Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak zwiększyć bezpieczeństwo Twojej strony internetowej oraz budować zaufanie wśród użytkowników? Odpowiedź na to pytanie może być banalnie prosta – wystarczy zainstalować certyfikat SSL na serwerze, aby chronić dane przesyłane między przeglądarką a serwerem. W dzisiejszym rozwoju technologii oraz wzrastającej świadomości na temat cyberbezpieczeństwa, posiadanie certyfikatu SSL na swojej stronie staje się standardem, a nie jedynie dodatkiem. W artykule tym poznasz sprawdzony, praktyczny poradnik, który pomoże Ci w łatwy i szybki sposób zrozumieć proces instalacji certyfikatu SSL na serwerze – niezależnie od tego, czy jesteś początkujący w temacie, czy też posiadasz już pewne doświadczenie. Przekonasz się, że nic nie stoi na przeszkodzie, abyś samodzielnie zabezpieczył swoją stronę internetową. Zapraszamy do lektury!

Kupno i generowanie certyfikatu SSL

Pierwszym krokiem w procesie instalacji SSL na serwerze jest kupno oraz generowanie certyfikatu SSL. Certyfikaty SSL można zakupić u różnych dostawców, takich jak np. Symantec, DigiCert czy GlobalSign. Wybór odpowiedniego certyfikatu zależy przede wszystkim od wagi serwisu internetowego oraz budżetu. Najpopularniejszym i najtańszym rozwiązaniem jest pozyskanie Więcej informacji na temat certyfikatów SSL można znaleźć w artykule „Szyfrowanie SSL, certyfikaty i cała reszta – co warto wiedzieć?”.

Generowanie żądania CSR

Po zakupie certyfikatu SSL, należy wygenerować żądanie CSR (Certificate Signing Request). CSR to zaszyfrowane zapytanie, które zawiera istotne informacje o Twojej stronie internetowej, takie jak nazwa domeny, nazwa organizacji czy lokalizacja. Wygenerowanie CSR jest możliwe za pomocą różnych narzędzi (np. OpenSSL lub cPanel), a odpowiedni proces generacji zależy od serwera, na którym ostatecznie zostanie zainstalowany certyfikat SSL.

Weryfikacja i odbiór certyfikatu SSL

Następny krok w procesie to weryfikacja i odbiór certyfikatu SSL. W tym celu, wygenerowane żądanie CSR musisz przesłać do wybranej wcześniej firmy certyfikującej (Certificate Authority, CA). CA sprawdzi i zweryfikuje poprawność informacji zawartych w żądaniu CSR oraz ewentualne inne wymagane dla wybranej rodzaju certyfikatu (np. kontroli na poziomie jednostki prawnej).

Po pozytywnej weryfikacji, CA wyśle Ci certyfikat SSL w formie cyfrowego pliku (najczęściej w formacie .crt). Tego rodzaju plik będzie niezbędny podczas instalacji certyfikatu na serwerze.

Instalacja certyfikatu SSL na serwerze

Zasadnicza część przedsięwzięcia polega na wykonaniu właściwej instalacji certyfikatu SSL na serwerze. Proces ten różni się w zależności od używanego serwera oraz konfiguracji. Poniżej przedstawiamy ogólny przegląd kroków, które musisz wykonać podczas instalacji.

Umieszczenie certyfikatu na serwerze

Proces rozpoczyna się od umieszczenia pliku certyfikatu SSL na właściwym serwerze. W tym celu musisz wgrać plik (otrzymany od CA) w odpowiednie miejsce na serwerze. To miejsce może różnić się w zależności od używanej infrastruktury i konfiguracji. Należy także upewnić się, że zawartość pliku jest poprawna.

