domeny

Czasem właściciel domeny udostępnia dane kontaktowe wewnątrz swojej strony internetowej. Warto więc odwiedzić stronę WWW o pożądanej nazwie domeny, przeszukać jej „O firmie”, „Kontakt” czy „Politykę prywatności”, gdzie mogą się znajdować poszukiwane informacje.

Wayback Machine

Jeżeli domena jest nieaktywna lub nieobsługiwana przez dłuższy czas, można spróbować użyć archiwum internetowego Wayback Machine, dostępnego na stronie web.archive.org. Poprzez wpisanie adresu domeny w wyszukiwarce serwisu jesteśmy w stanie przeglądać zapisane kopię stron internetowych z przeszłości. Można tam natrafić na poszukiwane informacje lub dane kontaktowe z czasów, gdy ich właściciel nie zdecydował się na ich utajnienie.

Zakup domeny – platformy aukcyjne

W niektórych przypadkach domeny są wystawione na platformach aukcyjnych lub w tzw. domenie „pasywnej”, gdzie można je wykupić od razu. Wówczas proces nawiązania kontaktu z właścicielem staje się prostszy, gdyż odbywa się w ramach danej platformy aukcyjnej czy usługi pośrednictwa w sprzedaży domeny. Na przykład usługa Sedo.com czy Aftermarket.pl oferują zarówno zakup domen, jak i możliwość negocjacji z właścicielem w procesie kupna.

Przy prowadzeniu jakichkolwiek projektów online, warto rozważyć tworzenie projektów na expirkach, czyli wygasłach i przejętych domenach z wartościowymi linkami i historią SEO. Dobrze dobrana expirka, z już zbudowanym profilem linkowym oraz historią funkcjonowania w Google może znacznie przyspieszyć indeksowanie nowego projektu oraz zmniejszyć wydatki na linkbuilding i pozycjonowanie strony w Google. W ramach projektu expirki.pl tworzymy bazę jednych z najlepszych domen SEO na rynku: W aplikacji expirki znajdziesz mocne domeny, wygasłe nawet po kilknastu latach z unikalnymi linkami ze stron fundacji, organizacji, firm, subdomen gov, edu i innych. Każdą domenę przed dodaniem do bazy expirki.pl szczegółowo i ręcznie weryfikujemy. Jeśli temat expirek jest dla Ciebie zupełnie nowy, zapraszamy do zapoznania się z naszym szczególowym poradnikiem: https://expirki.pl/czyli-wygasle-i-przechwycone-domeny-seo/

Poszukiwanie właściciela domeny – strategie odkrywania tożsamości

W artykule omówione zostały istotne aspekty związane z rozwiązaniem zagadki dotyczącej właściciela domeny. Celem było przybliżenie czytelnikom metody, która pozwala na pozyskanie informacji na temat odpowiedzialnej osoby czy firmy.

Whois jest narzędziem, które ujawnia dane właściciela domeny, choć nie zawsze w pełnej postaci ze względu na ochronę prywatności. Wartym zbadania jest również samej strony domeny, archiwum Wayback Machine oraz możliwość odnalezienia pożądanej domeny na platformach aukcyjnych lub w tzw. domenie „pasywnej”.

Niezależnie od wybranej ścieżki poszukiwań, warto zastanowić się nad kreatywnością prowadzonej działalności, elastycznością oraz wyciągnięciem odpowiednich wniosków z dostępnych wariantów. Poszukiwanie właściciela domeny może wydawać się niewielkim krokiem, lecz w miarę postępu wszelkich badań może obrócić się w istotne i ciekawe doświadczenie.