Czy wiesz, że jednym z kluczowych aspektów każdej strony internetowej jest bezpieczeństwo? W dzisiejszych czasach chronienie danych staje się coraz bardziej istotne, a jednym z podstawowych elementów służących do tego jest certyfikat SSL. Jeżeli interesuje Cię, jak podpiąć certyfikat SSL do swojej strony internetowej oraz dlaczego jest to tak ważne, to właśnie znalazłeś się na odpowiedniej stronie. Przygotowaliśmy prosty, lecz wyczerpujący poradnik, który pomoże Ci w tym zadaniu. A może zrozumiesz też, że choć bezpieczeństwo to nie tylko modne słowo, ale klucz do sukcesu Twojej strony. Zapraszamy do lektury, róbmy wszystko co w naszej mocy, aby pozostać krok przed tymi którzy chcieliby pozyskać nasze dane.

Jak podpiąć certyfikat SSL – przegląd różnych sposobów podpinania certyfikatu

W zależności od platformy, na której działasz, oraz dostawcy usług hostingowych, istnieje kilka różnych metod, które pomogą Ci w podpinaniu certyfikatu SSL. Najpopularniejsze z nich są:

Podpinanie certyfikatu SSL za pomocą Let’s Encrypt

Let’s Encrypt to darmowy, otwarty certyfikat SSL, który ma na celu zwiększyć bezpieczeństwo internetu. Większość dostawców usług hostingowych integruje Let’s Encrypt z panelami administracyjnymi swoich serwerów, co umożliwia łatwe podpisanie i instalowanie certyfikatu SSL.

Aby podpiąć certyfikat SSL za pomocą Let’s Encrypt, wystarczy:

1. Zaloguj się do swojego panelu administracyjnego hostingowego.
2. Poszukaj sekcji związanej z certyfikatami SSL – zwykle jest to oznaczone jako „SSL” lub „Security”.
3. Wybierz lub kliknij opcję „Let’s Encrypt”.
4. Postępuj zgodnie z instrukcjami związanymi z procesem podpisywania i instalowania certyfikatu SSL.

Podpinanie certyfikatu SSL za pomocą cPanel

jest jednym z najbardziej popularnych narzędzi do zarządzania serwerem dla wielu dostawców usług hostingowych. Aby podpiąć certyfikat SSL za pomocą cPanel, postępuj zgodnie z tymi krokami:

1. Zaloguj się do swojego panelu cPanel.
2. W sekcji „Security”, kliknij „SSL/TLS”.
3. Wybierz „Install and Manage SSL for your site (HTTPS)”, aby rozpocząć proces podpisywania i instalacji certyfikatu SSL.
4. Wklej zawartość pliku certyfikatu SSL (.crt) oraz klucza prywatnego (.key) w odpowiednie pola formularza.
5. Kliknij „Install Certificate”, aby dokończyć proces instalacji.

Podpinanie certyfikatu SSL w WordPressie

Jeśli Twoja strona internetowa używa platformy WordPress, podpięcie certyfikatu SSL jest również proste i łatwe. Istnieją wtyczki, takie jak Really Simple SSL, które automatyzują cały proces.

Aby użyć Really Simple SSL do podpięcia certyfikatu, należy:

1. Zainstalować i aktywować wtyczkę Really Simple SSL.
2. W ustawieniach wtyczki, kliknij przycisk „Aktywuj SSL”.
3. Wtyczka będzie wymagała uzupełnienia danych dotyczących certyfikatu SSL, który zdobyłeś od Let’s Encrypt, cPanel czy innego źródła.

Kwestie związane z konfiguracją, przeglądarką i treściami witryny

Po podpięciu certyfikatu SSL do Twojej strony, może być konieczne dokonanie pewnych zmian w konfiguracji, ustawieniach przeglądarki oraz treściach witryny, takich jak:

Ręczna aktualizacja linków na stronie

Po wdrożeniu certyfikatu SSL, warto upewnić się, że wszystkie linki na stronie są zaktualizowane i poprawne. Możesz to zrobić ręcznie, sprawdzając każdy link, lub użyć narzędzi takich jak Broken Link Checker, które zautomatyzują proces.

Zaktualizowanie pliku .htaccess

Twój serwer może użyć pliku .htaccess do rekonfiguracji płynnego przejścia z protokołu „http://” do „https://”. Sprawdź u swojego dostawcy hostingu, czy taki plik istnieje i czy musisz coś w nim zmodyfikować.

Sprawdzenie ustawień przeglądarki oraz cache

Po podpięciu certyfikatu SSL, upewnij się, że Twoje ustawienia przeglądarki są zaktualizowane i obsługują protokół HTTPS, a także wyczyść pamięć podręczną przeglądarki, aby upewnić się, że witryna jest widoczna jako bezpieczna. Często może to być przyczyną wyświetlania się ostrzeżeń o bezpieczeństwie, mimo że certyfikat SSL jest już podpięty i działający.

Przy prowadzeniu jakichkolwiek projektów online, warto rozważyć tworzenie projektów na expirkach, czyli wygasłach i przejętych domenach z wartościowymi linkami i historią SEO. Dobrze dobrana expirka, z już zbudowanym profilem linkowym oraz historią funkcjonowania w Google może znacznie przyspieszyć indeksowanie nowego projektu oraz zmniejszyć wydatki na linkbuilding i pozycjonowanie strony w Google. W ramach projektu expirki.pl tworzymy bazę jednych z najlepszych domen SEO na rynku: W aplikacji expirki znajdziesz mocne domeny, wygasłe nawet po kilknastu latach z unikalnymi linkami ze stron fundacji, organizacji, firm, subdomen gov, edu i innych. Każdą domenę przed dodaniem do bazy expirki.pl szczegółowo i ręcznie weryfikujemy. Jeśli temat expirek jest dla Ciebie zupełnie nowy, zapraszamy do zapoznania się z naszym szczególowym poradnikiem: https://expirki.pl/czyli-wygasle-i-przechwycone-domeny-seo/

Podsumowanie: Podpinanie certyfikatu SSL

W artykule omówiono różne metody podpinania certyfikatu SSL do strony internetowej. Najpopularniejsze sposoby to:

  • Let’s Encrypt – darmowy, otwarty certyfikat SSL, zintegrowany z wieloma panelami administracyjnymi serwerów.
  • cPanel – popularne narzędzie do zarządzania serwerem, które pozwala na łatwe podpisanie i instalowanie certyfikatu SSL.
  • WordPress – można użyć wtyczek, takich jak Really Simple SSL, do automatycznego podpinania certyfikatu SSL na platformie WordPress.

Ważne jest również zwrócenie uwagi na konfigurację, ustawienia przeglądarki oraz treści witryny po podpięciu certyfikatu SSL. Należy między innymi zaktualizować linki na stronie, sprawdzić plik .htaccess oraz weryfikować ustawienia przeglądarki i pamięć podręczną.