Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak przenieść swoją stronę internetową opartą na popularnej platformie WordPress na serwer, aby być dostępną dla szerszego grona odbiorców? W dobie wszechobecnych stron internetowych i imponującej liczby możliwości oferowanych przez platformę WordPress, proces przekształcenia lokalnego projektu strony w błyszczącą witrynę online może wydawać się przerażający. A jednak, z odpowiednim przewodnikiem, każdy, nawet początkujący, może z powodzeniem przenieść swoją stronę na serwer. W tym artykule, krok po kroku, przyjrzymy się bliżej owemu procesowi, omówimy istotne zagadnienia oraz przedstawimy kluczowe wskazówki, które pozwolą Ci na przekształcenie swojej strony z lokalnej wersji w prawdziwą wizytówkę internetową. Ten artykuł stanowi kompleksowy poradnik przenoszenia strony WordPress na serwer, którego czytanie pozwoli Ci nie tylko lepiej zrozumieć wszelkie tajniki tego procesu, ale także zdobyć wiedzę na tyle praktyczną, aby wznieść swoją stronę na wyżyny nowatorskiej sztuki internetowej. Witaj w świecie cyfrowego zostrojenia – sięgajanie do przodu i odkrywaj dostępne możliwości!
- 1. Wybór odpowiedniego serwera i konfiguracja
- 2. Eksport lokalnej strony i bazy danych
- Eksport plików
- Eksport bazy danych
- 3. Import plików i bazy danych na serwer
- Import plików
- Import bazy danych
- 4. Aktualizacja wp-config.php oraz usunięcie ewentualnych błędów
- 5. Migracja zawartości i konfiguracji SEO
- Podsumowanie: Przenoszenie strony WordPress na serwer
1. Wybór odpowiedniego serwera i konfiguracja
Aby przenieść swoją stronę WordPress na serwer, należy najpierw wybrać odpowiedni serwer hostingowy. Wybierając dostawcę usług hostingowych, warto zwrócić uwagę na oferowaną przestrzeń dyskową, transfer, wsparcie dla bazy danych MySQL oraz PHP oraz możliwość łatwego zarządzania stroną, np. za pomocą panelu cPanel. Po wyborze serwera i planu hostingowego, należy dokonać konfiguracji konta oraz zainstalować na nim platformę WordPress.
2. Eksport lokalnej strony i bazy danych
Następny krok to eksport lokalnej strony i bazy danych. Kiedy tworzysz stronę WordPress na swoim komputerze, wszystkie jej pliki oraz przypisane do nich informacje są przechowywane na Twoim dysku twardym. Aby przenieść stronę na serwer, musisz skopiować te pliki oraz zaimportować bazę danych na serwer.
Eksport plików
Aby wyeksportować pliki swojej strony, otwórz folder, w którym zainstalowana jest lokalna strona WordPress, a następnie skopiuj jego zawartość. Możesz użyć tutaj programów do kompresji plików, takich jak WinRAR lub 7-Zip, do utworzenia archiwum ZIP. Archiwum to będzie zawierać wszystkie pliki swojej strony oraz folder z motywem, wtyczkami i zawartością multimedialną.
Eksport bazy danych
Eksport bazy danych można przeprowadzić za pomocą narzędzi takich jak phpMyAdmin, które udostępniają generalnie hostingodawcy. Aby to zrobić, otwórz phpMyAdmin, wybierz swoją bazę danych, a następnie kliknij na zakładkę „Eksport”. Wybierz format eksportu, zazwyczaj jest to SQL, a potem kliknij „Wykonaj”.
3. Import plików i bazy danych na serwer
Teraz, kiedy masz już skopiowane swoje pliki strony oraz wyeksportowaną bazę danych, przyszedł czas na ich import na serwer.
