W dzisiejszych czasach, Internet stał się jednym z nieodłącznych elementów naszej codzienności, a posiadanie własnej domeny internetowej to już nie tylko symbol prestiżu, ale także konieczność dla osób prowadzących własne działalności czy chcących zaistnieć w sieci na szeroką skalę. Jeśli zastanawiasz się jak zostać właścicielem domeny, to dobrze trafiłeś! W niniejszym artykule krok po kroku opiszę, jak stać się właścicielem domeny internetowej, dzięki czemu przekonasz się, że jest to znacznie prostsze niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Nie zwlekaj więc dłużej, zagłęb się w treść tego artykułu i dowiedz się, jak stać się właścicielem domeny, aby móc się w pełni cieszyć korzyściami płynącymi z posiadania własnej-wizytówki w sieci.

1. Wybór odpowiedniej domeny

Aby rozpocząć proces, powinieneś zastanowić się nad tym, jaką nazwę swojej domeny chciałbyś wybrać. To właśnie pod takim adresem odwiedzający będą mogli znaleźć Twoją stronę. Ważnym elementem jak zostać właścicielem domeny jest wybór unikalnej i łatwo zapadającej w pamięć nazwy, która będzie dobrze reprezentować Twój brand, działalność czy projekt.

A. Domeny najwyższego poziomu

Przy wyborze domeny warto także zwrócić uwagę na jej rozszerzenie, czyli tzw. domenę najwyższego poziomu. Może to być popularne rozszerzenie .com, .net, .org, ale też domeny krajowe, takie jak .pl, .de, .fr. Domeny krajowe z reguły są lepsze dla stron skierowanych głównie do lokalnych odbiorców.

2. Rejestracja domeny

Po wyborze swojej idealnej domeny, kolejnym krokiem w kierunku jej posiadania jest znalezienie firmy oferującej usługi rejestracji domen. Taki dostawca, zwany rejestratorem, będzie odpowiedzialny za zarejestrowanie domeny na Twoją rzecz i przypisanie jej do Twojego konta. Rejestratorzy są zobowiązani do przestrzegania zasad i wymogów stawianych przez organizacje zarządzające domenami, jak np. ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers).

A. Porównywanie ofert

Na rynku istnieje wiele dostawców usług rejestracji domen, dlatego warto poświęcić czas na przeanalizowanie ofert. Należy zwrócić uwagę na takie czynniki, jak cena, dostępność wsparcia, a także ewentualne dodatkowe usługi, takie jak hosting czy pakiet stron WWW.

3. Zakup i rejestracja domeny

Znalezienie odpowiedniego dla siebie rejestratora, to następny ważny krok jak zostać właścicielem domeny. Gdy już wybierzesz usługodawcę, który spełnia Twoje wymagania, będziesz musiał założyć u niego konto, a następnie przejść do procesu zakupu i rejestracji wybranej domeny. W tym celu będziesz musiał podać pełne dane, takie jak imię, nazwisko, adres czy numer telefonu, które zostaną przypisane do domeny.

A. Czas trwania rejestracji

Podczas procesu rejestracji będziesz mieć też możliwość wyboru czasu trwania rejestracji domeny. Może to być okres jednoroczny lub wieloletni. Należy przy tym pamiętać, że po upływie tego czasu będziesz musiał odnowić swoją domenę, żeby móc dalej z niej korzystać.

4. Powiązanie domeny z hostingiem

Posiadanie domeny to jedno, ale żeby Twoja strona mogła działać w sieci, potrzebny jest jeszcze hosting, czyli serwer, na którym będą przechowywane pliki oraz baza danych. Kolejnym krokiem ztego procesu będzie więc znalezienie hostingodawcy i powiązanie swojej domeny z wybranym serwerem.

A. DNS – Domain Name System

Powiązanie swojej domeny z hostingiem będzie polegało na skonfigurowaniu tzw. serwerów DNS (Domain Name System), które odpowiadają za przekierowywanie adresów domen na serwery, gdzie przechowywane są strony internetowe. Po zarejestrowaniu domeny, będziesz musiał przekierować serwery DNS, podając wpisy DNS dostarczone przez hostingodawcę. Proces ten może zająć kilka godzin, a czasem nawet do 48 godzin, więc warto się w tym czasie uzbroić w cierpliwość.

5. Tworzenie i publikacja strony

Gdy Twoja domena jest już zarejestrowana i powiązana z hostingiem, przyszedł czas na właściwą budowę strony internetowej. Możesz wybrać jedno z narzędzi CMS (Content Management System), takich jak WordPress, Joomla czy Drupal, lub stworzyć stronę w inny sposób, na przykład przy pomocy programu do edycji stron HTML. Po stworzeniu strony, będziesz musiał ją opublikować, przesyłając pliki na serwer hostingowy, za pomocą klienta FTP.

Przy prowadzeniu jakichkolwiek projektów online, warto rozważyć tworzenie projektów na expirkach, czyli wygasłach i przejętych domenach z wartościowymi linkami i historią SEO. Dobrze dobrana expirka, z już zbudowanym profilem linkowym oraz historią funkcjonowania w Google może znacznie przyspieszyć indeksowanie nowego projektu oraz zmniejszyć wydatki na linkbuilding i pozycjonowanie strony w Google. W ramach projektu expirki.pl tworzymy bazę jednych z najlepszych domen SEO na rynku: W aplikacji expirki znajdziesz mocne domeny, wygasłe nawet po kilknastu latach z unikalnymi linkami ze stron fundacji, organizacji, firm, subdomen gov, edu i innych. Każdą domenę przed dodaniem do bazy expirki.pl szczegółowo i ręcznie weryfikujemy. Jeśli temat expirek jest dla Ciebie zupełnie nowy, zapraszamy do zapoznania się z naszym szczególowym poradnikiem: https://expirki.pl/czyli-wygasle-i-przechwycone-domeny-seo/

Stawka od posiadania własnej domeny

Własność domeny internetowej to istotny element w budowaniu wizerunku biznesowego lub promocji swoich projektów online. Aby stać się właścicielem domeny, warto zapoznać się z kilkoma kluczowymi etapami tego procesu:

  1. Wybór odpowiedniej domeny: wybierz unikalną i łatwo zapadającą w pamięć nazwę, która będzie reprezentować Twój brand czy projekt. Zwróć uwagę na rozszerzenie domeny, czyli domenę najwyższego poziomu, taką jak .com czy .pl.
  2. Rejestracja domeny: poszukaj odpowiedniego rejestratora domen, który oferuje usługi spełniające Twoje wymagania. Porównaj oferty pod względem ceny, wsparcia i dodatkowych usług, takich jak hosting czy pakiet stron WWW.
  3. Zakup i rejestracja domeny: zakup domenę u wybranego usługodawcy, podając swoje pełne dane oraz określając czas trwania rejestracji – jednoroczny lub wieloletni. Pamiętaj o konieczności przedłużenia domeny po upływie tego czasu.
  4. Powiązanie domeny z hostingiem: wybierz dostawcę hostingowy i skonfiguruj serwery DNS (Domain Name System) w celu przekierowania Twojej domeny na odpowiedni serwer. Proces ten może zająć kilka godzin, a nawet do 48 godzin.
  5. Tworzenie i publikacja strony: stwórz swoją stronę internetową, korzystając z narzędzi CMS (Content Management System) lub innych metod, a następnie opublikuj ją, przesyłając pliki na serwer hostingowy za pomocą klienta FTP.

Postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami, będziesz w stanie sprawnie przejść przez cały proces i stać się dumnym właścicielem własnej domeny internetowej.