Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak zbudować własną stronę internetową, która spełniałaby wszystkie Twoje oczekiwania i potrzeby, tak, żeby reprezentowała Twoją markę, zarazem będąc funkcjonalną oraz wyjątkową? Jeśli jesteś tą osobą, która wielokroćne próby i liczne tutoriale nie zdołały doprowadzić do realizacji tego celu, to przeczytaj koniecznie ten artykuł! Z nami posiądziesz umiejętności przez które bez stresu, niemniej jednak krok po kroku, opanujesz właśnie tą umiejętność tworzenia własnych stron www, o której tak marzysz. Dalsza część artykułu zawiera wiele praktycznych porad, owocujących wiedzą, której czas do przekucia w czyn już niebawem nadejdzie. Gorąco zachęcam do zanurzenia się w lekturę naszej wielowątkowej, mającej podręcznikową własność i nasycone pasją dostrzeżenia wartości, publikacji!

1. Planowanie strony internetowej

Przed przystąpieniem do pracy nad stroną, warto poświęcić chwilę na planowanie jej zawartości i funkcji. Zastanów się, jaki cel ma spełniać Twoja strona internetowa.

Czy ma być wizytówką Twojej firmy, portfolio lub blogiem tematycznym? Kto będzie docelowym odbiorcą Twojej strony? Dobrze zaplanowana strona to klucz do sukcesu, więc zadaj sobie te pytania, zanim przystąpisz do jej tworzenia.

2. Wybór platformy i narzędzi

Istnieje wiele narzędzi i platform, które mogą pomóc Ci jak zbudować stronę internetową. Wybierz tę, która najlepiej spełnia Twoje potrzeby i jest na tyle prosta w obsłudze, że pozwoli Ci na swobodne zmiany w przyszłości.

Systemy zarządzania treścią (CMS)

Najpopularniejszą i najbardziej elastyczną opcją jest wybór systemu zarządzania treścią (CMS) takiego jak WordPress, Joomla czy Drupal. CMS pozwala na łatwe tworzenie, modyfikowanie i publikowanie treści na stronie internetowej, nie wymagając od użytkownika zaawansowanej wiedzy z zakresu programowania.

Konstruktory stron internetowych

Jeśli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie stworzyć stronę przy użyciu CMS, istnieje również wiele konstruktorów stron internetowych, takich jak Wix, Weebly czy Squarespace. Konstruktory automatyzują proces tworzenia strony i pozwalają na szybkie i łatwe jej modyfikacje.

3. Zakup domeny i wybór hostingu

Kolejnym krokiem w tworzeniu strony internetowej jest zakup domeny – czyli wybór unikalnego adresu strony, takiego jak np. twojastrona.pl. Domenę możesz kupić w licznych serwisach oferujących rejestrację domen.

Oprócz domeny, będziesz także potrzebował hostingu, czyli miejsca, gdzie Twoja strona będzie przechowywana. Istnieje wiele firm oferujących hosting – ważne jest wybranie tej, która oferuje stabilne działanie serwerów, przystępną cenę oraz dobry support.

4. Instalacja i konfiguracja CMS lub konstruktora stron

W zależności od wybranej platformy, będzie potrzebna instalacja i konfiguracja CMS lub rejestracja i ustawienie konta w konstruktorze stron.

Instalacja i konfiguracja CMS

Jeśli zdecydowałeś się na wybór platformy CMS, zainstaluj ją na swoim hostingu i zapisz wszelkie potrzebne dane. Po zainstalowaniu CMS, będziesz mógł wprowadzić swoje dane, wybrać szablon oraz dodać potrzebne wtyczki.

Konfiguracja konstruktora stron

Jeśli wybrałeś konstruktor stron, zarejestruj się na jego stronie i postępuj zgodnie z instrukcjami. W konstruktorze masz możliwość wyboru gotowych szablonów, które są responsywne, czyli dopasowują się do różnych urządzeń, co jest bardzo ważne w dzisiejszych czasach.

