Przekierowanie domeny i subdomeny za pomocą pliku .htaccess to temat, który może wydawać się na pierwszy rzut oka nieco skomplikowany, ale gdy się mu przyjrzymy bliżej okaże się, że jest tak naprawdę bardzo prosty do zrozumienia i zastosowania. W tym artykule postaramy się przybliżyć Wam zagadnienie przekierowania domeny oraz subdomeny za pomocą pliku .htaccess i pokazać, że w praktyce nie jest to takie trudne, jak się może wydawać. Dlatego serdecznie zachęcamy do lektury artykułu, w którym to w jasny sposób przedstawimy wszystkie niezbędne informacje, których potrzebujecie, aby móc swobodnie przekierowywać swoje domeny i subdomeny za pomocą htaccess.

Przekierowanie domeny za pomocą pliku .htaccess

Przekierowanie domeny to bardzo ważna funkcja, szczególnie gdy chcemy, aby nasza strona była dostępna pod różnymi adresami. Aby przekierować domenę za pomocą pliku .htaccess, wystarczy tylko kilka kroków, które opisujemy poniżej.

Utworzenie pliku .htaccess

Jeśli nie posiadasz już pliku .htaccess na serwerze, musisz najpierw utworzyć nowy plik o tej nazwie i umieścić go w głównym katalogu Twojej strony internetowej.

Wprowadź odpowiednie kodowanie przekierowania

W pliku .htaccess, w celu przekierowania domeny, należy wprowadzić następujące wiersze kodu:

„`
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^domena1\.com$ [OR]
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www\.domena1\.com$
RewriteRule ^/?$ „http://domena2.com” [R=301,L]
„`

Zamień „domena1” oraz „domena2” odpowiednio na nazwy Twojej obecnej domeny oraz domeny, na którą chcesz przekierować.

Przekierowanie subdomeny za pomocą pliku .htaccess

Przekierowanie subdomeny htaccess może być równie proste, jak przekierowanie domeny. W celu przekierowania subdomeny za pomocą pliku .htaccess, należy również utworzyć plik .htaccess, jeśli nie istnieje oraz wprowadzić odpowiednie kodowanie.

Utworzenie pliku .htaccess dla subdomeny

Dla przekierowania subdomeny, będzie potrzebny nowy plik .htaccess, który należy umieścić w głównym katalogu subdomeny – nie w głównym katalogu domeny.

Wprowadź odpowiednie kodowanie dla przekierowania subdomeny

Kod, który należy wprowadzić do pliku .htaccess dla przekierowania subdomeny htaccess, może wyglądać następująco:

„`
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^subdomena1\.domena\.com$ [OR]
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www\.subdomena1\.domena\.com$
RewriteRule ^/?$ „http://subdomena2.domena.com” [R=301,L]
„`

W powyższym kodzie zamień „subdomena1” oraz „subdomena2” na nazwy Twoich subdomen, a „domena” na nazwę Twojej domeny głównej.

Wskazówki i potencjalne problemy z przekierowaniem za pomocą htaccess

Stosując przekierowanie domeny htaccess oraz przekierowanie subdomeny htaccess, warto pamiętać o kilku ważnych wskazówkach i potencjalnych problemach, które mogą wystąpić.

Sprawdź, czy serwer obsługuje pliki .htaccess

Należy pamiętać, że nie wszystkie serwery obsługują pliki .htaccess. Koniecznie sprawdź u swojego dostawcy usług hostingowych, czy Twój serwer wspiera takie pliki oraz moduł mod_rewrite używany w kodowaniu przekierowania.

Zwróć uwagę na kolejność reguł w pliku .htaccess

Kolejność reguł w pliku .htaccess może być istotna. Aby uniknąć konfliktów, upewnij się, że reguły dotyczące przekierowania domeny oraz subdomeny nie są umieszczane na końcu pliku, a są umieszczone przed innymi regułami dotyczącymi przeprowadzania operacji na żądaniach.

Sprawdź poprawność kodów przekierowania

Kod przekierowania R=301 jest bardzo ważny, ponieważ oznacza trwałe przekierowanie. Jednak można go zmienić na R=302, jeśli chcesz przekierować tymczasowo domenę lub subdomenę.

Przekierowanie domeny htaccess oraz przekierowanie subdomeny htaccess to proste w obsłudze i użyteczne funkcje, które każdy właściciel strony internetowej powinien znać.

Przy prowadzeniu jakichkolwiek projektów online, warto rozważyć tworzenie projektów na expirkach, czyli wygasłach i przejętych domenach z wartościowymi linkami i historią SEO. Dobrze dobrana expirka, z już zbudowanym profilem linkowym oraz historią funkcjonowania w Google może znacznie przyspieszyć indeksowanie nowego projektu oraz zmniejszyć wydatki na linkbuilding i pozycjonowanie strony w Google. W ramach projektu expirki.pl tworzymy bazę jednych z najlepszych domen SEO na rynku: W aplikacji expirki znajdziesz mocne domeny, wygasłe nawet po kilknastu latach z unikalnymi linkami ze stron fundacji, organizacji, firm, subdomen gov, edu i innych. Każdą domenę przed dodaniem do bazy expirki.pl szczegółowo i ręcznie weryfikujemy. Jeśli temat expirek jest dla Ciebie zupełnie nowy, zapraszamy do zapoznania się z naszym szczególowym poradnikiem: https://expirki.pl/czyli-wygasle-i-przechwycone-domeny-seo/

Podsumowanie: Przekierowanie domen i subdomen za pomocą pliku .htaccess

Artykuł przedstawia metody przekierowania domeny oraz subdomeny za pomocą pliku .htaccess. Aby przekierować domenę, wystarczy dodać odpowiedni kod do pliku .htaccess umieszczonego w głównym katalogu strony internetowej. Podobnie, w przypadku przekierowania subdomeny, należy umieścić kod w pliku .htaccess znajdującym się w głównym katalogu subdomeny. Ważne jest, aby upewnić się, że serwer obsługuje pliki .htaccess oraz moduł mod_rewrite, a także zwrócić uwagę na poprawność kodów przekierowania, takich jak R=301 dla przekierowania trwałego oraz R=302 dla przekierowania tymczasowego.