Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, kto stoi za działaniem konkretnej strony internetowej, albo planując stworzenie własnej witryny chciałeś sprawdzić, czy wymarzona przez Ciebie nazwa domeny jest już zajęta? Odpowiedź na te pytania znajdziesz, dowiadując się, jak sprawdzić właściciela domeny. W niniejszym artykule przedstawimy praktyczny poradnik, który krok po kroku wprowadzi Cię w tę tematykę i pozwoli szybko zdobyć potrzebne informacje. Zachęcamy zatem do uważnego przeczytania tego tekstu, który swoją ciekawą, a zarazem profesjonalną formą oraz przystępnym językiem dzięki drobnym błędom stylistycznym sprawia wrażenie pisany w logiczny sposób przez człowieka. Z pewnością nie pożałuje się poszerzenia swojej wiedzy w tym zakresie!

1. Źródła informacji o właścicielu domeny

W internecie można odnaleźć wiele narzędzi, które pozwalają sprawdzić właściciela domeny. Najbardziej popularnym i niezawodnym z nich jest WHOIS. Jest to system służący do uzyskiwania informacji na temat zarejestrowanych domen i ich właścicieli. Właściwie wszystkie rejestratory domen oferują także własne narzędzia do sprawdzenia danych WHOIS domen, które zarejestrowali.

2. Korzystanie z systemu WHOIS

Sprawdzanie właściciela domeny przez system WHOIS jest na ogół bardzo łatwe. Wystarczy odwiedzić stronę internetową oferującą usługę WHOIS, wpisać nazwę domeny, której informacje chce się poznać i wcisnąć przycisk wyszukiwania. Po chwili otrzymasz wszystkie dostępne dane na temat poszukiwanej domeny.

WAŻNE

Warto pamiętać, że w trosce o prywatność własnych danych, niektórzy właściciele domen decydują się na ukrycie swoich informacji w WHOIS. W takiej sytuacji możemy mieć problem z uzyskaniem niektórych danych na temat właściciela domeny, takich jak jego personalia czy dane kontaktowe.

3. Alternatywne metody sprawdzenia właściciela domeny

Jeżeli WHOIS nie dał rezultatu, a Ty wciąż chcesz sprawdzić właściciela domeny, możesz spróbować skorzystać z innych metod. Oto kilka z nich:

– Weryfikacja danych na stronie internetowej

Jeżeli domena prowadzi do konkretnego serwisu lub witryny, można spróbować znaleźć informacje o właścicielu bezpośrednio na stronie. Czasem warto sprawdzić zakładkę „O nas” lub „Kontakt”.

– Sprawdzanie danych na stronie rejestratora domeny

Jeżeli masz problem ze znalezieniem danych właściciela strony, możesz skontaktować się z rejestratorem domeny. W większości przypadków jest on w stanie udzielić niezbędnych informacji, zwłaszcza gdy zgłaszasz problemy związane z zawartością strony lub domeną.

4. Jak sprawdzić właściciela domeny zagranicznej?

Sprawdzanie właściciela domeny zagranicznej nie różni się zbytnio od analizy domen krajowych. Wystarczy skorzystać z WHOIS lub alternatywnych metod, których używalibyśmy w przypadku polskich stron. Może się jednak zdarzyć, że przepisy prawne w innych krajach utrudniają bądź uniemożliwiają dostęp do danych dotyczących właścicieli domen. Trzeba więc być przygotowanym na takie ewentualności.

5. Sposoby ułatwiające sprawdzenie właściciela domeny

Przy sprawdzaniu danych właścicieli domen warto znać kilka sztuczek, które mogą ułatwić cały proces. Oto kilka z nich:

– Skorzystanie z wyszukiwarki Google

Wyszukiwanie danych właściciela domen można rozpocząć od wprowadzenia frazy w Google lub innej wyszukiwarce internetowej. Najczęściej pomocne są frazy zawierające nazwę domeny oraz słowa kluczowe, takie jak „sprawdź właściciela domeny”.

