W dobie cyfryzacji oraz rozwoju internetu, coraz więcej osób i przedsiębiorstw zdaje sobie sprawę z nieocenionej wartości posiadania własnej strony internetowej, która pełni rolę wizytówki w sieci. Kluczową kwestią związaną z utworzeniem witryny jest prawidłowe skonfigurowanie domeny na serwerze, aby była ona dostępna pod wybranym adresem. W niniejszym artykule przedstawiamy szczegółowy poradnik, który krok po kroku wyjaśni, jak ustawić domenę na serwerze, tak by tego typu czynności oraz ewentualnych problemów technicznych nie stwarzały trudności dla użytkowników z różnym poziomie doświadczenia. Gwarantujemy, że po uważnym przeczytaniu niniejszego artykułu, nawet osoby z niewielką wiedzą w zakresie obsługi serwerów będą w stanie sprawnie poradzić sobie z konfiguracją domeny. Zapraszamy do lektury, by ten proces stał się niezwykle prostym zadaniem!

Krok 1: Wybór domeny i serwera

Pierwszym etapem, który należy wykonać przed ustawieniem domeny na serwerze, jest oczywiście sam wybór domeny. Domena to unikalny adres internetowy (URL), pod którym będzie dostępna Twoja strona – na przykład www.twojadomena.pl. Warto zwrócić uwagę na to, by wybrana nazwa była łatwa do zapamiętania i wpisywania, a także adekwatna do profilu działalności, jaką prowadzisz. Istnieje wiele firm zajmujących się rejestracją domen, u których możesz zakupić wybraną nazwę, np. nazwa.pl, home.pl czy OVH.

Po wyborze domeny przyszedł czas na zakup usługi serwera. Serwer to fizyczne urządzenie, na którym będą przechowywane pliki Twojej strony internetowej. Warto zwrócić uwagę przy wyborze usługi na parametry, takie jak pojemność dysku, transfer miesięczny oraz środowisko, w którym pracuje serwer (np. Linux, Windows). Wiele firm oferuje pakiet usług obejmujący rejestrację domeny oraz serwer w jednym, co ułatwia procedurę łączenia obu tych elementów.

Krok 2: Ustawienie serwera DNS

DNS (Domain Name System) to system, który odpowiedzialny jest za tłumaczenie nazw domen na adresy IP serwerów. Aby ustawić domenę na serwerze, potrzebujesz skonfigurować tzw. strefę DNS dla swojej domeny. Najczęściej to zadanie wykonuje się, korzystając z panelu zarządzania domeną w usłudze, w której zakupiłeś domenę. W takim panelu będziesz musiał dodać rekordy DNS wskazujące na serwer, na którym umieścisz swoją stronę.

Rekordy DNS – co to są i jak je dodać?

Rekordy DNS to wpisy, które mówią systemowi DNS, gdzie są przechowywane pliki Twojej strony. Najistotniejszymi rekordami jest tzw. rekord A oraz rekord CNAME. Rekord A (Address) wskazuje na konkretne adresy IP serwerów, na których będzie dostępna Twoja strona. Rekord CNAME (Canonical Name) z kolei, pełni funkcję aliasu, tzn. przekierowuje ruch z jednej domeny na inna domenę (np. z www.twojadomena.pl na twojadomena.pl).

W celu dodania rekordów DNS, zaloguj się do panelu zarządzania domeną i znajdź sekcję „Strefa DNS” lub podobną. W tej sekcji można dodać rekord A oraz rekord CNAME wskazujące na odpowiedni serwer. Zwykle dostawca serwera udostępnia adres IP serwera oraz subdomenę serwera (np. s123.home.pl), których należy użyć w rekordach DNS.

Rekord A ustawiasz poprzez wpisanie w odpowiednie pole nazwy domeny (lub symbolu * dla wszystkich subdomen) oraz adresu IP serwera. Rekord CNAME ustawiasz, poprzez wpisanie w odpowiednie pole np. „www” oraz subdomeny serwera (s123.home.pl itp.).

Krok 3: Przekierowanie domeny na serwer

Ustawienie strefy DNS to jeszcze nie wszystko – aby ustawić domenę na serwerze, musisz jeszcze odpowiednio skonfigurować serwer, by wiedział, że ma obsługiwać pliki ze wskazanej domeny. W tym celu konieczne jest zalogowanie się do panelu zarządzania serwerem lub hostingu, który posiadasz.

