Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak założyć własną stronę internetową, mając już domenę i hosting? Jeśli tak, to świetnie się składa, ponieważ to właśnie w tym artykule przedstawię Ci krok po kroku instrukcje, jak z sukcesem dokonać tego zadania. Tekst, który właśnie czytasz będzie praktycznym poradnikiem, który pomoże Ci w szybki i efektywny sposób zbudować swoją obecność w sieci przez stworzenie strony www. Zapewniam, że informacje tu zawarte są aktualne, oparte na moim doświadczeniu, a przy tym przedstawione w łatwy do zrozumienia sposób. Dlatego gorąco zachęcam do czytania dalej i odkrycia tajników tworzenia stron internetowych, co sprawi, że nie będziesz boleśnie zatrzymywał się na drobnostkach, a z radością poznasz zalety posiadania własnej strony.

Krok 1: Wybierz platformę do zarządzenia treścią (CMS)

Aby rozpocząć budowanie strony internetowej, należy wybrać odpowiednią platformę do zarządzania treścią (CMS). Najpopularniejszym i najbardziej przyjaznym dla użytkowników CMS jest WordPress. Dzięki niemu, mam domenę i hosting jak założyć stronę staje się prostszym zadaniem. Inne popularne CMS to Joomla oraz Drupal.

Krok 2: Skonfiguruj DNS i połącz domenę z hostingiem

Skonfiguruj DNS

Mając już domenę i hosting, kolejnym krokiem jest skonfigurowanie DNS. Będziesz musiał się zalogować do panelu administracyjnego dostawcy domeny i dodać rekordy DNS wskazujące na serwery twojego dostawcy hostingu. Informacje na temat serwerów DNS powinieneś uzyskać od dostawcy hostingu.

Połącz domenę z hostingiem

Po skonfigurowaniu DNS, przekonaj się, czy domena i hosting są ze sobą połączone. W tym celu zaloguj się do panelu administracyjnego hostingu, np. cPanel, DirectAdmin czy Plesk, a następnie dodaj swoją domenę jako domenę główną w ustawieniach hostingu.

Krok 3: Instalacja CMS (np. WordPress)

Po połączeniu domeny z hostingiem, czas na zainstalowanie wybranego CMS. W przypadku WordPressa instalacja jest bardzo prosta – większość dostawców hostingu oferuje automatyczną instalację WordPressa w panelu administracyjnym hostingu. Jeśli takiej opcji nie ma, możesz zainstalować WordPress ręcznie, pobierając pliki ze strony WordPress.org i postępując zgodnie z instrukcjami na tej stronie.

Krok 4: Wybór motywu dla strony internetowej

Kolejnym etapem w procesie tworzenia strony internetowej jest wybór odpowiedniego motywu. Dzięki temu, stronę będzie można łatwo dostosować do własnych potrzeb i preferencji. W WordPressie znajdziesz ogromną ilość darmowych i płatnych motywów, które można wybrać z panelu administracyjnego w zakładce „Motywy” lub „Wygląd”.

Krok 5: Instalacja wtyczek i modyfikacja ustawień strony

Po zainstalowaniu motywu, czas na dodanie funkcjonalności ze wtyczkami. Wtyczki są to dodatki, które pozwalają na rozszerzenie możliwości strony. W WordPressie znajdziesz tysiące wtyczek, dzięki którym można np. dodać slider obrazków, formularz kontaktowy czy galerię zdjęć. Najpopularniejsze wtyczki do WordPressa to m.in. Yoast SEO, Akismet, Contact Form 7 czy WooCommerce (dla stron e-commerce).

Krok 6: Dodaje treści na stronę

Ostatnim krokiem jest dodanie treści na swoją stronę. W przypadku WordPressa, aby dodać post czy stronę, kliknij „Dodaj nową” w panelu administracyjnym, w sekcji „Posty” lub „Strony”. Edytor WordPressa pozwala na łatwe dodawanie tekstu, zdjęć, filmów czy innych elementów multimedialnych, a także na formatowanie tekstu. Po dodaniu treści, upewnij się, że strona wygląda i działa dobrze na różnych urządzeniach oraz przeglądarkach.

Przy prowadzeniu jakichkolwiek projektów online, warto rozważyć tworzenie projektów na expirkach, czyli wygasłach i przejętych domenach z wartościowymi linkami i historią SEO. Dobrze dobrana expirka, z już zbudowanym profilem linkowym oraz historią funkcjonowania w Google może znacznie przyspieszyć indeksowanie nowego projektu oraz zmniejszyć wydatki na linkbuilding i pozycjonowanie strony w Google. W ramach projektu expirki.pl tworzymy bazę jednych z najlepszych domen SEO na rynku: W aplikacji expirki znajdziesz mocne domeny, wygasłe nawet po kilknastu latach z unikalnymi linkami ze stron fundacji, organizacji, firm, subdomen gov, edu i innych. Każdą domenę przed dodaniem do bazy expirki.pl szczegółowo i ręcznie weryfikujemy. Jeśli temat expirek jest dla Ciebie zupełnie nowy, zapraszamy do zapoznania się z naszym szczególowym poradnikiem: https://expirki.pl/czyli-wygasle-i-przechwycone-domeny-seo/

Podsumowanie: Jak założyć stronę internetową mając już domenę i hosting

Jeśli posiadasz już domenę i hosting, zakładanie strony internetowej przebiega w kilku prostych krokach. Pierwszym z nich jest wybranie odpowiedniej platformy do zarządzania treścią, takiej jak WordPress, Joomla czy Drupal. Następnie, konieczne jest skonfigurowanie DNS oraz połączenie domeny z hostingiem poprzez dodanie domeny jako domeny głównej w panelu administracyjnym hostingu.

Kiedy domena i hosting są ze sobą połączone, przystępujesz do instalacji wybranego CMS, gdzie instalacja WordPressa jest zwykle bardzo prosta i często automatyczna. Po zainstalowaniu systemu, warto zadbać o odpowiedni wygląd strony, czyli wybrać motyw z dostępnych darmowych i płatnych opcji. Kolejnym etapem jest dodanie funkcjonalności dzięki wtyczkom, które pozwalają na rozbudowę możliwości strony, takie jak SEO, formularze kontaktowe czy galerie.

Ostatnim etapem w procesie tworzenia strony internetowej jest dodawanie treści na swoją stronę, za pomocą intuicyjnego edytora. Upewnij się również, że strona działa prawidłowo na różnych urządzeniach oraz przeglądarkach.