Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak to możliwe, że wpisując adres strony internetowej w przeglądarce, natychmiast otrzymujemy dostęp do swojej ulubionej witryny? Ten magiczny proces umożliwia coś o wdzięcznej sobie nazwie „podstawowy serwer DNS”. Jeśli jeszcze nie znacie tej tajemniczej technologii, serdecznie zapraszamy do lektury niniejszego artykułu! Przybliżymy Wam w nim, jak najbardziej przystępnie, ideę podstawowego serwera DNS, opowiemy, co to właściwie jest i jak funkcjonuje oraz przytoczymy kilka ciekawostek. Spróbujemy tłumaczyć zagadnienia w sposób jasny i zrozumiały, ale jednocześnie profesjonalny, aby przekazać Wam niezbędną wiedzę na temat tego kluczowego elementu, który ma niebagatelne znaczenie dla funkcjonowania internetu. Nie wahajcie się zatem dłużej, zacznijcie przyjemne podróżowanie po fascynującym świecie podstawowych serwerów DNS, odkrywając nieznane dotąd pokłady swojej wiedzy!

Czym jest podstawowy serwer DNS?

Zanim odpowiemy na pytanie, czym jest podstawowy serwer DNS, warto zacząć od objaśnienia samego pojęcia DNS, czyli Domain Name System. Jest to swego rodzaju system „telefonicznych książek” całego internetu, dzięki któremu możliwe jest wymienianie się informacjami pomiędzy różnymi serwerami. Przy użyciu DNS ustalane są adresy IP dla poszczególnych domen, co pozwala na nawigację po sieci w prosty, czytelny sposób – za pomocą nazw domen, takich jak „google.com” czy „wikipedia.org”, a nie skomplikowanych ciągów liczb, jakimi są adresy IP.

Podstawowy serwer DNS – co to jest?

Podstawowy serwer DNS to jeden z kluczowych elementów działania systemu DNS. Jego zadaniem jest udzielanie odpowiedzi na zapytania o adresy IP i inne informacje związane z domenami internetowymi. Innymi słowy, podstawowy serwer DNS działa jako baza danych, która prowadzi zestawienia nazw domen i odpowiednich adresów IP, umożliwiając przeglądarkom internetowym i innym aplikacjom nawigowanie po sieci.

Jak działa podstawowy serwer DNS?

Aby zrozumieć, jak działa podstawowy serwer DNS, przyjrzyjmy się procesowi, który ma miejsce, gdy użytkownik próbuje uzyskać dostęp do strony internetowej.

Krok 1: Zapytanie do serwera DNS

Gdy wpisujemy nazwę domeny w przeglądarce, nasze urządzenie (komputer, tablet, telefon itp.) wysyła zapytanie do domyślnego podstawowego serwera DNS, z którego korzysta. Zazwyczaj jest to podstawowy serwer DNS udostępniany przez naszego dostawcę usług internetowych (ISP).

Krok 2: Szukanie odpowiedzi

Podstawowy serwer DNS sprawdza, czy posiada informacje o poszukiwanej nazwie domeny. Jeśli tak, udziela odpowiedzi, która zawiera adres IP strony internetowej. Jeśli nie, zwraca się do innych serwerów DNS w celu uzyskania informacji. W praktyce może to oznaczać kontakt z tzw. serwerami DNS wysokiego rzędu (root servers) i serwerami DNS domen (TLD servers) oraz serwerami autorytatywnymi dla danej domeny.

Krok 3: Otrzymanie odpowiedzi

Gdy podstawowy serwer DNS otrzyma odpowiedź z interesującym nas adresem IP, przekazuje go naszemu urządzeniu.

Krok 4: Wczytywanie strony internetowej

Z dostarczonym adresem IP nasza przeglądarka internetowa uzyskuje dostęp do serwera, na którym znajduje się strona internetowa, i wczytuje jej zawartość, którą możemy ostatecznie zobaczyć na ekranie.

Podstawowy serwer DNS a bezpieczeństwo

Podstawowy serwer DNS ma nie tylko istotne znaczenie dla funkcjonowania sieci, ale również wpływa na bezpieczeństwo korzystania z internetu. Własny serwer DNS może zabezpieczyć przed niektórymi atakami, takimi jak DNS spoofing czy cache poisoning. Ponadto, serwery DNS różnych dostawców usług internetowych mogą mieć różne zabezpieczenia i funkcje, dlatego warto zwrócić uwagę, który serwer DNS jest domyślnie ustawiony na naszym urządzeniu. Można również skorzystać z serwerów DNS oferowanych przez firmy trzecie, jak Google, OpenDNS czy Cloudflare, które mogą oferować dodatkowe usługi, takie jak filtracja treści czy blokowanie stron szkodliwych.

Warto zatem mieć świadomość, jak ważne jest znaczenie podstawowego serwera DNS dla funkcjonowania całego internetu oraz swojego bezpieczeństwa podczas korzystania z sieci.

Przy prowadzeniu jakichkolwiek projektów online, warto rozważyć tworzenie projektów na expirkach, czyli wygasłach i przejętych domenach z wartościowymi linkami i historią SEO. Dobrze dobrana expirka, z już zbudowanym profilem linkowym oraz historią funkcjonowania w Google może znacznie przyspieszyć indeksowanie nowego projektu oraz zmniejszyć wydatki na linkbuilding i pozycjonowanie strony w Google. W ramach projektu expirki.pl tworzymy bazę jednych z najlepszych domen SEO na rynku: W aplikacji expirki znajdziesz mocne domeny, wygasłe nawet po kilknastu latach z unikalnymi linkami ze stron fundacji, organizacji, firm, subdomen gov, edu i innych. Każdą domenę przed dodaniem do bazy expirki.pl szczegółowo i ręcznie weryfikujemy. Jeśli temat expirek jest dla Ciebie zupełnie nowy, zapraszamy do zapoznania się z naszym szczególowym poradnikiem: https://expirki.pl/czyli-wygasle-i-przechwycone-domeny-seo/

Podsumowanie

Podstawowy serwer DNS pełni kluczową rolę w działaniu systemu DNS – czyli Domain Name System, pozwalającym na przekształcanie nazw domen internetowych, takich jak „google.com”, na adresy IP. Dzięki podstawowemu serwerowi DNS, przeglądarki i aplikacje internetowe mają możliwość nawigacji po sieci.

Podstawowy serwer DNS, będący bazą danych dla zestawień nazw domen i odpowiadających im adresów IP, udziela odpowiedzi na zapytania o adresy IP. W procesie odwiedzania strony internetowej przez użytkownika, urządzenie wysyła zapytanie do domyślnego podstawowego serwera DNS (zazwyczaj udostępnianego przez dostawcę usług internetowych). Jeśli serwer posiada informacje o poszukiwanej domenie, przekazuje adres IP do urządzenia, które łączy się z serwerem i wczytuje zawartość strony. W przeciwnym wypadku, podstawowy serwer DNS łączy się z innymi serwerami DNS w poszukiwaniu odpowiedzi.

Bezpieczeństwo podczas korzystania z internetu zależy także od wyboru podstawowego serwera DNS. Własne serwery DNS mogą chronić przed niektórymi atakami, a publiczne serwery DNS (takie jak Google, OpenDNS czy Cloudflare) mogą oferować dodatkowe usługi, mające na celu zabezpieczenie użytkownika oraz utrzymanie prywatności w sieci.