Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak sprawdzić serwer DNS, który jest odpowiedzialny za tłumaczenie adresów internetowych na numery IP oraz umożliwiający szybkie i niezawodne poruszanie się po sieci? Jeśli tak, to jest to artykuł, który z pewnością przypadnie Ci do gustu, bowiem przygotowaliśmy praktyczny przewodnik, który poświęcony jest właśnie tej tematyce. Wbrew pozorom, jest to zagadnienie niezwykle istotne dla funkcjonowania naszych codziennych, internetowych wyszukiwań, dlatego rozwianie wszelkich wątpliwości w tym zakresie, z całą pewnością będzie interesujące i przydatne. Zapraszamy zatem do lektury tego artykułu, który przybliży czytelnikom możliwe metody sprawdzania serwerów DNS, jak również objaśni funkcjonowanie tych niezwykle ważnych elementów cyfrowego świata, oraz rozwieje ewentualne wątpliwości co do ich działania.

1. Co to jest DNS i dlaczego jest ważny?

DNS, czyli Domain Name System, to system odpowiedzialny za tłumaczenie nazw domen na adresy IP. Jest to niezwykle ważny element infrastruktury internetowej, ponieważ pozwala na poruszanie się po sieci w sposób szybki i niezawodny. Bez tego systemu, konieczne byłoby zapamiętywanie skomplikowanych adresów IP zamiast prostych i łatwych do zapamiętania nazw domen, takich jak google.com czy facebook.com. Dlatego warto wiedzieć, jak sprawdzić, jakim serwerom DNS ufamy naszemu połączeniu internetowemu, czy też czy serwer DNS działa prawidłowo.

2. Serwery DNS – lokalne czy globalne?

Istnieją dwa główne rodzaje serwerów DNS: lokalne (czyli indywidualne dla każdego użytkownika) oraz globalne. Lokalne serwery DNS zwykle są dostarczane przez dostawców internetowych (ISP) i są używane przez domyślną konfigurację urządzeń łączących się z Internetem. Natomiast globalne serwery DNS, takie jak Google DNS (8.8.8.8) czy Cloudflare DNS (1.1.1.1), oferują szereg dodatkowych funkcji, takich jak ochrona przed atakami typu DDoS czy szybsze odświeżanie pamięci podręcznej DNS.

3. Jak sprawdzić serwer DNS w systemie Windows?

W systemie operacyjnym Windows, aby sprawdzić serwer DNS, należy postępować według poniższych kroków:

  1. Wejdź w Panel Sterowania i wybierz opcję Centrum sieci i udostępniania.
  2. Kliknij prawym przyciskiem myszy na swoim połączeniu sieciowym (kablowym lub Wi-Fi) i wybierz Właściwości.
  3. Z listy elementów wybierz Protokół internetowy wersji 4 (TCP/IPv4) lub Protokół internetowy wersji 6 (TCP/IPv6) dla połączeń IPv6.
  4. W zakładce Właściwości, serwer(s) DNS będzie widoczny pod sekcją Użyj następujących serwerów adresów DNS. Jeśli pola te są puste, urządzenie korzysta z serwera DNS otrzymanego od dostawcy internetowego (ISP).

4. Jak sprawdzić serwer DNS w systemie macOS?

Aby sprawdzić serwer DNS używany w systemie macOS, wykonaj następujące kroki:

  1. Otwórz Preferencje Systemowe i kliknij na ikonę Sieć.
  2. Wybierz swoje połączenie sieciowe (kablowe lub Wi-Fi) i kliknij na przycisk Zaawansowane.
  3. Przejdź do zakładki DNS, a tam ujrzysz serwer DNS używany przez Twoją sieć.

5. Jak sprawdzić serwer DNS na urządzeniach mobilnych?

Sprawdzenie serwerów DNS na urządzeniach mobilnych zależy od używanego systemu operacyjnego.

  1. Na urządzeniach z systemem Android: Wejdź w Ustawienia > Wi-Fi > kliknij i przytrzymaj połączenie sieciowe, a następnie wybierz Ustawienia sieci i znajdź sekcję Ustawienia IP, gdzie będziesz mógł zobaczyć swoje serwery DNS.
  2. Na urządzeniach z systemem iOS: Otwórz Ustawienia > Wi-Fi > kliknij na symbol info przy wybranym połączeniu sieciowym, a tam znajdziesz swoje serwery DNS pod sekcją Ustawienia DNS.

6. Jak przetestować wydajność serwerów DNS?

Aby ocenić wydajność swoich aktualnych serwerów DNS, można skorzystać z narzędzi online, takich jak DNSPerf (dnsperf.com) czy DNS Speed Test (dns-speed-test.snel.com). To pozwala na zestawienie wyników z alternatywnymi serwerami DNS, takimi jak 1.1.1.1 czy 8.8.8.8, co ułatwia wybór tego, który z nich daje lepsze rezultaty.

Przy prowadzeniu jakichkolwiek projektów online, warto rozważyć tworzenie projektów na expirkach, czyli wygasłach i przejętych domenach z wartościowymi linkami i historią SEO. Dobrze dobrana expirka, z już zbudowanym profilem linkowym oraz historią funkcjonowania w Google może znacznie przyspieszyć indeksowanie nowego projektu oraz zmniejszyć wydatki na linkbuilding i pozycjonowanie strony w Google. W ramach projektu expirki.pl tworzymy bazę jednych z najlepszych domen SEO na rynku: W aplikacji expirki znajdziesz mocne domeny, wygasłe nawet po kilknastu latach z unikalnymi linkami ze stron fundacji, organizacji, firm, subdomen gov, edu i innych. Każdą domenę przed dodaniem do bazy expirki.pl szczegółowo i ręcznie weryfikujemy. Jeśli temat expirek jest dla Ciebie zupełnie nowy, zapraszamy do zapoznania się z naszym szczególowym poradnikiem: https://expirki.pl/czyli-wygasle-i-przechwycone-domeny-seo/

Zobacz, jakim serwerom DNS ufasz i jak sprawdzić, czy działają prawidłowo

Niniejszy artykuł zwraca uwagę na istotne różnice między serwerami DNS lokalnymi i globalnymi oraz konsekwencje korzystania z jednych lub drugich. Omówiono również dokładne metody sprawdzania serwerów DNS w różnych systemach operacyjnych, zarówno na komputerach, jak i urządzeniach mobilnych. Dzięki temu, dowiemy się, z których serwerów DNS korzystamy oraz jak przetestować ich wydajność. Warto zatem poświęcić chwilę, aby zbadać nasze ustawienia serwerów DNS, aby dać sobie możliwość świadomego wyboru zarówno lokalnej, jak i globalnej infrastruktury DNS. Czy zależy Ci na prywatności i ochronie dostarczanej przez globalne usługi DNS, jak Google czy Cloudflare? A może chcesz sprawdzić, czy Twój akturalny serwer DNS działa na najwyższych obrotach? Oto odpowiedzi na te pytania i więcej informacji na temat tego kluczowego aspektu żeglowania po cyfrowych oceanach.