Czy zdarzyło Ci się kiedyś natrafić na interesującą stronę internetową i chciałeś dowiedzieć się, kto stoi za jej powstaniem? Kto zarejestrował domenę? Jak sprawdził właściciela strony internetowej? Jeżeli odpowiedzi na te pytania brzmią twierdząco, idealnie trafiłeś! W poniższym artykule przybliżymy Ci tematykę dotyczącą przeglądania informacji o domenie oraz posiadaczach stron internetowych. Dzięki temu ułatwimy Tobie zadanie, a także pokażemy najprostszą metodę na pozyskiwanie tych danych. Przeczytaj cały artykuł, i dowiedz się więcej!

1. Wykorzystanie WHOIS do sprawdzenia własności domeny

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o narzędziu, dzięki któremu uzyskasz informacje na temat tego, kto zarejestrował domenę. Jest nim usługa WHOIS. WHOIS to protokół, który umożliwia wyszukiwanie informacji na temat domen i ich właścicieli. Działa na zasadzie publicznej bazy danych, w której przechowywane są dane o poszczególnych stronach i ich posiadaczach.

Jak używać WHOIS?

Aby sprawdzić własność domeny za pomocą WHOIS, wystarczy wejść na odpowiednią stronę, taką jak lookup.icann.org lub who.is. Następnie wprowadź nazwę domeny, którą chcesz sprawdzić, w odpowiednim polu. Po krótkiej chwili oczekiwania uzyskasz wiele danych o domenie, jej rejestracji, a także na temat samego rejestrującego. Warto jednak zaznaczyć, że część informacji może być ukryta za tzw. Privacy Protection – ochroną prywatności.

2. Kontakt z właścicielem strony

Po sprawdzeniu, kto zarejestrował domenę używając WHOIS, możesz chcieć się skontaktować z właścicielem strony. W tym celu posłuż się informacjami kontaktowymi, które otrzymałeś w wynikach WHOIS. Przeszukaj informacje o rejestrującym, aby znaleźć adres e-mail lub telefon. Jeśli dane kontaktowe nie są ukryte za ochroną prywatności, będziesz mógł się skontaktować z właścicielem strony w celu uzyskania więcej informacji bądź wyjaśnienia Twoich wątpliwości.

Co zrobić, gdy dane są ukryte?

Jeśli dane o posiadaczu strony są ukryte za ochroną prywatności, szukanie informacji będzie utrudnione. W takim przypadku zwróć uwagę na stronę kontaktową danej witryny. Większość stron posiada formularz kontaktowy lub adres e-mail, pod którym można się z nimi skontaktować. Innym rozwiązaniem jest sprawdzenie, czy domena jest skojarzona z jakąś firmą, której dane kontaktowe mogą być podane na stronie.

3. Sprawdzanie wtyczek i narzędzi SEO

Czasami warto wykorzystać narzędzia SEO, które mają na celu zbieranie informacji o stronach internetowych. Można je w łatwy sposób dodać jako wtyczki do przeglądarki lub przeglądać bezpośrednio na stronach oferujących takie usługi.

Wśród tych narzędzi znajdują się między innymi Open Site Explorer, Ahrefs czy SEMrush. Dzięki nim sprawdzisz profil linków strony oraz inne dane, które mogą być pomocne w identyfikacji właściciela strony.

Możliwości narzędzi SEO

Mimo że narzędzia SEO nie dostarczą Ci bezpośrednio informacji o tym, kto zarejestrował domenę, to mogą pomóc w zidentyfikowaniu właściciela strony poprzez zbadanie jej profilu linków oraz określenie, jakie podmioty ściśle współpracują z daną stroną. Analiza tych danych może ułatwić dojście do źródła i własnych poszukiwań.

4. Przeszukiwanie serwisów społecznościowych

Kolejnym krokiem na drodze do ustalenia właściciela strony może być sprawdzanie różnych serwisów społecznościowych. Umuńmy sobie, że każda strona internetowa ma swoje konto na Facebooku, Twitterze czy Instagramie. Nieraz właściciele publikują te konta, mając nadzieję na zwiększenie rozpoznawalnośći swojego projektu.

Wyszukanie stron w serwisach społecznościowych

Aby sprawdzić, czy dana strona posiada konta w serwisach społecznościowych, możesz posłużyć się wyszukiwarką tych serwisów. Wpisuj wówczas nazwę domeny lub słowa kluczowe związane z daną stroną. W rezultacie odnajdziesz konta, związane z domeną i być może odnajdziesz również informacje o jej właścicielu.

5. Wykorzystanie innych usług internetowych

W skrajnych przypadkach, kiedy wciąż nie udało się ustalić, kto zarejestrował domenę, można spróbować posłużyć się innymi usługami, dostępności w Internecie. Wśród nich na wzmiankę zasługują serwisy typu archive.org, które zmagazynowują kopie zawartości stron internetowych z przeszłości.

Czy serwisy archiwalne wskażą właściciela strony?

Warto sprawdzić, jak wyglądało dane serce w przeszłości, gdyż może się okazać, że informacje na ten temat były dostępne wcześniej. Oczywiście, takie dane nie zawsze muszą być aktualne, ale z pewnością staną siędobrym punktem wyjścia do dalszych poszukiwań.

Przy prowadzeniu jakichkolwiek projektów online, warto rozważyć tworzenie projektów na expirkach, czyli wygasłach i przejętych domenach z wartościowymi linkami i historią SEO. Dobrze dobrana expirka, z już zbudowanym profilem linkowym oraz historią funkcjonowania w Google może znacznie przyspieszyć indeksowanie nowego projektu oraz zmniejszyć wydatki na linkbuilding i pozycjonowanie strony w Google. W ramach projektu expirki.pl tworzymy bazę jednych z najlepszych domen SEO na rynku: W aplikacji expirki znajdziesz mocne domeny, wygasłe nawet po kilknastu latach z unikalnymi linkami ze stron fundacji, organizacji, firm, subdomen gov, edu i innych. Każdą domenę przed dodaniem do bazy expirki.pl szczegółowo i ręcznie weryfikujemy. Jeśli temat expirek jest dla Ciebie zupełnie nowy, zapraszamy do zapoznania się z naszym szczególowym poradnikiem: https://expirki.pl/czyli-wygasle-i-przechwycone-domeny-seo/

Podsumowanie

W celu sprawdzenia właściciela domeny, istnieje kilka metod, które można wykorzystać. Pierwszą z nich jest użycie narzędzia WHOIS, które dostarcza informacji o zarejestrowanej domenie oraz jej właścicielu. Jeśli dane właściciela nie są ukryte, możliwy jest bezpośredni kontakt z nim, korzystając z informacji uzyskanych za pomocą WHOIS.

W sytuacji, gdy dane są ukryte, warto poszukać informacji o właścicielu na stronie internetowej lub w serwisach społecznościowych. Można też skorzystać z narzędzi SEO takich jak Open Site Explorer, Ahrefs czy SEMrush, które pomogą w zidentyfikowaniu współpracujących podmiotów oraz analizie profilu linków danej strony.

Jeżeli powyższe metody nie przynoszą rezultatów, można również sprawdzić serwisy archiwalne, takie jak archive.org, które mogą pokazać wcześniejsze wersje strony wraz z ewentualnie dostępnymi w przeszłości informacjami o właścicielu domeny.