Wybór odpowiedniej nazwy domeny może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza gdy chcemy, aby nasza strona internetowa wyróżniła się na tle konkurencji oraz odzwierciedliła treść witryny. Nieprawidłowo dobrana nazwa strony może negatywnie wpłynąć na Twoją rozpoznawalność w sieci, a w konsekwencji doprowadzić do utraty potencjalnych klientów, dlatego warto postarać się aby jak najlepiej wybrać nazwę odpowiednią dla Twojej działalności. W niniejszym artykule chcielibyśmy zaoferować praktyczne wskazówki oraz frazy pomocnicze, które umożliwią dokonanie doboru idealnej nazwy domeny, szybko i bez zbędnego stresu.
Zachęcamy zatem do przeczytania tego artykułu, ponieważ gwarantujemy, iż znajdą tu Państwo informacje owartościowe oraz konkretne porady, które umożliwią trafne wybranie nazwy domeny. Nasza intencja to aby nasz tekst był pomocny i zawierał odpowiedzi na nurtujące pytania związane z tym niezbyt prostym, ale jakże ważnym tematem w dzisiejszych czasach Internetowego marketingu.
- 1. Czym kierować się przy wyborze nazwy domeny?
- Równoczesne uwzględnienie treści witryny oraz nazwy firmy
- Stawiaj na prostotę i przejrzystość
- Zwracaj uwagę na końcówki domen
- 2. Jak sprawdzić dostępność wybranej nazwy domeny?
- 3. O czym warto pamiętać podczas rejestracji domeny?
- Porównaj oferty różnych usługodawców
- Przedłużanie rejestracji domeny
- Wybieraj odpowiedni termin rejestracji
- 4. Co zrobić, gdy wybrana nazwa domeny jest już zajęta?
- Skontaktuj się z właścicielem
- Rozważ przekształcenie nazwy
- Doprecyzuj nazwę domeny
- Podsumowanie
1. Czym kierować się przy wyborze nazwy domeny?
Wybór idealnej nazwy domeny podejmowany jest zazwyczaj na podstawie kilku istotnych czynników:
Równoczesne uwzględnienie treści witryny oraz nazwy firmy
To bardzo ważne, aby nazwa strony internetowej odzwierciedlała treść witryny oraz nazwę firmy. W ten sposób zyskasz zrozumienie od użytkowników, co do tego, czego mogą się spodziewać po zawartości strony oraz jej celu.
Stawiaj na prostotę i przejrzystość
Prościej jest zapamiętać nazwę domeny, która jest krótka, łatwa do wpisania oraz czytania. Unikaj mylących do siebie słów czy znaków specjalnych, które mogą utrudnić dotarcie do Twojej strony internetowej.
Zwracaj uwagę na końcówki domen
Istotne jest również zastanowienie się nad wyborem odpowiedniej końcówki domeny. Przemyśl, czy chcesz skoncentrować się na konkretnej branży lub rynku. Wtedy warto wybrać takie końcówki, jak .pl (Polska), .eu (Europa), .gov (instytucje rządowe) itp.
2. Jak sprawdzić dostępność wybranej nazwy domeny?
Po wybraniu odpowiedniego kandydata na nazwę, warto sprawdzić, czy jest ona dostępna. Najprostszym sposobem na to jest skorzystanie z narzędzi do sprawdzenia dostępności domeny, dostępnych na stronach internetowych usługodawców, którzy zajmują się rejestracją domen.
3. O czym warto pamiętać podczas rejestracji domeny?
Warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii podczas rejestracji domeny:
Porównaj oferty różnych usługodawców
Warto sprawdzić, jakie usługi oferują różni usługodawcy oraz jakie są ich ceny. Niektóre firmy oferują m.in. darmowe narzędzia do zarządzania domeną czy dodatkowe usługi, takie jak hostowanie czy e-mail.
Przedłużanie rejestracji domeny
Pamiętaj, że rejestracja domeny często jest limitowana czasowo. Proces przedłużenia może być łatwiejszy, jeśli zdecydujesz się na automatyczne odnawianie domeny.
Wybieraj odpowiedni termin rejestracji
Jeśli masz wielki pomysł na stronę, ale nie jesteś jeszcze do końca gotowy na jej stworzenie, warto zarezerwować wybraną nazwę domeny na pewien okres przed rozpoczęciem działalności.
4. Co zrobić, gdy wybrana nazwa domeny jest już zajęta?
Skontaktuj się z właścicielem
Możesz spróbować skontaktować się z właścicielem tej nazwy, aby zapytać o możliwość nabycia domeny od niego.
Rozważ przekształcenie nazwy
Alternatywnie można zmodyfikować nazwę domeny, dodając przedrostki lub końcówki, awaryjną końcówkę domeny lub odwrócić kilka słów w nazwie.
Doprecyzuj nazwę domeny
Ostatnią możliwością jest doprecyzowanie nazwy domeny poprzez dodanie słów kluczowych, które wprowadzą jasność, na czym polega Twoja działalność lub jakie usługi świadczysz. Głównym celem jest wyróżnienie się na tle konkurencji oraz łatwe zrozumienie przez użytkowników, czego mogą się spodziewać po Twojej stronie internetowej.
Przy prowadzeniu jakichkolwiek projektów online, warto rozważyć tworzenie projektów na expirkach, czyli wygasłach i przejętych domenach z wartościowymi linkami i historią SEO. Dobrze dobrana expirka, z już zbudowanym profilem linkowym oraz historią funkcjonowania w Google może znacznie przyspieszyć indeksowanie nowego projektu oraz zmniejszyć wydatki na linkbuilding i pozycjonowanie strony w Google. W ramach projektu expirki.pl tworzymy bazę jednych z najlepszych domen SEO na rynku: W aplikacji expirki znajdziesz mocne domeny, wygasłe nawet po kilknastu latach z unikalnymi linkami ze stron fundacji, organizacji, firm, subdomen gov, edu i innych. Każdą domenę przed dodaniem do bazy expirki.pl szczegółowo i ręcznie weryfikujemy. Jeśli temat expirek jest dla Ciebie zupełnie nowy, zapraszamy do zapoznania się z naszym szczególowym poradnikiem: https://expirki.pl/czyli-wygasle-i-przechwycone-domeny-seo/
Podsumowanie
Wybór nazwy domeny jest kluczowym elementem tworzenia strony internetowej. Ważne jest, aby nazwa odzwierciedlała treść witryny oraz nazwę firmy, a także była prostą i przejrzystą. Trzeba również zwrócić uwagę na końcówki domen, które mogą być przeznaczone dla określonej branży lub rynku.
Sprawdzenie dostępności wybranej nazwy domeny można zrealizować za pomocą narzędzi dostępnych na stronach internetowych usługodawców zajmujących się rejestracją domen. Przed rejestracją domeny warto również porównać oferty różnych usługodawców, pamiętać o automatycznym przedłużaniu rejestracji oraz rozważyć zarezerwowanie nazwy domeny przed planowanym rozpoczęciem działalności.
Jeśli wybrana nazwa domeny jest już zajęta, można spróbować skontaktować się z właścicielem w celu nabycia domeny, zmodyfikować nazwę domeny lub doprecyzować ją poprzez dodanie słów kluczowych, które ułatwią zrozumienie celu Twojej strony przez użytkowników internetowych.