Cześć, drogi czytelniku! Przypuszczam, że jesteś tutaj, ponieważ posiadasz genialny pomysł i pragniesz stworzyć własną stronę internetową, ale nie jesteś pewien, jak sprawdzić, czy wybrana przez Ciebie domena jest dostępna. Cóż, muszę przyznać, że trafiłeś we właściwe miejsce. W tym artykule omówimy, jak dokładnie dowiesz się informacje o dostępności domeny – krok po kroku. Może i nie zagwarantujemy Ci zaskakującej podróży, ale na pewno przegładamy temat gruntownie. Myślę, że warto się temu dobrze przyjrzeć, więc zachęcam do przeczytania całości. Kto wie, może przy okazji dowiesz się również innych ciekawostek związanych z tym zagadnieniem?

Krok 1: Wybierz interesującą Cię domenę

Zanim sprawdzisz, czy domena jest dostępna, musisz zaplanować i wybrać interesującą Cię domenę. Domena to adres, pod którym znajduje się Twoja strona, a więc powinna być łatwa do zapamiętania oraz czytelna dla innych. Dobrym pomysłem jest również przemyślenie używanych w niej słów kluczowych oraz rozszerzenia domeny (np. .com, .pl, .org).

Krok 2: Skorzystaj z wyszukiwarki domen

Wiele stron internetowych umożliwia sprawną rejestrację i wyszukiwanie domen – wystarczy wpisać w wyszukiwarce frazę „sprawdź czy domena jest dostępna”. Poniżej znajduje się kilka popularnych wyszukiwarek domen:

Namecheap

Jest to jedna z najbardziej popularnych wyszukiwarek domen, która umożliwia sprawdzenie dostępności oraz równoczesną ich rejestrację. Serwis jest prosty w obsłudze i przyjazny dla użytkownika.

GoDaddy

GoDaddy to kolejna wyszukiwarka, która cieszy się dużym uznaniem wśród internautów. Strona oferuje również możliwość odnalezienia dostępnych domen wraz z ich cenami oraz szereg funkcji, takich jak przenoszenie domen czy kupowanie prywatności dla tych już zarejestrowanych.

Krok 3: Weryfikacja dostępności

Po wybraniu odpowiedniej wyszukiwarki domen i wprowadzeniu żądanej nazwy domeny, stronka pokaże Ci informacje na temat dostępności. Jeśli domena będzie wolna, będziesz mógł ją zarejestrować, natomiast w przypadku braku dostępności warto poszukać alternatywnych lub próbować z innym rozszerzeniem.

Krok 4: Sprawdzenie historii domeny

Przed rejestracją warto też sprawdzić historię domeny, czyli jakie strony znajdowały się na niej wcześniej i czy nie jest ona związana z jakimś nielegalnym działaniem lub zawartością, która może wpłynąć negatywnie na wizerunek Twojej strony. W tym celu można użyć narzędzi takich jak Wayback Machine czy WHOis.

Krok 5: Rejestracja domeny

W przypadku, gdy wyszukiwarka potwierdzi, że domena jest dostępna, możemy przystąpić do jej rejestracji. W tym celu musisz zapoznać się z warunkami usługodawcy oraz uregulować opłatę za skorzystanie z jego usług. Ceny domen różnią się w zależności od rozszerzenia, a często także od usługodawcy.

Krok 6: Kontrola

Po rejestracji i zapłaceniu warto jeszcze raz upewnić się, że domena jest zarejestrowana na Twoje konto. Aby tego dokonać, zaloguj się na swoje konto u usługodawcy i sprawdź, czy domena została dodana do listy Twoich domen. Jeśli tak, załóż stronę internetową i kontroluj bieżące tematy związane z domeną. Na przykład, odnawiaj rejestrację przed wygaśnięciem okresu, aby nie stracić kontroli nad swoją witryną.

Przy prowadzeniu jakichkolwiek projektów online, warto rozważyć tworzenie projektów na expirkach, czyli wygasłach i przejętych domenach z wartościowymi linkami i historią SEO. Dobrze dobrana expirka, z już zbudowanym profilem linkowym oraz historią funkcjonowania w Google może znacznie przyspieszyć indeksowanie nowego projektu oraz zmniejszyć wydatki na linkbuilding i pozycjonowanie strony w Google. W ramach projektu expirki.pl tworzymy bazę jednych z najlepszych domen SEO na rynku: W aplikacji expirki znajdziesz mocne domeny, wygasłe nawet po kilknastu latach z unikalnymi linkami ze stron fundacji, organizacji, firm, subdomen gov, edu i innych. Każdą domenę przed dodaniem do bazy expirki.pl szczegółowo i ręcznie weryfikujemy. Jeśli temat expirek jest dla Ciebie zupełnie nowy, zapraszamy do zapoznania się z naszym szczególowym poradnikiem: https://expirki.pl/czyli-wygasle-i-przechwycone-domeny-seo/

Podsumowanie

W artykule przedstawiono proces sprawdzania dostępności domeny dla Twojej strony internetowej. Wpierw, należy zaplanować i wybrać interesującą Cię nazwę domeny, mając na uwadze czytelność i słowa kluczowe. Następnie, skorzystaj z wyszukiwarek takich jak Namecheap czy GoDaddy aby sprawdzić dostępność wybranej domeny. Jeśli domena jest dostępna, sprawdź jej historię i upewnij się, że nie ma negatywnych konotacji. Po weryfikacji historii przystąp do rejestracji domeny, zapoznaj się z warunkami usługodawcy i opłać jego usługi. Na koniec, kontroluj swoje konto u usługodawcy i dbaj o utrzymanie swojej domeny, odnawiając jej rejestrację w odpowiednim czasie.