Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak przypisać domenę do własnego serwera, aby stworzyć profesjonalną i użyteczną stronę internetową? Jeżeli tak, to gratulacje właśnie dotarłeś do właściwego miejsca! W tym artykule przedstawimy, jak to zrobić krok po kroku, tak aby nawet najmniej zaawansowani technologicznie użytkownicy mogli sprostać temu wyzwaniu. Czytając ten tekst nie tylko dowiesz się jak skonfigurować swoją domenę w taki sposób, że będzie też wskazywać na Twój serwer, ale także zrozumiesz jak cały proces wygląda od strony technicznej. Więc zapraszam do użytecznej lektury tego artykułu, który dostarczy Ci odpowiedzi na nurtujące pytanie: jak przypisać domenę do serwera – każdy z nas wie, że opracowanie idealnej strony internetowej dla Twojej firmy, bądź marki osobiście, zaczyna się od jej właściwej konfiguracji.

Krok 1: Rejestracja domeny

Pierwszym krokiem, który musisz wykonać, aby przypisać domenę do własnego serwera, jest rejestracja domeny. Aby to zrobić, potrzebujesz wejść na stronę dostawcy domen, takiego jak OVH, nazwa.pl, czy GoDaddy, a następnie wyszukać dostępnych domen związanych z nazwą Twojej firmy lub marki. Po znalezieniu odpowiedniej domeny, dokonaj rejestracji, płacąc za nią zadane opłaty.

Krok 2: Wybór odpowiedniego serwera

Zanim przystąpisz do przypisywania domeny do własnego serwera, musisz wybrać odpowiedni serwer dla swojej strony internetowej. Serwer to miejsce, na którym przechowywane są wszystkie dane i pliki związane z Twoją stroną. Wybór serwera zależy od wielu czynników, takich jak: potrzeby twojej strony, ilość przewidywanego ruchu oraz budżet. Warto zastanowić się nad wyborem serwera zarówno dedykowanego, jak i tego, który jest umieszczony w chmurze, ponieważ obie opcje mają swoje plusy i minusy.

Krok 3: Konfiguracja DNS

Co to jest DNS?

DNS to skrót od systemu domenowego (Domain Name System) – odpowiedzialnego za sprowadzenie tekstowych nazw domen, które używamy do odwiedzania stron internetowych, do numerycznych adresów IP.

Zmiana rekordów DNS

Kolejnym krokiem na drodze do przypisania domeny do serwera jest zmiana rekordów DNS na stronie dostawcy domen. W tym celu należy wejść w panel administracyjny swojego dostawcy domen, a następnie dodać rekordy DNS wskazujące na adresy IP serwera, na którym znajdują się pliki Twojej strony internetowej. Najważniejsze rekordy, które musisz dodać, to:

– Rekord A – główny rekord, który wskazuje na adres IP serwera.
– Rekord MX – odpowiedzialny za obsługę poczty e-mail.
– Rekord CNAME – stosowany w przypadku, gdy chcesz przekierować ruch na inną domenę.

Krok 4: Konfiguracja serwera

Przed przystąpieniem do przypisania domeny do serwera, warto skonfigurować serwer do obsługi Twojej strony internetowej. W zależności od wybranego serwera (dedykowany czy w chmurze) konfiguracja może wyglądać inaczej. Zazwyczaj jednak konfiguracja serwera polega na:

– Instalacji systemu operacyjnego (np. Linux, Windows)
– Zainstalowaniu odpowiedniego oprogramowania (np. serwer WWW, jak Apache lub NGINX), bazy danych (np. MySQL) i języków skryptowych (np. PHP, Python).

Krok 5: Przypisanie domeny do serwera

Utworzenie pliku konfiguracyjnego na serwerze

Po skonfigurowaniu serwera oraz ustawieniu rekordów DNS, koniecznym jest utworzenie pliku konfiguracyjnego na serwerze odpowiedniego dla Twojego serwera WWW, który zawierać będzie informacje, jakie strony mają być obsługiwane dla danego żądania domeny.

Krok 6: Testowanie i rozwiązywanie problemów

Ostatnim etapem przypisywania domeny do własnego serwera jest testowanie oraz rozwiązywanie ewentualnych problemów. Po upływie od kilku do nawet 48 godzin od zmiany rekordów DNS, sprawdź, czy Twoja strona otwiera się pod podaną domeną. W razie problemów, skontaktuj się z dostawcą domeny czy serwera, aby sprawdzić poprawność wprowadzonych danych i ewentualne przyczyny niedziałania przekierowania.

Pamiętaj, że proces przypisywania domeny do serwera może wydawać się skomplikowany na początek, ale z czasem stanie się dużo prostszy, kiedy już będziesz wiedział, co i jak należy zrobić.

Przy prowadzeniu jakichkolwiek projektów online, warto rozważyć tworzenie projektów na expirkach, czyli wygasłach i przejętych domenach z wartościowymi linkami i historią SEO. Dobrze dobrana expirka, z już zbudowanym profilem linkowym oraz historią funkcjonowania w Google może znacznie przyspieszyć indeksowanie nowego projektu oraz zmniejszyć wydatki na linkbuilding i pozycjonowanie strony w Google. W ramach projektu expirki.pl tworzymy bazę jednych z najlepszych domen SEO na rynku: W aplikacji expirki znajdziesz mocne domeny, wygasłe nawet po kilknastu latach z unikalnymi linkami ze stron fundacji, organizacji, firm, subdomen gov, edu i innych. Każdą domenę przed dodaniem do bazy expirki.pl szczegółowo i ręcznie weryfikujemy. Jeśli temat expirek jest dla Ciebie zupełnie nowy, zapraszamy do zapoznania się z naszym szczególowym poradnikiem: https://expirki.pl/czyli-wygasle-i-przechwycone-domeny-seo/

Podsumowanie

Przypisanie domeny do własnego serwera to proces, który obejmuje kilka kluczowych kroków. Najważniejsze z nich to:

  • Rejestracja domeny u wybranego dostawcy domen, takiego jak OVH, nazwa.pl czy GoDaddy.
  • Wybór odpowiedniego serwera dedykowanego bądź w chmurze, biorąc pod uwagę potrzeby strony, ruch i budżet.
  • Konfiguracja DNS, czyli zmiana rekordów na stronie dostawcy domen, wskazując na adresy IP własnego serwera.
  • Podstawowa konfiguracja serwera przez instalację systemu operacyjnego, oprogramowania, baz danych i języków skryptowych.
  • Utworzenie pliku konfiguracyjnego na serwerze WWW, określającego jakie strony mają być obsługiwane dla danego żądania.
  • Testowanie i rozwiązywanie ewentualnych problemów – sprawdzenie czy strona otwiera się pod podaną domeną, kontakt z dostawcą w przypadku komplikacji.

Stosując się do tych kroków, przypisanie domeny do własnego serwera staje się prostsze i bardziej zrozumiałe, nawet dla osób, które robią to po raz pierwszy.