W dzisiejszych czasach, choć może nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, obecność w sieci stała się niemalże nieodzownym elementem prowadzenia biznesu, a także działalności niekomercyjnych inicjatyw, jak np. blogów czy stron hobbystycznych. W związku z tym, trudno wyobrazić sobie swoją działalność bez odpowiedniej przestrzeni w świecie online. Jak wiadomo, jednak, zdobycie swojego miejsca w internecie wymaga posiadania pewnych środków oraz decyzji odnośnie samego formułowania, czyli w szczególności nabycie domeny oraz wybranie odpowiedniego hostingu. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć te zagadnienia i przyjrzeć się temu, jakie koszty wiążą się z ich pozyskaniem, co może okazać się nieco bardziej skomplikowane niż myślimy. Zachęcamy zatem do zapoznania się z poniższym tekstem, który może pomóc zarówno osobom prywatnym jak i przedsiębiorcom zrozumieć problematykę oraz podjąć odpowiednie dla siebie wybory.
Ceny domen internetowych
Pierwszym krokiem ku obecności w sieci jest zakup domeny, która będzie Twoim unikalnym adresem w internecie. Można go porównać do ulicy i numeru domu, lecz w świecie online. Domeny różnią się od siebie nie tylko nazwą, ale także rozszerzeniem, np. .com, .pl, .org itp.
Ile kosztuje domena?
Ceny domen internetowych zależą od kilku czynników, takich jak rodzaj rozszerzenia, czas trwania rejestracji oraz dostawcy usług domenowych. Na ogół koszt domeny wynosi od kilkunastu do nawet kilkuset złotych rocznie. Popularne rozszerzenia jak .com, .pl czy .net są zazwyczaj nieco droższe, ale w dłuższej perspektywie warto zainwestować w taką domenę, gdyż budują wiarygodność Twojej strony.
Warto pamiętać, że poza opłatają za samą domenę, należy również uwzględnić koszt odnowienia jej po upływie okresu, za który ją opłaciłeś.
Opłaty za hosting
Po zakupie domeny, kolejnym krokiem jest wybranie odpowiedniego hostingu, czyli usługi świadczonej przez firmy zajmujące się udostępnianiem miejsca na swoich serwerach, gdzie przechowywana będzie strona lub aplikacja internetowa oraz łączącej się z nią baza danych.
Jakie rodzaje hostingu wybrać?
Do głównych rodzajów hostingu można zaliczyć: shared hosting (współdzielony), VPS (wirtualny serwer prywatny) oraz dedykowany serwer. Wybór odpowiedniego rodzaju hostingu zależy przede wszystkim od potrzeb strony, rodzaju jej treści oraz oczekiwanego ruchu. Dla małych stron oraz blogów, shared hosting będzie wystarczający i najtańszy. VPS jest opcją dla średniej wielkości stron oraz aplikacji ze średnim ruchem, natomiast serwer dedykowany przeznaczony jest dla dużych stron o wysokim ruchu oraz wymagających zasobów.
Ile kosztuje hosting?
Koszt hostingu również zależy od kilku czynników takich jak rodzaj i czas hostingu oraz dostawcy usług. Ceny za hosting współdzielony zaczynają się już od kilkunastu złotych miesięcznie, natomiast VPS może kosztować od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych miesięcznie. Serwery dedykowane są najdroższą opcją – koszt wynosi od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie.
Promocje i zniżki
Często podczas podejmowania decyzji o wybraniu domeny oraz hostingu można natrafić na różne promocje oraz zniżki oferowane przez dostawców. Warto zwrócić uwagę na te oferty, gdyż można w ten sposób zaoszczędzić sporo środków.
Gdzie szukać promocji na domeny i hosting?
Promocje na domeny oraz hosting można znaleźć na stronach WWW dostawców, w mediach społecznościowych, gdzie niekiedy organizowane są różne konkursy, w newsletterach czy też na forach, gdzie użytkownicy wymieniają się doświadczeniami oraz informacjami na ten temat.
Podsumowanie
Zakup domeny oraz hosting to istotny krok w prowadzeniu działalności w internecie. Pamiętając o tym, ile kosztuje domena i hosting, warto zwrócić uwagę na promocje oraz zniżki, które mogą pomóc w obniżeniu kosztów. Ważne jest również dostosowanie zakupionego hostingu do potrzeb strony oraz jej przyszłego rozwoju.
Przy prowadzeniu jakichkolwiek projektów online, warto rozważyć tworzenie projektów na expirkach, czyli wygasłach i przejętych domenach z wartościowymi linkami i historią SEO. Dobrze dobrana expirka, z już zbudowanym profilem linkowym oraz historią funkcjonowania w Google może znacznie przyspieszyć indeksowanie nowego projektu oraz zmniejszyć wydatki na linkbuilding i pozycjonowanie strony w Google. W ramach projektu expirki.pl tworzymy bazę jednych z najlepszych domen SEO na rynku: W aplikacji expirki znajdziesz mocne domeny, wygasłe nawet po kilknastu latach z unikalnymi linkami ze stron fundacji, organizacji, firm, subdomen gov, edu i innych. Każdą domenę przed dodaniem do bazy expirki.pl szczegółowo i ręcznie weryfikujemy. Jeśli temat expirek jest dla Ciebie zupełnie nowy, zapraszamy do zapoznania się z naszym szczególowym poradnikiem: https://expirki.pl/czyli-wygasle-i-przechwycone-domeny-seo/
Ważne informacje o kosztach domen i hostingu
Zakup unikalnej domeny oraz odpowiedniego hostingu to kluczowe kroki dla obecności online. Istotne jest znalezienie odpowiednich dla naszych potrzeb rozszerzeń, takich jak .com, .pl czy .net, których ceny wahają się od kilkunastu do kilkuset złotych rocznie. Ponadto, warto uwzględnić koszty odnowienia domeny po upływie okresu, za który opłaciliśmy usługę.
Wybór rodzaju hostingu zależy głównie od wielkości naszej strony oraz jej treści. Dla mniejszych stron, shared hosting będzie najbardziej opłacalny, a koszty tego rodzaju hostingu zaczynają się od kilkunastu złotych miesięcznie. Dla średniej wielkości stron VPS jest właściwą opcją, kosztując od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie. W przypadku większych stron o wysokim ruchu, dedykowany serwer opłaca się, jednak koszty takiego rozwiązania zaczynają się od kilkuset złotych i mogą sięgać kilku tysięcy miesięcznie.
Osobom zainteresowanym obniżeniem kosztów warto zwrócić uwagę na różne promocje i zniżki oferowane przez dostawców usług. Promocje na domeny i hosting można znaleźć na stronach dostawców, w mediach społecznościowych, newsletterach oraz forach internetowych.
Dobrze dobrana domena oraz hosting stanowią istotną część prowadzenia działalności w Internecie, dlatego warto przeznaczyć czas na poszukiwanie odpowiednich ofert oraz promocji. Tylko wtedy będziemy mogli maksymalnie wykorzystać swoje środki finansowe na rozwój naszej strony w sieci.