Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak można zmienić domenę swojego serwisu internetowego opartego na WordPress? Jeśli tak, dobrze trafiliście! W tym artykule postaramy się przybliżyć Wam krok po kroku, jak skutecznie i przede wszystkim – bezproblemowo przeprowadzić ten proces. Zmiana domeny może być dużym wyzwaniem, szczególnie dla osób, które nie mają doświadczenia w tego rodzaju pracach, ale nie bójcie się! Z naszym praktycznym poradnikiem śmiałowanie stawicie czoła temu zadaniu, osiągając zadowalający efekt, który przyciągnie jeszcze więcej klientów do Waszej strony. Zapraszamy zatem do lektury naszego tekstu, który zawiera fundamentalne informacje na temat zmiany domeny w WordPress i z pewnością ułatwi Wam tę pracę!

1. Kupno nowej domeny

Przed przystąpieniem do zmiany domeny na WordPress, konieczne jest zakupienie nowej domeny. Wiele firm oferuje usługę kupna domen, więc warto przeprowadzić własne badania i wybrać firmę, która oferuje najlepsze usługi w przystępnej cenie. Pamiętaj, że odnawianie domeny jest również kosztowne i trzeba będzie ponawiać swoją domenę co kilka lat.

2. Tworzenie kopii zapasowej strony

W miarę jak przystępujecie do zmiany domeny w WordPress, jednym z kluczowych kroków jest stworzenie kopii zapasowej całej strony internetowej. Dzięki temu będziecie mieć zabezpieczenie w przypadku, gdy coś pójdzie nie tak podczas zmiany. Możecie użyć wtyczek do WordPress, takich jak UpdraftPlus, które automatycznie wykonują kopie zapasowe i przechowują je w bezpiecznym miejscu.

3. Przenoszenie strony na nową domenę

Po zakupieniu nowej domeny i wykonaniu kopii zapasowej swojej strony, kolejnym krokiem jest przeniesienie strony na nową domenę. W tym celu należy wszystkie pliki ze starej domeny przesłać na nową domenę, korzystając z plików z kopii zapasowej. Możecie to zrobić ręcznie, korzystając z klienta FTP lub innych narzędzi do zarządzania plikami.

4. Aktualizacja danych w bazie danych

Przeniesienie strony na nową domenę wymaga również aktualizacji danych w bazie danych WordPress. Należy zmienić wszelkie odniesienia do starej domeny na nową, za pomocą narzędzi administracyjnych WordPress, takich jak phpMyAdmin. Szczególną uwagę należy zwrócić na tabelę wp_options i wp_posts, gdzie przechowywane są informacje o adresie strony.

5. Aktualizacja ustawień WordPress

Dalszym krokiem jest aktualizacja ustawień WordPress w celu przekierowania na nową domenę. Wchodzimy w Ustawienia -> Ogólne i zmieniamy obie wartości: Adres (URL) WordPress oraz Adres (URL) strony. Po zmianie wartości zapisujemy ustawienia.

6. Wprowadzenie przekierowań 301 i kontrolowanie indeksacji

Ostatnim, ale równie ważnym krokiem jest wprowadzenie przekierowań 301 dla wszystkich adresów URL ze starej domeny na nową. Dzięki temu unikniemy sytuacji, gdy użytkownicy, odwiedzający Waszą stronę przez stary adres, zostaną przekierowani na nową domenę. Przekierowania 301 poinformują również wyszukiwarki, że strona została przeniesiona na nową domenę. Warto także sprawdzić, czy strona jest prawidłowo zindeksowana przez wyszukiwarki, korzystając z Google Search Console czy Bing Webmaster Tools. Dokładne wykonanie tych etapów pozwoli na skuteczne i problematiczne zmienienie domeny WordPress.

Przy prowadzeniu jakichkolwiek projektów online, warto rozważyć tworzenie projektów na expirkach, czyli wygasłach i przejętych domenach z wartościowymi linkami i historią SEO. Dobrze dobrana expirka, z już zbudowanym profilem linkowym oraz historią funkcjonowania w Google może znacznie przyspieszyć indeksowanie nowego projektu oraz zmniejszyć wydatki na linkbuilding i pozycjonowanie strony w Google. W ramach projektu expirki.pl tworzymy bazę jednych z najlepszych domen SEO na rynku: W aplikacji expirki znajdziesz mocne domeny, wygasłe nawet po kilknastu latach z unikalnymi linkami ze stron fundacji, organizacji, firm, subdomen gov, edu i innych. Każdą domenę przed dodaniem do bazy expirki.pl szczegółowo i ręcznie weryfikujemy. Jeśli temat expirek jest dla Ciebie zupełnie nowy, zapraszamy do zapoznania się z naszym szczególowym poradnikiem: https://expirki.pl/czyli-wygasle-i-przechwycone-domeny-seo/

Refleksje na temat procesu zmiany domeny WordPress

W procesie zmiany domeny w WordPress warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kroków, które mają znaczący wpływ na sukces tego przedsięwzięcia. Po pierwsze, zakup nowej domeny u odpowiedniego dostawcy to decyzja, mająca wpływ na długofalowy koszt i funkcjonowanie naszej strony. Następnie stworzenie kopii zapasowej strony jest istotne, aby mieć pewność, że nasza strona będzie bezpieczna podczas całego procesu.

Przez ręczne przesłanie plików zmieniamy domenę i przenosimy naszą witrynę na nową domenę, co wymaga również aktualizacji danych w bazie danych oraz ustawień WordPress, aby wszystkie działania były in line z naszą nową domeną.

Końcowym krokiem jest wprowadzenie przekierowań 301 i kontrola indeksacji strony przez wyszukiwarki – to kluczowe elementy zapewniające, że nasza strona będzie prawidłowo wyświetlana i odnajdywana przez użytkowników w przyszłości. Dokładna realizacja wymienionych etapów pozwala na efektywną i bezproblemową zmianę domeny WordPress.