Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak założyć domenę dla swojej strony internetowej, ale nie wiedziałeś, od czego zacząć? Przed tobą prosty przewodnik, który przybliży Ci krok po kroku, jak zarejestrować własną domenę i zacząć efektywnie tworzyć swoją obecność online. Nikt nie powiedział, że to musi być trudne – tym bardziej teraz, gdy przedstawiamy Ci nasz autorski artykuł „Jak założyć domenę: Prosty przewodnik krok po kroku”. Zapraszam do lektury, w której dowiesz się wszystkiego, czego potrzebujesz – od wyboru odpowiedniej nazwy, przez rejestrację, aż do ustawienia wszystkich niezbędnych parametrów strony, którą myślisz, że na przyszłość ci się przyda. Więcej niż pewnie zrozumiesz, że poznawanie tematu, barkując na przeszkodach, nie jest takie problemem, jak mogłoby się ci wydawać na pierwszy już rzut oka.

Krok 1: Wybierz odpowiednią nazwę domeny

W pierwszym kroku nauczysz się, jak założyć domenę, wybierając właściwą nazwę dla twojej strony internetowej. Ważne jest, aby nazwa domeny była łatwa do zapamiętania, unikalna i ściśle związana z tematem, jaki chcesz się się ona zajmować. Wybór odpowiedniej nazwy to pierwszy i niezbędny krok do osiągnięcia sukcesu na rynku e-commerce.

Krok 2: Znajdź dostawcę usług hostingowych i rejestratora domen

Następnie sprawdź i wybierz dostawcę usług hostingowych, który będzie odpowiedzialny za przechowywanie danych twojej strony internetowej. Istnieje wiele firm, które oferują zarówno usługi hostingowe, jak i rejestrację domen, co może być bardzo wygodne, gdy chcesz zaoszczędzić czas i zasoby.

Porównaj plany hostingowe

Przed wyborem planu hostingowego przyjrzyj się dostępnym opcjom, porównaj plany i wybierz ten, który najlepiej spełnia twoje wymagania. Pamiętaj, że nie zawsze najtańszy plan będzie odpowiadał twoim potrzebom – dokładnie sprawdź włączoności, takie jak pojemność, ilość transferu czy szybkość strony.

Krok 3: Zarejestruj domenę

Po wybraniu usługodawcy i skonfigurowaniu planu hostingowego, możesz przejść do rejestracji domeny. Proces ten często jest bardzo prosty, ale ważne jest, aby podać aktualne i wiarygodne informacje. Pozwoli ci to w razie problemów łatwo uzyskać pomoc techniczną.

Krok 4: Skonfiguruj DNS

Kolejnym etapem jest skonfigurowanie DNS (Domain Name System), które pozwoli na prawidłowe działanie twojej strony. Dowiesz się jak założyć domenę i jak skonfigurować DNS, aby uniknąć problemów z dostępem do strony internetowej i e-maili z nią powiązanych.

Ustal adresy serwerów DNS

Po zarejestrowaniu domeny twoim zadaniem będzie ustalenie adresów serwerów DNS wybranego hostingodawcy. Adresy te otrzymasz w panelu zarządzania usługą hostingową. Następnie należy je wprowadzić do panelu zarządzania domeną. Tę część procesu warto wykonać dokładnie i szybko – błędne wpisy mogą zablokować działanie twojej strony i e-maili.

Krok 5: Zainstaluj system zarządzania treścią (CMS)

W międzyczasie zainstaluj na serwerze system zarządzania treścią (CMS), który ułatwi zarządzanie twoją stroną internetową. Popularnymi CMS są WordPress, Joomla! czy Drupal. Dobry CMS będzie intuicyjny, elastyczny oraz oferować możliwość rozbudowy o liczne rozszerzenia.

Krok 6: Projektuj i wypełnij swoją stronę internetową treścią

Ostatnim etapem jest zaprojektowanie strony oraz jej wypełnienie wartościową treścią. Szata graficzna powinna być czytelna, atrakcyjna oraz pasująca do branży, w której działasz. Treści na stronie powinny być pomocne, wartościowe oraz odpowiednio wyeksponować usługi lub produkty, które oferujesz. Biorąc pod uwagę to wszystko, zrozumiesz w końcu jak założyć domenę i w pełni przygotować swoją stronę internetową, mając nadzieję na sukces internetowy.

Przy prowadzeniu jakichkolwiek projektów online, warto rozważyć tworzenie projektów na expirkach, czyli wygasłach i przejętych domenach z wartościowymi linkami i historią SEO. Dobrze dobrana expirka, z już zbudowanym profilem linkowym oraz historią funkcjonowania w Google może znacznie przyspieszyć indeksowanie nowego projektu oraz zmniejszyć wydatki na linkbuilding i pozycjonowanie strony w Google. W ramach projektu expirki.pl tworzymy bazę jednych z najlepszych domen SEO na rynku: W aplikacji expirki znajdziesz mocne domeny, wygasłe nawet po kilknastu latach z unikalnymi linkami ze stron fundacji, organizacji, firm, subdomen gov, edu i innych. Każdą domenę przed dodaniem do bazy expirki.pl szczegółowo i ręcznie weryfikujemy. Jeśli temat expirek jest dla Ciebie zupełnie nowy, zapraszamy do zapoznania się z naszym szczególowym poradnikiem: https://expirki.pl/czyli-wygasle-i-przechwycone-domeny-seo/

Podsumowanie: etapy zakładania domeny

  1. Wybór odpowiedniej nazwy domeny: Kluczowy element przy tworzeniu strony internetowej – łatwa do zapamiętania i związana z tematem strony.
  2. Wybór dostawcy usług hostingowych i rejestratora domen: Poszukiwanie firmy świadczącej usługi hostingowe oraz rejestracji domen, które sprostają Twoim wymaganiom.
  3. Porównanie planów hostingowych: Analiza dostępnych opcji, sprawdzanie pojemności, ilości transferu i szybkości strony.
  4. Rejestracja domeny: Proces podawania aktualnych i wiarygodnych danych przy rejestracji domeny.
  5. Skonfigurowanie DNS: Zapewnienie prawidłowego działania strony internetowej poprzez konfigurację Domain Name System (DNS).
  6. Ustalenie adresów serwerów DNS: Wprowadzenie informacji o DNS podczas konfiguracji strony.
  7. Zainstalowanie systemu zarządzania treścią (CMS): Ułatwienie zarządzania stroną internetową dzięki używaniu popularnych CMS, takich jak WordPress, Joomla! czy Drupal.
  8. Projektowanie i wypełnienie strony treścią: Stworzenie czytelnej, atrakcyjnej grafiki oraz wartościowych treści związanych z branżą, usługami czy produktami.