Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak przekierować jedną domenę na inną w celu prowadzenia użytkowników do nowej witryny lub posiadasz więcej niż jedną domenę i chciałbyś, aby były one skierowane na tę samą stronę internetową? Jeśli tak, to ten artykuł jest dla Ciebie, ponieważ właśnie w tym miejscu przyjrzymy się krok po kroku temu procesowi. Przekierowanie domeny jest istotne z wielu powodów, między innymi w celu zwiększenia widoczności w internecie oraz poprawy obsługi potencjalnych klientów. Bez względu na powód, przekierowanie domeny to ważny element zarządzania swoją stroną internetową. Przedstawione poniżej informacje, ścieżki postępowania i wskazówki pomogą Ci zrozumieć, jak skierować jedną domenę na inną, a przy tym odkryjesz nowe, praktyczne możliwości, jakie daje taka zabieg. Zapraszam zatem do lektury artykułu, który został przygotowany z myślą właśnie o Tobie.

Rodzaje przekierowań domen

Przekierowanie domeny na inną domenę może być dokonane na kilka sposobów, a wybór najlepszego zależy od Twoich potrzeb i celów biznesowych. Poniżej przedstawiam najpopularniejsze rodzaje przekierowań:

Przekierowanie 301 – stałe

Przekierowanie 301 to najczęściej stosowany rodzaj przekierowania, ponieważ pozwala na przeniesienie wartości SEO ze starej domeny na nową. Jest to szczególnie ważne, jeśli przechodzisz na nową stronę i chcesz zachować dotychczasowy zasięg i ruch w internecie. Przekierowanie 301 informuje wyszukiwarki, że stara domena została trwale przekierowana na nową, co ma również pozytywny wpływ na ranking stron.

Przekierowanie 302 – tymczasowe

W przeciwieństwie do przekierowania 301, przekierowanie 302 jest tymczasowe. Oznacza to, że wartości SEO i ranking stron pozostają na starej domenie, a nowa strona nie będzie korzystać z ruchu ze starych linków. Przekierowanie 302 jest zalecane, gdy przekierowanie ma być tylko czasowe, na przykład podczas przejścia na nową stronę, która jest jeszcze w fazie testowania.

Krok po kroku jak przekierować jedną domenę na inną

W zależności od Twojego dostawcy usług hostingowych i panelu administracyjnego, przekierowanie domeny na inną domenę może wyglądać nieco inaczej. Niemniej jednak, ścieżka postępowania zazwyczaj jest bardzo podobna.

Utwórz kopię zapasową swojej strony

Przed przekierowaniem domeny, upewnij się, że masz aktualne kopie zapasowe swoich stron internetowych, aby uniknąć problemów z utratą danych. Pamiętaj również, aby przekierować domeny na nową stronę tylko gdy jest ona gotowa do użycia.

Wybierz rodzaj przekierowania

Jak już wspomniano wcześniej, możesz wybrać między przekierowaniem 301 a 302. Wybór odpowiedniego rodzaju przekierowania ma kluczowe znaczenie dla utrzymania wartości SEO i rankingu stron.

Zaloguj się do panelu administracyjnego

Teraz, gdy wiesz, na jakim przekierowaniu chcesz się skupić, zaloguj się na swoje konto, aby móc zarządzać domenami. W większości przypadków znajdziesz tu narzędzia do przekierowywania domen.

Ustaw przekierowanie oraz ścieżkę przekierowanego ruchu

W odpowiedniej sekcji panelu administracyjnego ustaw przekierowanie domeny na inną domenę oraz ścieżkę, do której mają być przekierowywane zapytania, na przykład czy mają prowadzić do konkretnej strony czy do strony głównej.

Sprawdź poprawność działania przekierowania

Po ustawieniu przekierowania z jednej domeny na drugą, sprawdź poprawność przekierowania w przeglądarce internetowej oraz czy ruch ze starej strony rzeczywiście zostaje przekierowany na nową.

Kiedy zakończysz te kroki, przekierowanie powinno działać poprawnie, a Twoja nowa strona cieszyć się zwiększoną widocznością w internecie oraz lepszym rankingiem w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu Twoi potencjalni klienci odnajdą Cię jeszcze szybciej, a Ty będziesz mógł cieszyć się sukcesami w świecie online.

Przy prowadzeniu jakichkolwiek projektów online, warto rozważyć tworzenie projektów na expirkach, czyli wygasłach i przejętych domenach z wartościowymi linkami i historią SEO. Dobrze dobrana expirka, z już zbudowanym profilem linkowym oraz historią funkcjonowania w Google może znacznie przyspieszyć indeksowanie nowego projektu oraz zmniejszyć wydatki na linkbuilding i pozycjonowanie strony w Google. W ramach projektu expirki.pl tworzymy bazę jednych z najlepszych domen SEO na rynku: W aplikacji expirki znajdziesz mocne domeny, wygasłe nawet po kilknastu latach z unikalnymi linkami ze stron fundacji, organizacji, firm, subdomen gov, edu i innych. Każdą domenę przed dodaniem do bazy expirki.pl szczegółowo i ręcznie weryfikujemy. Jeśli temat expirek jest dla Ciebie zupełnie nowy, zapraszamy do zapoznania się z naszym szczególowym poradnikiem: https://expirki.pl/czyli-wygasle-i-przechwycone-domeny-seo/

Podsumowanie artykułu

W tym artykule omówiliśmy proces przekierowywania jednej domeny na drugą oraz najpopularniejsze typy przekierowań. Decydując się na przekierowanie domeny, powinieneś wybrać między przekierowaniem 301 (stałym) i przekierowaniem 302 (tymczasowym) w zależności od Twoich potrzeb biznesowych i celów. Przekierowanie 301 pomaga w przeniesieniu wartości SEO i rankingu stron na nową domenę, podczas gdy przekierowanie 302 jest zalecane tylko w przypadku tymczasowego przekierowania ruchu.

Aby przekierować jedną domenę na drugą, należy wykonać następujące kroki:

  1. Utwórz kopię zapasową swojej strony;
  2. Wybierz rodzaj przekierowania;
  3. Zaloguj się do panelu administracyjnego;
  4. Ustaw przekierowanie oraz ścieżkę przekierowanego ruchu;
  5. Sprawdź poprawność działania przekierowania.

Poprawnie przekierowana domena pozwoli na zwiększenie widoczności Twojej nowej strony w internecie oraz na utrzymanie poprzedniego rankingu w wynikach wyszukiwania.