Czasami zastanawiamy się, gdzie rzeczywiście zaczyna się nasza wirtualna podróż – z jakiego portalu, a może z jakiej stronki na końcu świata? Oto niesamowita zagadka, która zaraz rozwikłamy, bowiem odkryjemy tajemnice tajemniczo brzmiącego pojęcia „domena”. Witajcie w świecie, w którym każdy ma swoje miejsce w wirtualnej rzeczywistości, a te miejsca są zarezerwowane na specjalnych kartach, które wyznaczają naszą internetową tożsamość. Czy jesteście gotowi, aby wyruszyć w tę fascynującą podróż po krainie domen? Jeśli tak, to z przyjemnością zapraszam Was do lektury tego artykułu, który obfituje w informacje, które pozwolą Wam zagłębić się w tematykę kart przez nas odwiedzanych. Przygotujcie się na emocjonującą przejażdżkę po niezbadanych obszarach wiedzy, ponieważ przed Wami nieziemski artykuł otwierający drzwi do świata tajemnic domen internetowych!

Czym jest domena internetowa?

Domena to w uproszczeniu adres strony internetowej, który pozwala użytkownikowi odnaleźć i dotrzeć do konkretnej witryny w internecie. Domena składa się z części alfanumerycznej oraz tzw. top level domain (TLD), którym jest rozszerzenie tej domeny, takie jak .com, .org czy .pl. Przykładem domeny może być www.naszastrona.pl, gdzie „naszastrona” to nazwa alfanumeryczna, a „.pl” to rozszerzenie domeny, które ma na celu zaznaczenie jej przynależności do Polski.

Czy każda strona internetowa ma swoją domenę?

Tak, każda strona internetowa potrzebuje swojej unikatowej domeny w celu identyfikacji w sieci. Domena jest niezbędna, aby użytkownicy mogli szybko i łatwo odnaleźć stronę internetową, wpisując jej adres w przeglądarce lub poprzez wyszukiwarkę. Dzięki domenie stronę można znaleźć bez znajomości jej adresu IP.

Na jakim serwerze rejestruje się domenę?

Domeny rejestruje się na specjalnie do tego przeznaczonych serwerach nazw (DNS), które mają za zadanie przyporządkować odpowiedni adres IP do danej domeny. W praktyce oznacza to, że aby zarejestrować domenę należy zgłosić się do jednostki zarządzającej domenami, takiej jak np. NASK dla domen .pl czy GoDaddy dla domen ogólnodostępnych.

Co to są domeny regionalne?

Domeny, które mają przypisanie geograficzne to domeny regionalne, czyli takie, które mają na celu wskazanie przynależności witryny do określonego obszaru geograficznego. Przykładem może być rozszerzenie .pl dla Polski czy .eu dla Unii Europejskiej. Stosowanie domen regionalnych może ułatwić identyfikację strony przez użytkowników oraz podwyższyć jej rangę w wynikach wyszukiwania dla krajowych użytkowników.

Co to jest subdomena i jak ją utworzyć?

Subdomena to kolejny człon domeny zawierający się przed główną częścią nazwy i służy do utworzenia dodatkowej struktury na stronie www. Przykładem subdomeny może być „blog.naszastrona.pl”, gdzie słowo „blog” jest subdomeną, „naszastrona” jest główną nazwą domeny, a „.pl” to TLD.

Utworzenie subdomeny jest możliwe poprzez panel administracyjny usługodawcy, który obsługuje konkretną domenę. W panelu tym należy dodać nową subdomenę i skierować ją na odpowiedni katalog na serwerze, w którym będzie znajdować się zawartość tej subdomeny.

Jak długo trwa proces rejestracji domeny?

Proces rejestracji domeny może trwać różnie, w zależności od usługodawcy. Założyć można jednak, że średni czas to ok. 24-48 godzin od momentu złożenia wniosku i opłacenia domeny. Należy jednak pamiętać, że zostać ona może zatwierdzona również w ciągu kilku godzin.

Istnieją także usługi oferujące rejestrację domen niemalże natychmiastowo, takie jak np. Instant Domain Search, gdzie za niewielką opłatą domena może zostać zarejestrowana praktycznie w kilka sekund.

Czy trzeba płacić za utrzymanie domeny?

Owszem, trzeba płacić za utrzymanie domeny, gdyż jest to usługa świadczona przez dostawców internetowych. Cena utrzymania domeny zależy od jej rodzaju oraz usługodawcy, jednak większość domen wymaga wpłaty opłaty rocznej, która jest różna w zależności od TLD. Ważne jest, aby opłatę roczną opłacać na czas, gdyż może to zapobiec utracie zawartości strony i przekazania domeny do puli domen do wykupienia przez inne osoby.

Przy prowadzeniu jakichkolwiek projektów online, warto rozważyć tworzenie projektów na expirkach, czyli wygasłach i przejętych domenach z wartościowymi linkami i historią SEO. Dobrze dobrana expirka, z już zbudowanym profilem linkowym oraz historią funkcjonowania w Google może znacznie przyspieszyć indeksowanie nowego projektu oraz zmniejszyć wydatki na linkbuilding i pozycjonowanie strony w Google. W ramach projektu expirki.pl tworzymy bazę jednych z najlepszych domen SEO na rynku: W aplikacji expirki znajdziesz mocne domeny, wygasłe nawet po kilknastu latach z unikalnymi linkami ze stron fundacji, organizacji, firm, subdomen gov, edu i innych. Każdą domenę przed dodaniem do bazy expirki.pl szczegółowo i ręcznie weryfikujemy. Jeśli temat expirek jest dla Ciebie zupełnie nowy, zapraszamy do zapoznania się z naszym szczególowym poradnikiem: https://expirki.pl/czyli-wygasle-i-przechwycone-domeny-seo/

Podsumowanie: Wprowadzenie do domen internetowych

Domena to adres strony internetowej, który pozwala na szybkie odnalezienie witryny w sieci. Składa się z nazwy alfanumerycznej oraz rozszerzenia TLD, takiego jak .pl czy .com. Domeny są niezbędne dla każdej strony internetowej do identyfikacji w sieci oraz dla umożliwienia łatwego dostępu użytkowników. Rejestracja domen odbywa się na specjalnych serwerach DNS, a proces ten może trwać średnio od 24 do 48 godzin. Subdomeny to dodatkowe człony domeny, które pozwalają na tworzenie struktury witryny. Utrzymanie domeny związane jest z opłatami rocznymi, które zależne są od rodzaju domeny oraz usługodawcy. Domeny regionalne, takie jak .pl czy .eu, wskazują przynależność geograficzną strony, co może ułatwić jej identyfikację przez użytkowników oraz podnieść wyniki w krajowych wyszukiwarkach.