Jak sprawdzić adres IP swojej domeny? Jeśli tak, ten artykuł jest dedykowany właśnie dla Ciebie! Już za chwilę dowiesz się jak w prosty sposób rozwiązać to, dość intrygujące zagadnienie. To istotna informacją, gdyż adres IP domeny, to nic innego, jak etykieta, która pozwala na szybką i sprawna lokalizacje i komunikacje między różnymi stronami internetowymi znajdującymi się w sieci. Szczególnie wartościowa i pomocna dla osób, które codziennie zmagają się z różnymi problemami związanymi z komputerami czy szeroko pojętemi serwisami

Metody sprawdzania adresu IP domeny

W niniejszym artykule omówimy różne metody, dzięki którym dowiesz się, jak sprawdzić adres IP domeny. Wykorzystamy do tego zarówno narzędzia dostępne w systemach operacyjnych, jak i specjalne usługi internetowe.

Narzędzia systemowe do sprawdzania adresu IP domeny

Ping w systemie Windows i Linux

Pierwszą, prostą metodą, którą możemy wykorzystać, jest użycie wbudowanego w systemy operacyjne narzędzia ping. Aby skorzystać z tej metody, wystarczy otworzyć wiersz poleceń (w systemie Windows) lub terminal (w systemie Linux) i wpisać w nim następujące polecenie:

„`
ping nazwa_domeny
„`

W wyniku tego polecenia uzyskasz informacje o adresie IP domeny, z którą próbujesz się połączyć.

nslookup w systemie Windows i Linux

Kolejnym narzędziem wbudowanym w systemy operacyjne, które pozwala na sprawdzenie adresu IP domeny, jest nslookup. Podobnie jak w przypadku polecenia ping, aby skorzystać z nslookup, otwórz wiersz poleceń (w systemie Windows) lub terminal (w systemie Linux) i wpisz w nim następujące polecenie:

„`
nslookup nazwa_domeny
„`

W odpowiedzi otrzymasz informacje o adresie IP domeny, serwerach DNS oraz innych informacjach związanych z domeną.

Usługi internetowe do sprawdzania adresu IP domeny

Whois

Jednym z najpopularniejszych sposobów sprawdzenia adresu IP domeny jest użycie usług internetowych oferujących tzw. whois. Wykorzystanie tego typu usług jest bardzo proste – wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „whois” i wybrać dowolną z dostępnych usług. Następnie wpisz nazwę domeny, którą chcesz sprawdzić, a w odpowiedzi otrzymasz informacje, takie jak adres IP domeny, dane właściciela czy datę wygaśnięcia domeny.

Online Ping

Jeśli nie masz dostępu do wiersza poleceń lub terminala, możesz również skorzystać z usług internetowych umożliwiających wykonywanie polecenia ping. Szukając takiej usługi (np. „online ping tool”) odnajdziesz strony, które umożliwiają wpisanie nazwy domeny i wykonanie pingu. W wyniku tego procesu, zobaczysz adres IP domeny oraz inne informacje na temat połączenia z nią.

DNS Lookup

Alternatywą dla usług whois są strony oferujące tzw. DNS Lookup. Takie usługi pozwalają na sprawdzenie informacji o serwerach DNS przypisanych do danej domeny, a także ich adresów IP. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „DNS Lookup” i znaleźć odpowiednią stronę, na której wpiszesz nazwę domeny. W rezultacie otrzymasz żądane dane, w tym adres IP domeny.

Przy prowadzeniu jakichkolwiek projektów online, warto rozważyć tworzenie projektów na expirkach, czyli wygasłach i przejętych domenach z wartościowymi linkami i historią SEO. Dobrze dobrana expirka, z już zbudowanym profilem linkowym oraz historią funkcjonowania w Google może znacznie przyspieszyć indeksowanie nowego projektu oraz zmniejszyć wydatki na linkbuilding i pozycjonowanie strony w Google. W ramach projektu expirki.pl tworzymy bazę jednych z najlepszych domen SEO na rynku: W aplikacji expirki znajdziesz mocne domeny, wygasłe nawet po kilknastu latach z unikalnymi linkami ze stron fundacji, organizacji, firm, subdomen gov, edu i innych. Każdą domenę przed dodaniem do bazy expirki.pl szczegółowo i ręcznie weryfikujemy. Jeśli temat expirek jest dla Ciebie zupełnie nowy, zapraszamy do zapoznania się z naszym szczególowym poradnikiem: https://expirki.pl/czyli-wygasle-i-przechwycone-domeny-seo/

Podsumowanie: Sposoby sprawdzania adresu IP domeny

Artykuł ten opisuje różne metody, dzięki którym można sprawdzić adres IP domeny. Poniżej przedstawiamy krótkie podsumowanie tych metod:

  1. Ping – narzędzie wbudowane w systemy operacyjne Windows i Linux, które umożliwia sprawdzenie adresu IP domeny poprzez wykonanie prostego polecenia ping nazwa_domeny w wierszu poleceń lub terminalu.
  2. nslookup – kolejne narzędzie dostępne w systemach Windows i Linux, które pozwala na sprawdzenie adresu IP domeny, serwerów DNS i innych informacji, wpisując polecenie nslookup nazwa_domeny w wierszu poleceń lub terminalu.
  3. Whois – usługa internetowa, która umożliwia sprawdzenie adresu IP domeny oraz dodatkowych informacji, takich jak dane właściciela czy datę wygaśnięcia domeny. Wystarczy użyć wyszukiwarki, wpisać „whois” i wybrać odpowiednią usługę, a następnie wprowadzić nazwę domeny.
  4. Online Ping – usługa internetowa umożliwiająca wykonanie polecenia ping bez konieczności korzystania z wiersza poleceń lub terminala. Wyszukaj taką usługę (np. „online ping tool”), wprowadź nazwę domeny i uzyskaj informacje o jej adresie IP oraz połączeniu z nią.
  5. DNS Lookup – alternatywa dla usług whois, pozwalająca na sprawdzenie informacji o serwerach DNS przypisanych do danej domeny oraz ich adresach IP. Wprowadź w wyszukiwarkę „DNS Lookup” i użyj odpowiedniej strony internetowej, wpisując nazwę domeny, aby uzyskać informacje, w tym adres IP domeny.

Wykorzystując te metody, możesz łatwo sprawdzić adres IP domeny, który chciałbyś poznać, zarówno za pomocą narzędzi systemowych, jak i usług internetowych.