Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak sprawdzić historię domeny, jeszcze zanim zdecydujesz się na jej zakup? W takim razie trafiłeś we właściwe miejsce! W niniejszym artykule pragniemy przedstawić praktyczny poradnik, który pozwoli Ci zgłębić tajniki tego procesu i ostatecznie podjąć dobrą decyzję związaną z inwestycją w konkretną domenę. Warto pamiętać, że analiza historii domeny może dostarczyć wiele cennych informacji, które wpłyną na jej wartość i potencjał w przyszłości. Dlatego też, nie czekaj dłużej, poświęć kilka chwil i zagłęb się w nasz poradnik, aby poszerzyć horyzonty swojej wiedzy, zarówno jeśli jesteś doświadczonym internautą, jak i początkującym użytkownikiem sieci.

I. Wykorzystaj narzędzia do sprawdzania historii domeny

Aby jak sprawdzić historię domeny, warto skorzystać z niektórych najlepszych narzędzi dostępnych w Internecie, które ułatwią Ci dokładną analizę. Przyjrzyjmy się kilku spośród nich.

1. Internet Archive: Wayback Machine

Internet Archive: Wayback Machine to jedno z najbardziej popularnych narzędzi do analizy historii domeny. Dzięki niemu możesz przejrzeć wcześniejsze wersje strony na danej domenie. Wystarczy wprowadzić adres URL w okno wyszukiwania, a system wyświetli historię wizualną strony, wraz ze wszystkimi istniejącymi zarchiwizowanymi wersjami.

2. WHOIS

WHOIS to powszechnie używane narzędzie, za pomocą którego możemy sprawdzić dane właściciela domeny. Ujawnia szereg informacji, takich jak data rejestracji, data wygaśnięcia, a także dane kontaktowe właściciela i firm hostingowych. Dostawcy usług WHOIS, takie jak Who.is, dają dokładne informacje o danym adresie URL, co może pomóc w sprawdzeniu historii domeny.

II. Analiza SEO i parametrów

Historia domeny może wpłynąć na jej postrzeganą wartość, zwłaszcza jeśli chodzi o ranking w wynikach wyszukiwania. Warto więc dowiedzieć się o dotychczasowym SEO danej strony internetowej.

1. Sprawdź indeksację strony w Google

Indeksowanie to proces, w wyniku którego wyszukiwarka odbiera i analizuje treść strony, aby włączyć ją do swojej bazy danych. Aby sprawdzić, czy strona jest zindeksowana, wystarczy wprowadzić „site:adres_domeny” w pasku wyszukiwania Google. Wyniki wyszukiwania pokażą, czy strona była indeksowana i jak dobrze poradziła sobie z pozycjonowaniem.

2. Przeanalizuj parametry SEO

Jest wiele wskaźników SEO, które pomogą sprawdzić historię domeny, takich jak autorstwo strony, wartość PageRank czy wartość MozRank. Można użyć różnych narzędzi, takich jak Moz Toolbar czy Ahrefs Toolbar, aby czułego spojrzenia na parametry SEO strony.

III. Sprawdź historię aukcji i transakcji

Kupując domenę, warto sprawdzić wszelkie aukcje i transakcje, które miały miejsce w przeszłości, aby uzyskać więcej informacji na temat jej poprzednich właścicieli oraz potencjalnych problemów, które mogą mieć wpływ na wartość domeny.

1. Użyj NameBio

NameBio to baza danych, która śledzi i archiwizuje historię sprzedaży domen, udostępniając informacje o każdej transakcji. Używając tego narzędzia, można sprawdzić, czy domena była wcześniej sprzedawana oraz jak wyglądały jej wcześniejsze aukcje i transakcje.

2. Skorzystaj z DNJournal

DNJournal, podobnie jak NameBio, dostarcza informacji na temat sprzedaży domen, ale skupia się głównie na tych o wyższej wartości. Sprawdzając historię sprzedaży domen na tej platformie, można uzyskać wgląd w to, czy domena była wcześniej sprzedawana oraz za jaką cenę.

IV. Wykrywanie problemów związanych z naruszeniem praw autorskich i plagiatem

Sprawdzanie historii domeny można także przeprowadzić w kontekście praw autorskich oraz potencjalnych problemów związanych z plagiatem. Ważne jest bowiem, aby mieć pewność, że domena, którą zamierzamy nabyć, nie będzie obciążona żadną odpowiedzialnością w tym obszarze.

1. Copyscape

Copyscape to narzędzie do sprawdzania plagiatu, które może być używane do skanowania strony internetowej na obecność potencjalnego plagiatu. Wprowadź adres domeny, aby otrzymać informacje o istnieniu treści podobnych lub identycznych z innymi stronami internetowymi.

2. Google Images

Sprawdzanie historii domeny można również rozszerzyć o analizę używanych obrazów. W szczególności ważne jest sprawdzenie, czy zamieszczone na stronie zdjęcia nie naruszają praw autorskich. W tym celu można skorzystać z zaawansowanego wyszukiwania obrazów w Google, wpisując adres strony internetowej jako źródło obrazu lub poszukać podobnych obrazów na podstawie podawanych zdjęć.

Przy prowadzeniu jakichkolwiek projektów online, warto rozważyć tworzenie projektów na expirkach, czyli wygasłach i przejętych domenach z wartościowymi linkami i historią SEO. Dobrze dobrana expirka, z już zbudowanym profilem linkowym oraz historią funkcjonowania w Google może znacznie przyspieszyć indeksowanie nowego projektu oraz zmniejszyć wydatki na linkbuilding i pozycjonowanie strony w Google. W ramach projektu expirki.pl tworzymy bazę jednych z najlepszych domen SEO na rynku: W aplikacji expirki znajdziesz mocne domeny, wygasłe nawet po kilknastu latach z unikalnymi linkami ze stron fundacji, organizacji, firm, subdomen gov, edu i innych. Każdą domenę przed dodaniem do bazy expirki.pl szczegółowo i ręcznie weryfikujemy. Jeśli temat expirek jest dla Ciebie zupełnie nowy, zapraszamy do zapoznania się z naszym szczególowym poradnikiem: https://expirki.pl/czyli-wygasle-i-przechwycone-domeny-seo/

Podsumowanie

W artykule przedstawiono sposoby sprawdzania historii domeny, które pomogą w analizie jej przeszłości, wartości oraz ewentualnych problemów związanych z prawami autorskimi. Kluczowe narzędzia to Wayback Machine, WHOIS, Google oraz przeglądarki takie jak Moz i Ahrefs Toolbar. Analiza SEO i parametrów, takich jak indeksowanie w Google, autorstwo oraz PageRank oraz MozRank, pozwala poznać, jak strona radziła sobie z pozycjonowaniem.

Podczas sprawdzania historii domeny można również skorzystać z narzędzi takich jak NameBio i DNJournal, śledzących sprzedaż domen oraz aukcje. Ważne jest również sprawdzenie, czy strona nie narusza praw autorskich oraz czy nie ma związanych z nią problemów z plagiatem za pomocą narzędzi Copyscape oraz Google Images.