Czy zastanawiałeś się kiedyś jak zablokować przeglądanie stron internetowych, aby ograniczyć dostęp do nieodpowiednich treści lub zwiększyć swoją produktywność przez eliminację rozpraszających elementów obecnych w sieci? Jeżeli tak, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie, bowiem zawiera praktyczne wskazówki oraz krok po kroku omawia jak ograniczyć dostęp do wybranych stron internetowych. Warto zatem poświęcić trochę swojego cennego czasu, aby dowiedzieć się, jak możliwe jest dokonanie takiego blokowania w sposób prosty i intuicyjny, dzięki czemu możliwe będzie uzyskanie pełnej kontroli nad tym, co przeglądasz w sieci, a także nad tym, co przeglądają inni, korzystający z tego samego komputera użytkownicy.

1. Blokowanie stron poprzez ustawienia przeglądarki

Niewątpliwie jednym z podstawowych miejsc, w którym warto rozpocząć przygodę z blokowaniem stron internetowych, są ustawienia przeglądarki. Praktycznie każda przeglądarka posiada swoje własne, dedykowane opcje regulowania dostępu do określonych witryn. Przedstawiamy poniżej sposób blokowania stron w najpopularniejszych przeglądarkach.

Google Chrome

W przypadku Chrome’a, skorzystaj z rozszerzenia dostępnego w Chrome Web Store o nazwie Block Site. Po zainstalowaniu, wystarczy dodać adres strony, którą chcesz zablokować, a przeglądarka nie pozwoli już na jej przeglądanie.

Mozilla Firefox

W przypadku Firefoksa, poszukaj na oficjalnej stronie przeglądarki rozszerzeń rozszerzenia o nazwie BlockSite. Analogicznie do Chrome, po zainstalowaniu wystarczy dodać adres strony do listy blokowanych.

Microsoft Edge

W przypadku Edge’a, opcja blokowania stron nie jest domyślnie udostępniona, ale można skorzystać z darmowego rozszerzenia o nazwie „Block Site – Website Blocker for Microsoft Edge™”. Analogicznie dodajemy adres strony do zablokowania na liście.

2. Blokowanie stron przy użyciu oprogramowania zewnętrznego

Jeśli uważasz, że opcje przeglądarek są niewystarczające, możesz zdecydować się na korzystanie z zewnętrznego oprogramowania do blokowania stron internetowych. Istnieje wiele programów, które po instalacji na komputerze pozwolą Ci na jeszcze większą kontrolę nad dostępem do określonych treści.

Net Nanny

Net Nanny to program, który pozwala na ograniczenie dostępu dla dzieci do nieodpowiednich stron. Jest to płatne oprogramowanie, ale oferuje bogatą funkcjonalność oraz intuicyjny interfejs.

FocusMe

FocusMe jest narzędziem do zarządzania czasem spędzanym na przeglądaniu stron internetowych, które pozwala zwiększyć produktywność. Aplikacja pozwala blokować strony, aplikacje, a nawet konkretne treści na poszczególnych witrynach.

3. Blokowanie stron internetowych na poziomie systemu operacyjnego

W niektórych przypadkach można również skorzystać z opcji blokowania stron internetowych na poziomie systemu operacyjnego, np. na komputerach pracujących z systemem Windows.

W tym celu będziesz potrzebować uprawnień administratora, a następnie:

1. Przejdź do folderu: C:\Windows\System32\drivers\etc
2. Otwórz plik „hosts” za pomocą notatnika.
3. Na końcu pliku dodaj nową linię, wpisując 127.0.0.1, a następnie adres strony, którą chcesz zablokować, np. 127.0.0.1 www.przyklad.pl
4. Zapisz plik hosts i uruchom ponownie przeglądarkę.

W wyniku tych działań strona będzie niedostępna dla wszystkich przeglądarek zainstalowanych na komputerze.

