Czy zdarzyło się Tobie, drogi Czytelniku, napotkać na ekranie monitora okienko z informacją „serwer DNS nie odpowiada”? Nie wiesz, co to oznacza i jak rozwiązać ten problem, który uniemożliwia Ci normalne korzystanie z Internetu? Spokojnie, nie jesteś sam! Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie ten artykuł, który w przystępny, a zarazem profesjonalny sposób, wyjaśni Ci, co kryje się za tą usterką i jak sobie z nią radzić. Wiemy przecież, że czas to pieniądz, a Ty nie masz ochoty trwonić go na długotrwałe rozprawianie się z problemami technicznymi. Zachęcamy zatem do zapoznania się z treścią niniejszego artykułu, który pomoże Ci szybko i skutecznie przywrócić sprawną łączność z siecią.

1. Serwer DNS nie odpowiada: Co to oznacza?

Pierwsze pytanie, jakie warto sobie zadać, brzmi: co oznacza serwer DNS nie odpowiada? DNS (Domain Name System) to usługa odpowiedzialna za tłumaczenie czytelnych dla nas adresów, takich jak nazwy stron internetowych, na numery IP, które rozumieją jedynie komputery. Kiedy pada komunikat „serwer DNS nie odpowiada”, oznacza to, że z jakiegoś powodu nie jesteś w stanie uzyskać dostępu do internetowej strony, ponieważ serwer DNS nie może przetłumaczyć nazwy strony na jej adres IP.

2. Częste przyczyny problemu z serwerem DNS

Problem z Twoim dostawcą usług internetowych (ISP)

Jeżeli serwer DNS nie odpowiada, jednym z możliwych powodów może być awaria u Twojego dostawcy usług internetowych (ISP). Serwery DNS są używane przez Twojego ISP, aby ułatwić nawigację w Internecie. Jeśli ISP ma problem ze swoim serwerem DNS, może wtedy wystąpić błąd komunikacji.

Nieprawidłowa konfiguracja ustawień DNS w systemie

Innym powodem, dla którego serwer DNS nie odpowiada, może być nieprawidłowa konfiguracja ustawień DNS w systemie Windows lub innym systemie operacyjnym. Istnieje szereg opcji konfiguracji, które mogą wpłynąć na połączenie z serwerem DNS.

Problem z routerem/modemem

Bywa również, że serwer DNS nie odpowiada z powodu problemu z routerem lub modemem. Taka sytuacja może wystąpić, na przykład, gdy urządzenie jest już stare i nie działa prawidłowo, a także gdy ulega przegrzewaniu.

3. Jak sprawdzić, czy serwer DNS działa prawidłowo?

Chcąc przekonać się, czy serwer DNS działa prawidłowo, możemy spróbować połączyć się z innym serwerem DNS. Google oferuje na przykład bezpłatne, publiczne serwery DNS, których adresy to 8.8.8.8 oraz 8.8.4.4. Wystarczy dodać ten adres w panelu ustawień DNS systemu operacyjnego lub routera, aby sprawdzić, czy działa prawidłowo.

4. Jak naprawić problem z serwerem DNS nie odpowiadającym?

Resetowanie modemu i routera

Najprostszym sposobem na naprawienie problemu z serwerem DNS nie odpowiadającym, jest trywialne resetowanie modemu i routera. Wystarczy wyłączyć urządzenia na kilka minut, po czym włączyć je ponownie. Ten sposób można powtórzyć kilka razy, gdyż może wystąpić potrzeba naładowania kondensatorów wewnętrznych.

Zmiana serwera DNS na inny

Jeśli powyższa rada nie przyniosła rezultatów, warto spróbować zmienić serwer DNS. Jak wspomniano wcześniej, istnieje kilka publicznych serwerów DNS, z których można korzystać. Przykładem może być serwer DNS od Google, czyli 8.8.8.8 oraz 8.8.4.4.

Wyczyszczenie pamięci podręcznej DNS

Jeśli żadne z powyższych rozwiązań nie przyniosło rezultatów, można spróbować wyczyścić pamięć podręczną DNS. W systemie Windows wystarczy użyć polecenia „ipconfig /flushdns” w wierszu poleceń, aby wyczyścić pamięć podręczną.

5. Kiedy warto skontaktować się z dostawcą usług internetowych?

Jeśli żadne z powyższych rozwiązań nie pomogły, możliwe, że problem leży po stronie dostawcy usług internetowych (ISP). Warto wtedy zgłosić problem ISP, aby sprawdził stan serwera DNS, jakim dysponuje, oraz możliwe rozwiązanie problemu.

6. Czy serwer DNS nie odpowiadający stanowi poważne zagrożenie dla systemu?

Chociaż serwer DNS nie odpowiadający może być uciążliwy dla nas jako użytkowników, to jednak nie stanowi poważnego zagrożenia dla systemu. Większość problemów związanych z tym błędem można rozwiązać stosunkowo łatwo, jak pokazuje niniejszy artykuł. Warto mieć na uwadze, że nawigacja w Internecie może być znacznie utrudniona w sytuacji, gdy serwer DNS nie odpowiada, ale nie ma to bezpośredniego wpływu na bezpieczeństwo systemu.

Przy prowadzeniu jakichkolwiek projektów online, warto rozważyć tworzenie projektów na expirkach, czyli wygasłach i przejętych domenach z wartościowymi linkami i historią SEO. Dobrze dobrana expirka, z już zbudowanym profilem linkowym oraz historią funkcjonowania w Google może znacznie przyspieszyć indeksowanie nowego projektu oraz zmniejszyć wydatki na linkbuilding i pozycjonowanie strony w Google. W ramach projektu expirki.pl tworzymy bazę jednych z najlepszych domen SEO na rynku: W aplikacji expirki znajdziesz mocne domeny, wygasłe nawet po kilknastu latach z unikalnymi linkami ze stron fundacji, organizacji, firm, subdomen gov, edu i innych. Każdą domenę przed dodaniem do bazy expirki.pl szczegółowo i ręcznie weryfikujemy. Jeśli temat expirek jest dla Ciebie zupełnie nowy, zapraszamy do zapoznania się z naszym szczególowym poradnikiem: https://expirki.pl/czyli-wygasle-i-przechwycone-domeny-seo/

Podsumowanie: Serwer DNS nie odpowiadający – przyczyny, konsekwencje i rozwiązania

W sytuacji, gdy pojawia się komunikat serwer DNS nie odpowiada, oznacza to, że nie można uzyskać dostępu do żądanej strony internetowej, ponieważ serwer DNS nie tłumaczy nazwy strony na jej adres IP. Przyczyn tego problemu może być kilka, takich jak awaria u dostawcy usług internetowych (ISP), nieprawidłowa konfiguracja ustawień DNS w systemie operacyjnym czy problemy z routerem lub modemem.

Aby sprawdzić, czy serwer DNS działa poprawnie, można zmienić serwer na inny, na przykład na publiczne serwery DNS oferowane przez Google. Jeśli problem nie zostanie rozwiązany przez zmianę serwerów DNS, można spróbować resetować router i modem, czy też wyczyścić pamięć podręczną DNS w systemie operacyjnym.

W sytuacji, gdy te metody naprawy nie przyniosą rezultatów, warto zgłosić się do dostawcy usług internetowych w celu sprawdzenia stanu serwera DNS i ewentualnego rozwiązania problemu. Chociaż serwer DNS nie odpowiadający może być uciążliwy dla użytkowników, nie wpływa na bezpieczeństwo systemu.