Coraz większa liczba osób decyduje się na prowadzenie swojego bloga, strony internetowej czy sklepu online. Jeśli jesteś jednym z nich, z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, jak istotne jest posiadanie własnej, unikalnej domeny. Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na zakup domeny, jednak pragniesz, dominować na szerokim rynku internetowym, właśnie trafiłeś we właściwe miejsce! W dzisiejszym, niezwykle interesującym artykule, opowiemy Ci, jak zdobyć całkowicie darmową domenę dla swojego serwisu opartego o WordPress – niewątpliwie jedno z najpopularniejszych narzędzi aktualnie dostępnych na rynku. Serdecznie zachęcamy do przeczytania poniższego tekstu, gdzie krok po kroku, szczegółowo objaśniamy, jak zdobyć bezpłatną domenę, oraz jak ją skonfigurować, abyś mógł z dumą zaprezentować swoje dzieło szerokiej rzeszy odbiorców. Kto wie, może to właśnie teraz odkryjesz swoją drogę do sukcesu w błyskawicznie rosnącej przestrzeni wirtualnej!

1. Darmowe usługodawcy domen

Aby zdobyć darmową domenę WordPress, warto najpierw się zastanowić, jacy usługodawcy oferują możliwość rejestracji bezpłatnych domen. Istnieje kilka takich serwisów, które umożliwiają zarejestrowanie darmowej domeny, idealnej dla Twojego projektu opartego na WordPress. Do najpopularniejszych z nich należą:

Freenom

Freenom jest jednym z najbardziej znanych dostawców darmowych domen. Oferuje on domeny z rozszerzeniami takimi jak .tk, .ml, .ga, .cf oraz .gq. Aby zarejestrować swój adres, należy wejść na stronę główną serwisu, a następnie wyszukać interesującą Cię nazwę domeny. Ważną rzeczą, której warto się tutaj przypomnieć, jest to, że darmowe domeny z Freenom mają ograniczenia, takie jak krótkie okresy rejestracji – na okres do maksymalnie 12 miesięcy.

Dot.tk

Dot.tk to kolejny serwis umożliwiający zdobycie darmową domena wordpress z rozszerzeniem .tk. Tak jak w przypadku Freenom, istnieją pewne ograniczenia związane z korzystaniem z darmowej domeny – głównie związane z czasem jej trwania oraz możliwością jej przedłużenia.

2. Rejestracja darmowej domeny i jej konfiguracja

Po wybraniu odpowiedniego usługodawcy i zarejestrowaniu darmowej domeny, konieczne będzie jej skonfigurowanie. To oznacza, że będziesz musiał połączyć swoją domenę z kontem WordPress. Aby to zrobić, postępuj według poniższych kroków:

Ustawienia domeny na stronie usługodawcy

Najpierw musisz dodać rekordy DNS w panelu zarządzania domeną na stronie Twojego usługodawcy. Zależy to od danego serwisu, ale zwykle wymaga dodania rekordów takich jak A (IPv4) oraz CNAME rekord.

Usuwanie domeny tymczasowej

Zaloguj się na swoim koncie WordPress i przejdź do zakładki „Ustawienia” oraz „Ogólne”. Następnie zmień na danej stronie adres URL swojego serwisu oraz adres URL strony głównej na zarejestrowany wcześniej adres, wpisując jeszcze nazwę domeny, która została dokonana przy rejestracji domeny.

3. Wybór planu hostingowego

Nawet gdy posiadamy darmową domenę WordPress, nadal potrzebujemy hosting, aby nasza strona działała poprawnie. Niektóre firmy hostingowe oferują darmowe plany hostingowe, jednak warto mieć na uwadze, że zwykle związane są one z pewnymi ograniczeniami, takimi jak mniejsza ilość przestrzeni dyskowej czy brak wsparcia technicznego.

InfinityFree

Ten dostawca niesamowicie popularny i bardzo często wybierany przez użytkowników, którzy właśnie rozpoczynają swoją przygodę z WordPress. Darmowy plan oferuje nieograniczoną przestrzeń dyskową i transfer danych, ale warto pamiętać, że Strefa HTTPS jest dostępne tylko dla płatnej wersji.

Freehosting.com

W przypadku Freehosting.com otrzymujemy 10 GB przestrzeni, a także bezpłatny certyfikat SSL, a więc nasza strona będzie bezpieczna. Niestety, w darmowej wersji otrzymujemy tylko 1 skrzynkę pocztową.

4. Instalacja WordPress na wybranym hostingu

Gdy już zdecydujesz się na plan hostingowy oraz posiadasz darmową domenę WordPress, zainstaluj na swoim koncie oprogramowanie WordPress. W zależności od wybranego hostingu, może to odbywać się za pomocą różnych narzędzi, takich jak Softaculous czy Fantastico. Warto również przeczytać dokładną instrukcję w zakresie instalacji WordPress na stronie Twojego hostingu, aby wykonać ten krok prawidłowo.

5. Dalsze kroki po uzyskaniu darmowej domeny i hosting

Po zainstalowaniu WordPress, skonfigurowaniu darmowej domeny i wyborze hostingu, możesz zacząć tworzyć swoją stronę. Dobrym pomysłem będzie zainstalowanie odpowiedniego motywu graficznego, który zaintryguje Twoich użytkowników. Aby zdobyć większą rzeszę odbiorców, warto również porządnie zadbać o pozycjonowanie, a także o zakładanie profili w mediach społecznościowych.

Przy prowadzeniu jakichkolwiek projektów online, warto rozważyć tworzenie projektów na expirkach, czyli wygasłach i przejętych domenach z wartościowymi linkami i historią SEO. Dobrze dobrana expirka, z już zbudowanym profilem linkowym oraz historią funkcjonowania w Google może znacznie przyspieszyć indeksowanie nowego projektu oraz zmniejszyć wydatki na linkbuilding i pozycjonowanie strony w Google. W ramach projektu expirki.pl tworzymy bazę jednych z najlepszych domen SEO na rynku: W aplikacji expirki znajdziesz mocne domeny, wygasłe nawet po kilknastu latach z unikalnymi linkami ze stron fundacji, organizacji, firm, subdomen gov, edu i innych. Każdą domenę przed dodaniem do bazy expirki.pl szczegółowo i ręcznie weryfikujemy. Jeśli temat expirek jest dla Ciebie zupełnie nowy, zapraszamy do zapoznania się z naszym szczególowym poradnikiem: https://expirki.pl/czyli-wygasle-i-przechwycone-domeny-seo/

Podsumowanie

Artykuł przedstawia, jak zdobyć darmową domenę WordPress i jak skonfigurować ją wraz z hostingiem. Najpopularniejsi usługodawcy oferujący darmowe domeny to Freenom i Dot.tk, jednak pamiętaj o ograniczeniach związanych z ich funkcjonalnością oraz okresem ważności.

Rejestracja i konfiguracja domeny polega na dodaniu rekordów DNS w panelu usługodawcy oraz zmianie ustawień na swoim koncie WordPress. Następnie kolejnym krokiem jest wybór planu hostingowego, przy czym warto zwrócić uwagę na dostawców, tacy jak InfinityFree czy Freehosting.com, oferujących atrakcyjne darmowe plany.

Po zarejestrowaniu domeny i wyborze hostingu, konieczne jest zainstalowanie oprogramowania WordPress, co w zależności od hostingu może różnić się narzędziami. Na koniec, po zainstalowaniu WordPress, skonfigurowaniu darmowej domeny i wyborze hostingu, możemy zająć się tworzeniem strony, motywem graficznym i pozycjonowaniem.