W zależności od usługi i jej konfiguracji, sposób przypisania domeny do serwera może się różnić. W niektórych przypadkach wystarczy wpisać nazwę domeny w sekcji „Konfiguracja domen” lub „Domeny” w panelu zarządzania. W innych konieczne będzie utworzenie tzw. virtual hosta – to opcja szczególnie często występująca w przypadku serwerów VPS lub dedykowanych. Aby to zrobić, równiez szukaj takiej opcji w panelu zarządzania serwerem – „Dodaj domenę” lub „Utwórz virtual host”.

Krok 4: Przesyłanie plików na serwer

Po przypisaniu Twojej domeny do serwera, musisz przesłać pliki Twojej witryny na serwer. W tym celu używa się zwykle tzw. protokołu FTP (File Transfer Protocol). Na rynku dostępne są liczne darmowe i płatne programy do tego celu, np. FileZilla, WinSCP czy Total Commander.

Po zainstalowaniu programu, musisz się połączyć z serwerem. Aby to zrobić, będziesz potrzebować adresu serwera, nazwy użytkownika oraz hasła do usługi FTP – te dane powinny zostać udostępnione przez Twojego dostawcę serwera. Po nawiązaniu połączenia z serwerem, znajdź na nim katalog, w którym domena jest skonfigurowana (np. /public_html, /www czy /twojadomena.pl) i wgraj tam pliki Twojej strony internetowej.

Krok 5: Testowanie oraz rozwiązywanie ewentualnych problemów

Ostatnim krokiem jest sprawdzenie, czy domena została prawidłowo ustawiona na serwerze oraz czy strona działa poprawnie. Aby to zrobić, wpisz w przeglądarce adres swojej domeny i sprawdź, czy wyświetli się oczekiwana treść.

Jeśli natrafisz na różnego rodzaju problemy – np. błędy serwera, brak odpowiedniej zawartości lub brak połączenia – konieczne będzie rozwiązanie tych problemów. Sprawdź dokładnie konfigurację DNS, ustawienia serwera oraz struktury plików na serwerze. W razie potrzeby skonsultuj się również z pomocą techniczną dostawcy serwera, którzy z pewnością będą gotowi udzielić wsparcia.

Po zakończeniu tych kroków, dzięki właściwemu ustawieniu domeny na serwerze, Twoja strona internetowa powinna działać poprawnie i być widoczna dla wszystkich odwiedzających.

Przy prowadzeniu jakichkolwiek projektów online, warto rozważyć tworzenie projektów na expirkach, czyli wygasłach i przejętych domenach z wartościowymi linkami i historią SEO. Dobrze dobrana expirka, z już zbudowanym profilem linkowym oraz historią funkcjonowania w Google może znacznie przyspieszyć indeksowanie nowego projektu oraz zmniejszyć wydatki na linkbuilding i pozycjonowanie strony w Google. W ramach projektu expirki.pl tworzymy bazę jednych z najlepszych domen SEO na rynku: W aplikacji expirki znajdziesz mocne domeny, wygasłe nawet po kilknastu latach z unikalnymi linkami ze stron fundacji, organizacji, firm, subdomen gov, edu i innych. Każdą domenę przed dodaniem do bazy expirki.pl szczegółowo i ręcznie weryfikujemy. Jeśli temat expirek jest dla Ciebie zupełnie nowy, zapraszamy do zapoznania się z naszym szczególowym poradnikiem: https://expirki.pl/czyli-wygasle-i-przechwycone-domeny-seo/

Podsumowanie konfiguracji domeny na serwerze

Artykuł ten przedstawia szczegółowy proces ustawienia domeny na serwerze, dzięki któremu Twoja strona internetowa będzie dostępna pod wybranym adresem. Kluczowe kroki, które należy wykonać, przypominają:

  1. Wybór odpowiedniej domeny oraz zakup serwera, aby zbudować podstawy dla Twój strony internetowej.
  2. Skonfigurowanie strefy DNS, przede wszystkim poprzez dodanie rekordów A oraz CNAME, które połączą Twoją domenę z serwerem.
  3. Przekierowanie domeny na serwer poprzez odpowiednią konfigurację serwera lub virtual hosta.
  4. Przesyłanie plików Twojej witryny na serwer za pomocą protokołu FTP.
  5. Testowanie i rozwiązywanie ewentualnych problemów związanych z działaniem strony internetowej oraz jej konfiguracją.

Postępując zgodnie z tymi krokami, zapewnisz prawidłowe ustawienie domeny na serwerze i sprawisz, że Twoja strona będzie widoczna dla użytkowników Internetu. W przypadku trudności niezwiązanych z konfiguracją, warto zwrócić się o pomoc do dostawcy serwera lub hostingu.