W dzisiejszych czasach, gdy bezpieczeństwo w sieci odgrywa kluczowe znaczenie, dbanie o szyfrowanie połączeń na naszych stronach WWW staje się priorytetem dla wielu właścicieli serwisów. Właśnie w odpowiedzi na te potrzeby powstała usługa Let’s Encrypt – bezpłatnego, automatycznego i otwartego dostawcy certyfikatów SSL. W artykule ten, który przed tobą się rozkłada, pragnę szczegółowo, krok za krokiem, opisać proces instalacji oraz konfiguracji tej usługi na swojej stronie. Następnie omówimy również aktualizację certyfikatów SSL. Zapraszam do lektury tego przewodnika – towarzysz, który wspomoże cię w realizacji tego zadania w przystępny i niezwykle użyteczny sposób, którego efekty uczynią zadość sprawie zabezpieczenia strony oraz usatysfakcjonują odbiorców można by rzec, pewniejsze nawigowanie po zasobach WWW.

1. Przygotowanie do instalacji Let’s Encrypt

Przed przystąpieniem do procesu instalacji Let’s Encrypt, warto upewnić się, że nasza strona działa na serwerze z obsługą HTTPS. Warto także sprawdzić, czy nasz serwer obsługuje protokół ACME, który jest niezbędny w celu skorzystania z usług Let’s Encrypt. Istotnym krokiem jest również posiadanie dostępu do konsoli serwera oraz praw administratora.

2. Instalacja Let’s Encrypt na serwerze

Instalacja klienta Certbot

Aby zainstalować Let’s Encrypt na swoim serwerze, należy skorzystać z klienta o nazwie Certbot. Poniżej pokrótce opiszę, w jaki sposób możemy prawidłowo tego dokonać:

1. Wejdź na stronę https://certbot.eff.org/
2. Wybierz odpowiednią dla siebie kombinację systemu operacyjnego i oprogramowania serwera
3. Postępuj zgodnie z instrukcjami zawartymi na stronie, klikając na przycisk „Get Started”.” Kolejne kroki będą wyświetlane na bieżąco, w zależności od wybranej konfiguracji.

3. Konfiguracja i instalacja certyfikatu

Po zainstalowaniu Certbota, możemy przejść do konfiguracji i instalacji certyfikatu SSL. W konsoli serwera, wpisz:

„`bash
$ sudo certbot –apache
„`

lub

„`bash
$ sudo certbot –nginx
„`

W zależności od tego, czy korzystasz z serwera Apache czy Nginx. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi w konsoli. W trakcie procesu, Certbot sprawdzi domenę, dla której chcesz zainstalować certyfikat, a także niezbędne pliki konfiguracyjne serwera. Jeśli wszystko będzie przebiegać bez problemów, certyfikat zostanie wygenerowany i zainstalowany.

4. Przetestowanie certyfikatu

Po zakończeniu procesu generowania i instalowania certyfikatu, warto przetestować jego poprawność i funkcjonowanie. Możemy to zrobić, przechodząc na naszą stronę internetową z adresem HTTPS, a także korzystając z narzędzi takich jak SSL Labs.

5. Wymuszanie połączenia HTTPS

Instalacja certyfikatu SSL to pierwszy krok. Równie ważne jest, aby wszystkie requesty do naszej strony były przekierowywane na połączenie HTTPS. W zależności od używanego serwera, działanie można wykonać poprzez zmianę w konfiguracji serwera.

W przypadku Apache, dodaj następujący kod do pliku xpath01.conf:

„`

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

„`

Natomiast dla Nginx, edytuj plik konfiguracyjny nginx.conf lub default.conf:

„`
server {
listen 80 default_server;
server_name _;
return 301 https://$host$request_uri;
}
„`

Nie zapomnij o restarcie serwera po wprowadzeniu zmian.

6. Aktualizacja certyfikatów SSL

Certyfikaty Let’s Encrypt mają okres ważności 90 dni. W celu automatycznego odnawiania certyfikatów SSL, warto dodać odpowiednią komendę do systemowego harmonogramu zadań (CRON):

„`bash
$ sudo crontab -e
„`

Dodaj następującą linię:

„`
0 3 * * * /usr/bin/certbot renew –quiet –post-hook „systemctl reload nginx”
„`

Ta komenda powoduje, że co dzień o 3:00 rano, certyfikat zostanie sprawdzony i odnowiony (jeśli będzie miał mniej niż 30 dni ważności).

Przy prowadzeniu jakichkolwiek projektów online, warto rozważyć tworzenie projektów na expirkach, czyli wygasłach i przejętych domenach z wartościowymi linkami i historią SEO. Dobrze dobrana expirka, z już zbudowanym profilem linkowym oraz historią funkcjonowania w Google może znacznie przyspieszyć indeksowanie nowego projektu oraz zmniejszyć wydatki na linkbuilding i pozycjonowanie strony w Google. W ramach projektu expirki.pl tworzymy bazę jednych z najlepszych domen SEO na rynku: W aplikacji expirki znajdziesz mocne domeny, wygasłe nawet po kilknastu latach z unikalnymi linkami ze stron fundacji, organizacji, firm, subdomen gov, edu i innych. Każdą domenę przed dodaniem do bazy expirki.pl szczegółowo i ręcznie weryfikujemy. Jeśli temat expirek jest dla Ciebie zupełnie nowy, zapraszamy do zapoznania się z naszym szczególowym poradnikiem: https://expirki.pl/czyli-wygasle-i-przechwycone-domeny-seo/

Instalacja i konfiguracja Let’s Encrypt – kluczowe kroki

W celu zabezpieczenia strony internetowej za pomocą certyfikatu SSL od Let’s Encrypt, należy przeprowadzić poniższe kroki:

  • Zapewnienie obsługi HTTPS oraz protokołu ACME na serwerze, a także zdobycie uprawnień administratora i dostępu do konsoli serwera.
  • Instalacja klienta Certbot, wybierając na stronie https://certbot.eff.org/ odpowiednią kombinację systemu operacyjnego i oprogramowania serwera, a następnie postępując zgodnie z instrukcjami.
  • Konfiguracja i instalacja certyfikatu SSL za pomocą Certbota, wydając polecenie sudo certbot --apache lub sudo certbot --nginx w konsoli serwera i postępując zgodnie z wyświetlanymi krokami.
  • Sprawdzenie poprawności i funkcjonowania certyfikatu, przechodząc na stronę internetową z adresem HTTPS oraz używając narzędzi takich jak SSL Labs.
  • Wymuszenie połączenia HTTPS dla wszystkich zapytań do strony, modyfikując plik konfiguracyjny serwera (Apache: xpath01.conf, Nginx: nginx.conf lub default.conf) i restartując serwer.
  • Ustawienie automatycznej aktualizacji certyfikatów SSL co 90 dni, dodając odpowiednią komendę do systemowego harmonogramu zadań (CRON).

W ten sposób zapewnione będzie prawidłowe działanie certyfikatu Let’s Encrypt oraz bezpieczeństwo użytkowników strony internetowej.