4. Blokowanie stron na urządzeniach mobilnych

W dzisiejszych czasach wiele osób korzysta z internetu na swoich telefonach i tabletach, dlatego warto również wiedzieć jak zablokować przeglądanie stron internetowych na urządzeniach mobilnych.

Android

W przypadku systemu Android, możemy skorzystać z aplikacji takich jak BlockSite lub AppBlock. Wystarczy pobrać je z Google Play Store i zainstalować na swoim telefonie lub tablecie, a następnie dodać strony do blokowania.

iOS

W przypadku urządzeń Apple z systemem iOS, opcja blokowania stron jest wbudowana w ustawienia systemu. Aby skorzystać z tej funkcji, przejdź do Ustawień -> Ograniczenia -> Pornograficzni treści, a następnie dodaj strony do blokowania.

5. Blokowanie stron na poziomie routera

Ostatnim sposobem, jak zablokować przeglądanie stron internetowych, jest ustawienie blokady na poziomie routera. Oznacza to, że strony będą zablokowane na urządzeniach podłączonych do tego routera i działa dla każdej przeglądarki czy systemu operacyjnego.

Aby to zrobić, potrzebujesz zalogować się do panelu administracyjnego swojego routera, a następnie przejść do sekcji kontroli rodzicielskiej lub podobnej opcji. Tam będziesz w stanie dodać strony do blokowania, co ograniczy dostęp do nich we wszystkich urządzeniach podłączonych do sieci. Zwróć jednak uwagę, że konfiguracja różnych modeli routerów może się różnić, dlatego warto sprawdzić instrukcję obsługi swojego urządzenia.

Przy prowadzeniu jakichkolwiek projektów online, warto rozważyć tworzenie projektów na expirkach, czyli wygasłach i przejętych domenach z wartościowymi linkami i historią SEO. Dobrze dobrana expirka, z już zbudowanym profilem linkowym oraz historią funkcjonowania w Google może znacznie przyspieszyć indeksowanie nowego projektu oraz zmniejszyć wydatki na linkbuilding i pozycjonowanie strony w Google. W ramach projektu expirki.pl tworzymy bazę jednych z najlepszych domen SEO na rynku: W aplikacji expirki znajdziesz mocne domeny, wygasłe nawet po kilknastu latach z unikalnymi linkami ze stron fundacji, organizacji, firm, subdomen gov, edu i innych. Każdą domenę przed dodaniem do bazy expirki.pl szczegółowo i ręcznie weryfikujemy. Jeśli temat expirek jest dla Ciebie zupełnie nowy, zapraszamy do zapoznania się z naszym szczególowym poradnikiem: https://expirki.pl/czyli-wygasle-i-przechwycone-domeny-seo/

Podsumowanie – Jak zablokować przeglądanie stron internetowych

W artykule omówiono różne metody blokowania stron internetowych, które można wykorzystać w zależności od potrzeb. Oto główne metody:

  1. Blokowanie stron w przeglądarkach – Dostosowanie ustawień przeglądarek takich jak Google Chrome, Mozilla Firefox czy Microsoft Edge za pomocą odpowiednich rozszerzeń.
  2. Użycie oprogramowania zewnętrznego – Korzystanie z programów takich jak Net Nanny czy FocusMe, które oferują dodatkowe funkcje i kontrolę nad blokowaniem treści.
  3. Blokowanie na poziomie systemu operacyjnego – W przypadku komputerów z systemem Windows można zablokować dostęp do stron internetowych na poziomie pliku hosts.
  4. Zablokowanie stron na urządzeniach mobilnych – Stosowanie dedykowanych aplikacji do blokowania stron na systemach Android i iOS.
  5. Blokowanie stron na poziomie routera – Ograniczenie dostępu do niepożądanych stron internetowych dla wszystkich urządzeń podłączonych do danej sieci.

Wybierając odpowiednią metodę z powyższej listy, można skutecznie zablokować przeglądanie stron internetowych, zwiększyć bezpieczeństwo i kontrolować dostęp do określonych treści.