Skonfigurowanie serwera

Aby zainstalować certyfikat SSL na serwerze, należy skonfigurować serwer tak, aby obsługiwał połączenia SSL oraz przypisać certyfikat do odpowiedniej domeny na serwerze. W zależności od używanego oprogramowania serwera (np. Apache, Nginx czy IIS) proces konfiguracji będzie różny. W przypadku niektórych serwerów, takich jak cPanel czy Plesk, możliwe jest wykonanie instalacji certyfikatu przez interfejs graficzny, co ułatwia cały proces.

Ważnym elementem konfiguracji jest również określenie konfiguracji dla szyfrowania SSL. Odpowiednia konfiguracja pozwoli na optymalne działanie połączeń szyfrowanych i uniknięcie podatności wynikających np. ze stosowania starych protokołów lub niewłaściwych zestawów szyfrów.

Sprawdzenie i testowanie certyfikatu SSL

Podczas ostatniej części, warto sprawdzić poprawność działania certyfikatu SSL. Najłatwiejszym sposobem jest otworzenie swojej strony internetowej w przeglądarce – jeżeli certyfikat SSL jest prawidłowo zainstalowany, strona powinna mieć ikonę kłódki w pasku adresu (dokładny wygląd zależy od przeglądarki) oraz jej adres powinien zaczynać się od „https://”.

Można również skorzystać z narzędzi, takich jak np. SSL Labs, które oferują sprawdzenie konfiguracji SSL na serwerze pod kątem bezpieczeństwa i wykrywania ewentualnych błędów.

Nie zapomnij również o kontroli przekierowań na stronie oraz utrzymaniu ważności certyfikatu, aby użytkownicy zawsze korzystali z bezpiecznych połączeń.

Przy prowadzeniu jakichkolwiek projektów online, warto rozważyć tworzenie projektów na expirkach, czyli wygasłach i przejętych domenach z wartościowymi linkami i historią SEO. Dobrze dobrana expirka, z już zbudowanym profilem linkowym oraz historią funkcjonowania w Google może znacznie przyspieszyć indeksowanie nowego projektu oraz zmniejszyć wydatki na linkbuilding i pozycjonowanie strony w Google. W ramach projektu expirki.pl tworzymy bazę jednych z najlepszych domen SEO na rynku: W aplikacji expirki znajdziesz mocne domeny, wygasłe nawet po kilknastu latach z unikalnymi linkami ze stron fundacji, organizacji, firm, subdomen gov, edu i innych. Każdą domenę przed dodaniem do bazy expirki.pl szczegółowo i ręcznie weryfikujemy. Jeśli temat expirek jest dla Ciebie zupełnie nowy, zapraszamy do zapoznania się z naszym szczególowym poradnikiem: https://expirki.pl/czyli-wygasle-i-przechwycone-domeny-seo/

Instalacja certyfikatu SSL – kluczowe kroki

  1. Kupno i generowanie certyfikatu SSL: Zakup certyfikatu SSL od odpowiedniego dostawcy oraz wygenerowanie żądania CSR, które zawiera niezbędne informacje o stronie internetowej.
  2. Weryfikacja i odbiór certyfikatu SSL: Po przesłaniu żądania CSR do firmy certyfikującej (CA), CA sprawdza poprawność informacji oraz ewentualne inne wymagania, a następnie wysyła certyfikat SSL w formie pliku (.crt).
  3. Umieszczenie certyfikatu na serwerze: Wgranie pliku certyfikatu w odpowiednie miejsce na serwerze oraz sprawdzenie poprawności zawartości pliku.
  4. Skonfigurowanie serwera: Konfiguracja serwera w celu obsługi połączeń SSL i przypisanie certyfikatu do odpowiedniej domeny na serwerze. Proces konfiguracji zależy od używanego oprogramowania serwera.
  5. Sprawdzenie i testowanie certyfikatu SSL: Otwarcie strony internetowej w przeglądarce w celu sprawdzenia, czy wygląd kłódki oraz adres z „https://” świadczą o poprawnym działaniu certyfikatu. Można również skorzystać z narzędzi sprawdzających konfigurację SSL na serwerze.