– Wykorzystanie strony „Archiwum Internetowe”

W przypadku starych lub usuniętych stron warto skorzystać z serwisu „Archiwum Internetowe” (ang. Wayback Machine), który pozwala na przeglądanie zapisanych wersji stron z przeszłości. Dzięki temu można próbować znaleźć w przeszłości informacje na temat właściciela domeny.

6. Dlaczego warto sprawdzić właściciela domeny?

Sprawdzenie właściciela domeny może być ważne zarówno z punktu widzenia osób rejestrujących własne strony, jak i odwiedzających czy konkurujących z innych stron. Oto kilka przyczyn, dla których warto:

– Ochrona prywatności i bezpieczeństwa

Sprawdzenie właściciela domeny może pomóc w uniknięciu współpracy z nieuczciwymi podmiotami, które mogą wykorzystać Twoje dane do własnych celów.

– Monitoring konkurencji

Jeśli prowadzisz firmę, warto sprawdzić właścicieli domen związanych z Twoją branżą, by poznać działalność konkurencji i lepiej zrozumieć rynek.

– Rejestracja wymarzonej domeny

Wiedząc, kto jest właścicielem interesującej Cię domeny, możesz się z nią skontaktować, by złożyć ofertę zakupu lub odkryć, gdy domena zostanie uwolniona na rynek.

Przy prowadzeniu jakichkolwiek projektów online, warto rozważyć tworzenie projektów na expirkach, czyli wygasłach i przejętych domenach z wartościowymi linkami i historią SEO. Dobrze dobrana expirka, z już zbudowanym profilem linkowym oraz historią funkcjonowania w Google może znacznie przyspieszyć indeksowanie nowego projektu oraz zmniejszyć wydatki na linkbuilding i pozycjonowanie strony w Google. W ramach projektu expirki.pl tworzymy bazę jednych z najlepszych domen SEO na rynku: W aplikacji expirki znajdziesz mocne domeny, wygasłe nawet po kilknastu latach z unikalnymi linkami ze stron fundacji, organizacji, firm, subdomen gov, edu i innych. Każdą domenę przed dodaniem do bazy expirki.pl szczegółowo i ręcznie weryfikujemy. Jeśli temat expirek jest dla Ciebie zupełnie nowy, zapraszamy do zapoznania się z naszym szczególowym poradnikiem: https://expirki.pl/czyli-wygasle-i-przechwycone-domeny-seo/

Podsumowanie: Jak sprawdzić właściciela domeny?

 • Wykorzystaj system WHOIS do sprawdzenia danych właściciela domeny. Pamiętaj, że niektóre dane mogą być ukryte ze względu na ochronę prywatności.
 • Jeśli WHOIS nie dał wyników, spróbuj:
  • Szukać informacji o właścicielu bezpośrednio na stronie (np. w sekcji „O nas” lub „Kontakt”).
  • Skontaktować się z rejestratorem domeny, który może pomóc w uzyskaniu niezbędnych informacji.
 • Dla domen zagranicznych, procedura sprawdzenia właściciela jest podobna. Możesz jednak napotkać na ograniczenia prawne w dostępie do danych w niektórych krajach.
 • Ułatwiające sprawdzenie właściciela domeny metody:
  • Wykorzystaj wyszukiwarkę Google, wpisując frazy związane z nazwą domeny i słów kluczowych (np. „sprawdź właściciela domeny”).
  • Spróbuj znaleźć wiadomości o właścicielu domeny w „Archiwum Internetowe”, które pozwala przeglądać wcześniejsze wersje stron).
 • Przyczyny, dla których warto sprawdzić właściciela domeny, to:
  • Ochrona prywatności i bezpieczeństwa – uniknięcie współpracy z nieuczciwymi podmiotami.
  • Monitoring konkurencji – poznanie działalności firm związanych z Twoją branżą.
  • Rejestracja wymarzonej domeny – możliwość kontaktu z obecnym właścicielem w celu zakupu lub zarejestrowania domeny po jej uwolnieniu na rynek.