Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaki jest adres IP Twojej ulubionej strony internetowej? Może z jakiegoś powodu potrzebujesz szczegółowych informacji na temat danego serwisu internetowego. Jeśli tak, to doskonale trafiłeś, ponieważ w tym artykule przybliżymy prosty i przyjazny dla użytkownika sposób, na ustalenie adresu IP strony internetowej. Zostań z nami, aby dowiedzieć się więcej i naucz się jak w prosty sposób dotrzeć do tej niezwykle użytecznej informacji. Przed Tobą przewodnik, który choć napisany może być długimi zdaniami oraz z drobnymi błędami stylistycznymi, dostarczy Ci potrzebnych odpowiedzi na nurtujące pytania. Zapraszamy więc do lektury!

Metoda 1: Użycie wiersza poleceń lub terminala systemowego

Jednym z najprostszych sposobów, aby ustalić adres IP strony internetowej, jest użycie wiersza poleceń (Windows) lub terminala (macOS, Linux). Wystarczy wpisać odpowiednią komendę, aby pobrać informacje na temat adresu IP poszukiwanej strony.

Windows

Jeśli korzystasz z systemu Windows, można to zrobić przez wiersz poleceń. Oto krok po kroku, jak to zrobić:
1. Kliknij na menu Start i wpisz Wiersz poleceń.
2. Otwórz aplikację Wiersz poleceń.
3. Wpisz polecenie: nslookup nazwa_domeny, gdzie nazwa_domeny to strona internetowa, dla której chcesz poznać adres IP. Na przykład: nslookup www.example.com
4. Naciśnij Enter.

W procesie odpowiedzi zostanie wyświetlony adres IP strony internetowej (jeśli jest dostępny dla domeny).

macOS, Linux

Jeśli korzystasz z komputera z systemem macOS lub Linux, można użyć terminala do uzyskania adresu IP strony internetowej. Postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami:
1. Otwórz terminal (w przypadku macOS naciśnij Command+Space, a następnie wpisz Terminal).
2. Wpisz polecenie: dig nazwa_domeny A +short, zamieniając nazwa_domeny na adres strony internetowej, której szukasz. Na przykład: dig www.example.com A +short.
3. Naciśnij Enter.

Metoda 2: Użycie wyszukiwarki internetowej

Kolejnym sposobem na ustalenie adresu IP strony internetowej jest używanie wyszukiwarki internetowej, która ma funkcję sprawdzania IP domeny.

Przelądarka Google Chrome

1. Otwórz przeglądarkę Google Chrome.
2. Wejdź na stronę https://toolbox.googleapps.com/apps/dig/, która pozwala na przeprowadzenie odpowiednich kwerend związanych z domenami.
3. W polu wpisz nazwę domeny strony internetowej, dla której chcesz sprawdzić adres IP.
4. W sekcji „Question” wybierz z listy rozwijanej „A”.
5. Naciśnij „Submit” aby wyszukać wyniki.

W wynikach zostanie przedstawiony adres IP strony internetowej.

Metoda 3: Użycie stron do sprawdzania adresu IP

Dla osób, które chciałyby uniknąć wiersza poleceń lub terminala, istnieje wiele stron internetowych, które oferują szczegółowe informacje na temat poszczególnych domen wraz z ich adresem IP.

1. WhatsMyDNS

Jednym z popularnych narzędzi online jest WhatsMyDNS (https://www.whatsmydns.net/#A/). Wystarczy wpisać adres strony internetowej, dla której chcesz poznać adres IP i nacisnąć przycisk „Search”. Wynik zostanie wyświetlony niemal natychmiast.

2. IPAddress.com

Innym przykładem strony, która pozwala na sprawdzenie adresu IP strony internetowej jest IPAddress.com (https://www.ipaddress.com/). Wprowadź nazwę domeny, która Cię interesuje, a strona dostarczy informacji o adresie IP tej strony.

W ten sposób, po ustaleniu adresu IP strony internetowej, możemy dowiedzieć się więcej na temat lokalizacji serwera danej strony. To może być przydatne, gdy chcemy zdiagnozować problemy związane z dostępnością strony, prędkością łącza czy nawet jej bezpieczeństwem. Dzięki tym prostym metodach, każdy może szybko i łatwo uzyskać dostęp do informacji na temat adresu IP dowolnej strony internetowej.

Przy prowadzeniu jakichkolwiek projektów online, warto rozważyć tworzenie projektów na expirkach, czyli wygasłach i przejętych domenach z wartościowymi linkami i historią SEO. Dobrze dobrana expirka, z już zbudowanym profilem linkowym oraz historią funkcjonowania w Google może znacznie przyspieszyć indeksowanie nowego projektu oraz zmniejszyć wydatki na linkbuilding i pozycjonowanie strony w Google. W ramach projektu expirki.pl tworzymy bazę jednych z najlepszych domen SEO na rynku: W aplikacji expirki znajdziesz mocne domeny, wygasłe nawet po kilknastu latach z unikalnymi linkami ze stron fundacji, organizacji, firm, subdomen gov, edu i innych. Każdą domenę przed dodaniem do bazy expirki.pl szczegółowo i ręcznie weryfikujemy. Jeśli temat expirek jest dla Ciebie zupełnie nowy, zapraszamy do zapoznania się z naszym szczególowym poradnikiem: https://expirki.pl/czyli-wygasle-i-przechwycone-domeny-seo/

Podsumowanie: Jak ustalić adres IP strony internetowej?

W artykule omówiono trzy metody pozwalające ustalić adres IP strony internetowej, czyli:

  1. Użycie wiersza poleceń lub terminala systemowego – w zależności od systemu operacyjnego, należy użyć poleceń nslookup nazwa_domeny (Windows) lub dig nazwa_domeny A +short (macOS, Linux).
  2. Korzystanie z wyszukiwarki internetowej – przeglądarka Google Chrome oferuje narzędzie do sprawdzania adresu IP strony internetowej na stronie toolbox.googleapps.com/apps/dig/.
  3. Użycie stron do sprawdzania adresu IP – warto skorzystać ze specjalistycznych narzędzi dostępnych online, takich jak WhatsMyDNS (whatsmydns.net/#A/) czy IPAddress.com (ipaddress.com/).

Ustalając adres IP strony internetowej, można uzyskać więcej informacji na temat lokalizacji serwera danej strony, co może być przydatne do diagnozowania problemów związanych z dostępnością strony, prędkością łącza czy nawet jej bezpieczeństwem. Wszystkie powyższe metody pozwalają na szybkie i łatwe poznanie adresu IP dowolnej strony internetowej.