W dobie wszechobecnego Internetu, posiadanie własnej strony internetowej wydaje się być nieodzownym elementem prowadzenia jakiejkolwiek działalności czy promowania własnej osoby. Jednak przecież nie tylko profesjonaliści czy firmy mają potrzebę zaistnieć w sieci, ale też amatorzy będący początkujący, którzy chcieliby się podzielić swoją pasją z szeroką grupą odbiorców. Jeśli zastanawiasz się ostatnio, gdzie można założyć stronę internetową, od którego tematu warto zacząć, jakie są ceny tego typu usług, jaki adres www będzie najbardziej odpowiedni, czy możemy liczyć na bezpłatne rozwiązania to świetnie trafiłeś i tym bardziej gorąco zachęcamy do odnalezienia wszystkich odpowiedzi w niniejszym artykule. Jest to z pewnością inwestycja w przyszłość twojego biznesu, czy też własnego rozwoju, która może przynieść znaczne efekty, często nawet bardzo przedewszystkim nieoczekiwane. Dlatego warto rozważyć już dziś, aby się dowiedzieć więcej, więc nie czekaj i zapoznaj się dokładnie z naszym praktycznym przewodnikiem!

Rodzaje stron internetowych

Najpierw warto wspomnieć o rodzajach stron internetowych i różnych narzędziach, które możemy użyć. W zależności od tego, do czego chcemy użyć naszej strony, mamy do wyboru:
Blog – doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą dzielić się swoimi przemyśleniami, recenzjami czy opisami swoich pasji, jak na przykład gotowanie, podróże czy sport;
Portfolio – doskonały sposób na przedstawienie swoich umiejętności i prac, szczególnie dla freelancerów czy artystów;
Sklep internetowy – własny punkt sprzedaży dla osób prowadzących działalność gospodarczą;
Strona informacyjna lub korporacyjna – miejsce, gdzie można znaleźć informacje o firmie, uczelni czy organizacji.

Darmowe usługi czy płatne rozwiązania

Swoją stronę internetową można utworzyć za pomocą darmowych usług albo korzystając z płatnych rozwiązań. Warto jednak pamiętać, że darmowe usługi mają swoje ograniczenia, takie jak brak indywidualnego adresu www czy ograniczone funkcje strony. Dlatego, jeśli chcemy sporządzić profesjonalną stronę, warto rozważyć wybór płatnych usług.

Darmowe serwisy do tworzenia stron internetowych

Osoby rozpoczynające swoją przygodę z tworzeniem stron internetowych mogą być zainteresowane przede wszystkim darmowymi serwisami do tworzenia stron. Do najpopularniejszych platform należą:
WordPress – bardzo popularne narzędzie do tworzenia blogów oraz profesjonalnych stron www;
Wix – platforma do tworzenia stron przeznaczona dla osób, które nie mają doświadczenia w kodowaniu czy programowaniu;
Weebly – równie prosty w obsłudze serwis, jak Wix, oferujący wiele szablonów i możliwości dostosowania strony do własnych potrzeb;
Blogger – kolejna opcja dla osób, które chcą prowadzić bloga, choć ma mniej funkcji niż WordPress.

Płatne usługi do tworzenia stron internetowych

W przypadku konieczności posiadania bardziej profesjonalnej strony internetowej, warto rozważyć płatne usługi hostingu i tworzenia stron. Najpopularniejsze na tym polu są:
Bluehost – jedna z najbardziej popularnych usług hostingu na świecie, szczególnie polecana dla stron opartych na WordPress;
Strikingly – platforma do tworzenia stron internetowych majaca na celu
pomoc osobom bez doświadczenia w programowaniu w stworzeniu świetnie wyglądających stron;
Shopify – serwis specjalizujący się w tworzeniu sklepów internetowych, z wszelkimi potrzebnymi do tego funkcjami;
Squarespace – platforma oferująca wiele szablonów i funkcji, doskonale sprawdzająca się przy tworzeniu stron o charakterze wizualnym czy portfolio.

Wybór odpowiedniego adresu www

Kolejnym etapem jest wybór odpowiedniego adresu www, a więc domeny. Można wybrać spośród darmowych subdomen oferowanych przez platformy do tworzenia stron (np. nazwastrony.wordpress.com) lub zdecydować się na indywidualną domenę. Warto tu zwrócić uwagę na ogólnoświatowe domeny, takie jak .com, .net czy .org, jak również na domeny krajowe, takie jak .pl, .de czy .fr.

Podstawowe kroki tworzenia strony internetowej

Mając już wybrane narzędzia czy usługi do tworzenia strony, można przejść do jej projektowania. Warto pamiętać o następujących krokach:
1. Wybór odpowiedniego motywu lub szablonu – najlepiej takiego, który będzie dobrze reprezentował treści, które zamierzamy publikować;
2. Dostosowanie strony do swoich potrzeb – na przykład, dodanie logo, ustawienie odpowiednich kolorów czy czcionek;
3. Utworzenie podstawowych podstron, takich jak strona główna, o mnie, kontakt czy blog;
4. Dbanie o jakość treści, tak, aby były wartościowe, ciekawe i dobrze napisane.

Przy prowadzeniu jakichkolwiek projektów online, warto rozważyć tworzenie projektów na expirkach, czyli wygasłach i przejętych domenach z wartościowymi linkami i historią SEO. Dobrze dobrana expirka, z już zbudowanym profilem linkowym oraz historią funkcjonowania w Google może znacznie przyspieszyć indeksowanie nowego projektu oraz zmniejszyć wydatki na linkbuilding i pozycjonowanie strony w Google. W ramach projektu expirki.pl tworzymy bazę jednych z najlepszych domen SEO na rynku: W aplikacji expirki znajdziesz mocne domeny, wygasłe nawet po kilknastu latach z unikalnymi linkami ze stron fundacji, organizacji, firm, subdomen gov, edu i innych. Każdą domenę przed dodaniem do bazy expirki.pl szczegółowo i ręcznie weryfikujemy. Jeśli temat expirek jest dla Ciebie zupełnie nowy, zapraszamy do zapoznania się z naszym szczególowym poradnikiem: https://expirki.pl/czyli-wygasle-i-przechwycone-domeny-seo/

Tworzenie stron internetowych – kluczowe informacje

Tworzenie własnej strony internetowej to proces, który rozpoczyna się od określenia jej rodzaju, takiego jak blog, portfolio, sklep czy strona korporacyjna. Istnieje wiele dostępnych platform, które umożliwiają tworzenie stron, zarówno darmowych, jak i płatnych. Wśród najpopularniejszych rozwiązań dla początkujących znajdują się WordPress, Wix, Weebly czy Blogger, natomiast zaawansowane usługi oferują Bluehost, Strikingly, Shopify czy Squarespace.

Wybierając odpowiednie narzędzie, warto zastanowić się również nad adresem internetowym – domeną. Można wybierać między darmowymi subdomenami a indywidualnymi, zarówno o charakterze ogólnoświatowym, jak i krajowym. Projektując stronę, należy pamiętać o takich aspektach, jak dobór odpowiedniego motywu, dostosowanie strony do własnych potrzeb, czy dbanie o jakość treści.