Import plików
Aby zaimportować pliki swojej strony na serwer, musisz połączyć się z serwerem za pomocą protokołu FTP, np. korzystając z programu FileZilla. Po połączeniu się z serwerem, przejdź do folderu, w którym chcesz przenieść swoją stronę (zazwyczaj jest to katalog public_html) i wgraj do niego pliki.
Import bazy danych
Za pomocą panelu zarządzania swojego konta hostingowego, takiego jak cPanel, utwórz nową bazę danych oraz nowego użytkownika dla tej bazy danych. Następnie otwórz narzędzie phpMyAdmin, wybierz swoją nową bazę danych i kliknij na zakładkę „Import”. Wybierz wcześniej wyeksportowany plik SQL, a następnie wykonaj import.
4. Aktualizacja wp-config.php oraz usunięcie ewentualnych błędów
Po zaimportowaniu plików strony oraz bazy danych na serwer, musisz zaktualizować plik wp-config.php, aby poprawnie połączyć się z nową bazą danych. Aby to zrobić, otwórz plik wp-config.php w edytorze tekstu oraz zmień dane dostępowe do bazy danych, takie jak nazwa bazy danych, użytkownik bazy danych, hasło oraz serwer MySQL.
Po zaktualizowaniu pliku wp-config.php, sprawdź, czy Twoja strona działa prawidłowo na nowym serwerze. Jeśli napotkasz na jakiś błąd, np. problemy z permalinks, dostosuj odpowiednie ustawienia w panelu administracyjnym WordPressa.
5. Migracja zawartości i konfiguracji SEO
Po pomyślnym przeniesieniu strony na serwer, warto sprawdzić, czy migracja obejmowała wszelkie elementy niezbędne dla działania witryny, takie jak wtyczki oraz ustawienia SEO.
Przy prowadzeniu jakichkolwiek projektów online, warto rozważyć tworzenie projektów na expirkach, czyli wygasłach i przejętych domenach z wartościowymi linkami i historią SEO. Dobrze dobrana expirka, z już zbudowanym profilem linkowym oraz historią funkcjonowania w Google może znacznie przyspieszyć indeksowanie nowego projektu oraz zmniejszyć wydatki na linkbuilding i pozycjonowanie strony w Google. W ramach projektu expirki.pl tworzymy bazę jednych z najlepszych domen SEO na rynku:
W aplikacji expirki znajdziesz mocne domeny, wygasłe nawet po kilknastu latach z unikalnymi linkami ze stron fundacji, organizacji, firm, subdomen gov, edu i innych. Każdą domenę przed dodaniem do bazy expirki.pl szczegółowo i ręcznie weryfikujemy. Jeśli temat expirek jest dla Ciebie zupełnie nowy, zapraszamy do zapoznania się z naszym szczególowym poradnikiem: https://expirki.pl/czyli-wygasle-i-przechwycone-domeny-seo/
Podsumowanie: Przenoszenie strony WordPress na serwer
Przenoszenie strony stworzonej na platformie WordPress na serwer składa się z kilku kluczowych kroków. Po wyborze odpowiedniego serwera hostingowego i jego konfiguracji, należy przeprowadzić eksport lokalnej strony i bazy danych. Aby to zrobić, skopiuj pliki strony, utwórz archiwum ZIP oraz wyeksportuj bazę danych za pomocą narzędzia phpMyAdmin w formacie SQL.
Następnie przeprowadź import plików i bazy danych na serwer. W tym celu połącz się z serwerem za pomocą protokołu FTP, wgraj pliki strony do odpowiedniego folderu, a następnie zaimportuj bazę danych za pomocą phpMyAdmin. Zaktualizuj plik wp-config.php, aby połączyć się z nową bazą danych na serwerze, a następnie upewnij się, że strona działa poprawnie.
W ostatnim kroku sprawdź, czy migracja obejmowała wszelkie niezbędne elementy, takie jak wtyczki i ustawienia SEO. Po wykonaniu tych kroków, strona WordPress powinna być pomyślnie przeniesiona na serwer i działać bez problemów.