5. Tworzenie treści i dodawanie elementów na stronę

Teraz, gdy masz gotową bazę do pracy, przyszedł czas na tworzenie treści oraz dodawanie odpowiednich elementów do strony internetowej. Pamiętaj, że jakość i wartość treści to jeden z kluczowych czynników, które przyciągają użytkowników do Twojej strony.

Dodawanie treści do strony

Kiedy zbudowanie strony dobiegnie końca, warto zajrzeć jeszcze w zakładkę „Ustawienia” i sprawdzić ustawienia permalinków (czyli struktury adresów stron), czy też dodać odpowiednią stronę 404 – która poinformuje użytkownika o tym, że nie istnieje taka strona.

6. Optymalizacja i testowanie strony

Ostatnim krokiem w procesie tworzenia strony internetowej jest jej optymalizacja oraz testowanie na różnych urządzeniach i przeglądarkach. Ważne jest, aby strona ładowała się szybko, była responsywna, posiadała optymalizowane zdjęciaprogramowania oraz nie zawierała błędów.

Dopiero teraz możesz śmiało opublikować swoją stronę internetową i cieszyć się efektami swojej pracy! Pamiętaj jednak, że praca nad stroną to nieustanny proces – warto regularnie aktualizować jej treści, monitorować ruch na stronie oraz dbać o jej optymalizację.

Przy prowadzeniu jakichkolwiek projektów online, warto rozważyć tworzenie projektów na expirkach, czyli wygasłach i przejętych domenach z wartościowymi linkami i historią SEO. Dobrze dobrana expirka, z już zbudowanym profilem linkowym oraz historią funkcjonowania w Google może znacznie przyspieszyć indeksowanie nowego projektu oraz zmniejszyć wydatki na linkbuilding i pozycjonowanie strony w Google. W ramach projektu expirki.pl tworzymy bazę jednych z najlepszych domen SEO na rynku: W aplikacji expirki znajdziesz mocne domeny, wygasłe nawet po kilknastu latach z unikalnymi linkami ze stron fundacji, organizacji, firm, subdomen gov, edu i innych. Każdą domenę przed dodaniem do bazy expirki.pl szczegółowo i ręcznie weryfikujemy. Jeśli temat expirek jest dla Ciebie zupełnie nowy, zapraszamy do zapoznania się z naszym szczególowym poradnikiem: https://expirki.pl/czyli-wygasle-i-przechwycone-domeny-seo/

Refleksje dotyczące budowy strony internetowej

Tworzenie własnej strony internetowej to proces, który z pozoru może wydawać się skomplikowany, lecz dzięki przemyślanemu podejściu staje się osiągalny nawet dla osób bez doświadczenia w tej dziedzinie. Rozpoczynając pracę nad stroną, kluczowe jest zrozumienie jej celu i określenie targetu. Wybór odpowiedniej platformy oraz narzędzi, jak systemy zarządzania treścią (CMS) czy konstruktory stron internetowych przekłada się na łatwość i wygodę tworzenia treści oraz modyfikacji.

Nie można pominąć również znaczenia zakupu domeny oraz wybrania godnego zaufania hostingu odpowiadającego naszym wskazaniom pod względem jakości działania serwerów, ceny i supportu. Sieć wciąż się rozwija, a wraz z nią rosną normy. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na działanie strony na różnych urządzeniach i przeglądarkach. Oczywiście nie można zapominać o oznaczeniu strony responsywną oraz opracowaniu profesjonalnych i wartościowych treści, które zachęcą odwiedzających do przeczytania strony.

Oczywiście zakończenie tego etapu nie oznacza końca prac nad stroną internetową – regularne aktualizacje treści, monitorowanie ruchu oraz optymalizacja strony zdają się być nieustannym procesem, który wprowadził zmiany w obliczu funkcjonujących stron internetowych. Refleksja nad każdym z powyższych punktów pomoże ugruntować Twoją obecność w sieci i pozwoli wykorzystać pełny potencjał własnej strony internetowej.