Czy zdarzyło Ci się kiedyś natknąć na stronę internetową, która nie była odpowiednia dla Ciebie lub Twojego dziecka? A może chciałeś ograniczyć dostęp do niektórych witryn, aby skupić się na pracy bądź nauce? Jeśli tak, dobrze trafiłeś! W poniższym artykule znajdziesz prosty przewodnik, który pomoże Ci zrozumieć jak zablokować stronę oraz jak blokować strony w przyszłości. Życie w erze cyfrowej ma niewątpliwie swoje zalety, ale także obfituje w różnego rodzaju skutki uboczne, takie jak np. nawyk do niekontrolowanego przeglądania stron internetowych. Dowiedz się, jak zablokować witrynę, dzięki czemu możesz samodzielnie zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci. Przekonaj się, jak proste to jest i przeczytaj cały artykuł, aby móc efektywnie zarządzać swoją przestrzenią online!

Zablokowanie strony w przeglądarce

Pierwszym krokiem w zablokowaniu niepożądanej strony internetowej jest zrozumienie,jak blokować strony bezpośrednio w przeglądarce. Większość przeglądarek posiada wbudowane narzędzia do zarządzania treściami i zablokowania nieodpowiednich stron. Przejdźmy przez poszczególne przeglądarki:

Google Chrome

 1. Otwórz Chrome i kliknij na ikonę trzech kropek w prawym górnym rogu, aby otworzyć menu.
 2. Wybierz „Ustawienia”, a następnie przewiń w dół i kliknij na „Zaawansowane”.
 3. Znajdź sekcję „Prywatność i Bezpieczeństwo”, po czym wybierz „Ustawienia witryn”.
 4. Kliknij na „Restrykcje” lub „Dostęp do treści” i w opcji „Zablokowane” dodaj adres strony, którą chcesz zablokować.

Mozilla Firefox

Ograniczenie dostępu do stron w Mozilla Firefox wymaga zainstalowania dodatkowych rozszerzeń. Jednym z popularnych rozszerzeń jest BlockSite:

 1. Kliknij na ikonę trzech kresek poziomych w prawym górnym rogu przeglądarki i wybierz „Dodatki”.
 2. W polu wyszukiwania wpisz „BlockSite” i zainstaluj to rozszerzenie.
 3. Aktywuj rozszerzenie i otwórz jego „Ustawienia”.
 4. Dodaj adresy stron, które chcesz zablokować, a następnie kliknij „Zablokuj”.

Safari

W przeglądarce Safari zablokowanie strony jest równie łatwe:

 1. Otwórz Safari i wybierz „Ustawienia” z menu.
 2. Przejdź do zakładki „Bezpieczeństwo” i kliknij na „Zarządzaj”.
 3. Wprowadź adres strony, którą chcesz zablokować, a następnie kliknij na „Dodaj”.

Wykorzystanie pliku hosts w systemie operacyjnym

Kolejnym rozwiązaniem na jak zablokować witrynę jest zmodyfikowanie pliku hosts w systemie operacyjnym. Ta metoda, uniwersalna dla systemów Windows, macOS czy też Linux, pozwala na zablokowanie dostępu do konkretnej strony niezależnie od przeglądarki internetowej.

Windows

 1. Pierwszym krokiem jest otwarcie tekstowego edytora np. Notatnika jako administrator. Aby to zrobić, kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonę Notatnika i wybierz „Uruchom jako administrator”.
 2. Kliknij na „Plik” w menu, następnie na „Otwórz” i wpisz ścieżkę pliku hosts: C:\Windows\System32\drivers\etc\hosts
 3. Dodaj do pliku hosts linijkę z adresem strony, którą chcesz zablokować, np. „127.0.0.1 www.niechcianastrona.com”.
 4. Zapisz zmiany i zrestartuj komputer.

macOS czy Linux

 1. Otwórz Terminal (w przypadku macOS znajdziemy go w folderze „Aplikacje”->”Narzędzia”).
 2. Wpisz komendę „sudo nano /etc/hosts”, aby otworzyć plik hosts.
 3. Dodaj do pliku hosts linijkę z adresem strony, którą chcesz zablokować, np. „127.0.0.1 www.niechcianastrona.com”.
 4. Naciśnij klawisze „Control” oraz „X” jednocześnie, aby zapisać zmiany i zamknąć edytor.

Blokowanie stron przez oprogramowanie antywirusowe czy kontrolę rodzicielską

Wiele programów antywirusowych oraz narzędzi do kontroli rodzicielskiej oferuje opcję blokowania stron o nieodpowiedniej tematyce lub szkodliwej zawartości. Przykładowo, popularne oprogramowania takie jak Norton czy Kaspersky oferują takie funkcje zarówno na komputerach, jak i smartfonach. Aby skorzystać z takiego rozwiązania, wystarczy zapoznać się z instrukcją obsługi swojego programu antywirusowego i postępować zgodnie z zaleceniami.

Przy prowadzeniu jakichkolwiek projektów online, warto rozważyć tworzenie projektów na expirkach, czyli wygasłach i przejętych domenach z wartościowymi linkami i historią SEO. Dobrze dobrana expirka, z już zbudowanym profilem linkowym oraz historią funkcjonowania w Google może znacznie przyspieszyć indeksowanie nowego projektu oraz zmniejszyć wydatki na linkbuilding i pozycjonowanie strony w Google. W ramach projektu expirki.pl tworzymy bazę jednych z najlepszych domen SEO na rynku: W aplikacji expirki znajdziesz mocne domeny, wygasłe nawet po kilknastu latach z unikalnymi linkami ze stron fundacji, organizacji, firm, subdomen gov, edu i innych. Każdą domenę przed dodaniem do bazy expirki.pl szczegółowo i ręcznie weryfikujemy. Jeśli temat expirek jest dla Ciebie zupełnie nowy, zapraszamy do zapoznania się z naszym szczególowym poradnikiem: https://expirki.pl/czyli-wygasle-i-przechwycone-domeny-seo/

Refleksje na temat blokowania stron internetowych

W dzisiejszym świecie wirtualnym, gdzie wielką wartość przypisuje się ochronie swojego życia cyfrowego, istotne jest znalezienie efektywnych metod blokowania niepożądanych stron internetowych. W tym artykule omówiliśmy różne sposób jak blokować strony oraz jak zablokować witrynę w zależności od używanej przez nas przeglądarki bądź systemu operacyjnego.

Poszczególne przeglądarki, takie jak Google Chrome, Mozilla Firefox czy Safari, oferują różne metody blokowania stron, od wbudowanych narzędzi po potrzebę zainstalowania dodatkowych rozszerzeń.

Z kolei plik hosts daje nam możliwość blokowania stron na poziomie systemu operacyjnego, co sprawia, że dostęp do niechcianych witryn staje się niemożliwy niezależnie od wybranej przeglądarki.

Ważną rolę dla bezpieczeństwa odgrywają również oprogramowania antywirusowe i narzędzia do kontroli rodzicielskiej, które możemy dostosować do własnych potrzeb, aby efektywnie blokować nieodpowiednie czy szkodliwe strony internetowe.

Zastanówmy się więc, czy nasz dostęp do niektórych witryn jest rzeczywiście konieczny, a może warto zatroszczyć się o zwiększenie swojego cyfrowego bezpieczeństwa i skorzystać z omówionych metod blokowania stron.