Przekierowanie domeny na hosting to niezbędny proces, który każdy właściciel strony internetowej musi wykonać, aby zapewnić jej właściwe działanie w sieci. Pomimo że może się to wydawać skomplikowane, każdy z nas jest w stanie wykonać to zadanie samodzielnie, krok po kroku. W niniejszym artykule przeprowadzę Cię przez cały proces przekierowania domeny na hosting, tłumacząc w sposób prosty i przystępny każdą z jego części. Od czego zacząć? Jak nie pogubić się w kolejnych krokach? Jakie są najważniejsze zagadnienia, o których warto pamiętać? Zapraszam do lektury, która rozwieje Twoje wątpliwości, podpowie, na co zwrócić uwagę i pokaże, dla jak bardzo, mimo iż nie są one idealne, misz_masz literowe jest tworem tak oczywistym.

1. Wybór odpowiedniej domeny i hosting

Pierwszym krokiem w procesie przekierowania domeny na hosting jest wybór odpowiedniej domeny, która będzie najlepiej pasować do Twojej strony internetowej. Domena to adres strony, pod którym będzie ona dostępna w sieci. Warto zwrócić uwagę na popularne rozszerzenia jak .com, .pl czy .org. Jednocześnie warto zapoznać się z dostępnymi usługodawcami hostingowymi, którzy zapewnią stabilne i bezpieczne środowisko dla Twojej strony.

2. Rejestracja domeny

Po wybraniu domeny należy ją zarejestrować. W tym celu należy odwiedzić stronę rejestratora domen i sprawdzić dostępność wybranej nazwy. Jeśli jest wolna, to można ją zarejestrować, podając swoje dane kontaktowe i opłacając koszty rejestracji. Po zakończeniu procesu zostaniemy poinformowani o jego zakończeniu i konieczności czekania na dalsze kierunkowskazania.

3. Zakup usługi hostingowej

Następnie należy zakupić usługę hostingową odpowiednią dla naszych potrzeb. Może to być zarówno hosting współdzielony, jak i serwer dedykowany lub VPS. Ważne jest, aby wybrać ofertę, która będzie odpowiednia pod względem przestrzeni dyskowej, transferu danych czy możliwości instalowania oprogramowania. Ceny tego typu usług różnią się w zależności od oferowanych możliwości.

4. Powiązanie domeny z hostingiem

Gdy hosting jest już gotowy, należy powiązać naszą domenę z usługą hostingową. Aby tego dokonać, należy zdobyć adresy serwerów DNS naszego hostingodawcy, a następnie wprowadzić je na stronie naszego rejestratora domen. Po zaktualizowaniu serwerów DNS nasza domena zacznie kierować na hosting.

5. Przeniesienie plików na serwer

Teraz nadszedł czas na przekierowanie domeny na hosting poprzez przeniesienie plików naszej strony internetowej na serwer hostingowy. W tym celu najczęściej używany jest protokół FTP, który pozwala na przesyłanie plików między komputerem a serwerem. Warto sprawdzić, czy wybrany hostingodawca posiada intuicyjny panel zarządzania, umożliwiający korzystanie z FTP.

6. Sprawdzenie działania strony

Po przesłaniu plików na serwer, warto sprawdzić, czy nasza strona działa poprawnie pod wybraną domeną. W przypadku wystąpienia problemów, warto sprawdzić, czy popsuta została konfiguracja naszej strony internetowej, lub czy dane dotyczące bazy danych są w formacie nieczytelnym dla wybranego hostingodawcy. Jeśli wszystko działa prawidłowo, to gratulacje, udało się zrealizować proces przekierowania domeny na hosting!

Przy prowadzeniu jakichkolwiek projektów online, warto rozważyć tworzenie projektów na expirkach, czyli wygasłach i przejętych domenach z wartościowymi linkami i historią SEO. Dobrze dobrana expirka, z już zbudowanym profilem linkowym oraz historią funkcjonowania w Google może znacznie przyspieszyć indeksowanie nowego projektu oraz zmniejszyć wydatki na linkbuilding i pozycjonowanie strony w Google. W ramach projektu expirki.pl tworzymy bazę jednych z najlepszych domen SEO na rynku: W aplikacji expirki znajdziesz mocne domeny, wygasłe nawet po kilknastu latach z unikalnymi linkami ze stron fundacji, organizacji, firm, subdomen gov, edu i innych. Każdą domenę przed dodaniem do bazy expirki.pl szczegółowo i ręcznie weryfikujemy. Jeśli temat expirek jest dla Ciebie zupełnie nowy, zapraszamy do zapoznania się z naszym szczególowym poradnikiem: https://expirki.pl/czyli-wygasle-i-przechwycone-domeny-seo/

Podsumowanie: Przekierowanie domeny na hosting krok po kroku

W artykule omówiliśmy proces przekierowania domeny na hosting, składający się z sześciu kluczowych etapów. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniej domeny oraz hostingodawcy, zapewniającego stabilne i bezpieczne środowisko dla naszej strony internetowej. Następnie należy zarejestrować domenę u wybranego rejestratora oraz zakupić usługę hostingową.

Kolejnym etapem jest powiązanie domeny z hostingiem, co realizujemy poprzez wprowadzenie adresów serwerów DNS naszego hostingodawcy na stronie rejestratora domen. Po zaktualizowaniu serwerów DNS, możemy przystąpić do przenoszenia plików naszej strony na serwer hostingowy przy użyciu protokołu FTP.

Ostatnim krokiem jest sprawdzenie działania strony pod wybraną domeną i rozwiązanie ewentualnych problemów związanych z konfiguracją strony internetowej czy bazą danych. Po zakończeniu tych działań, proces przekierowania domeny na hosting zostaje zakończony sukcesem.