Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy twoja wymarzona domena internetowa jest jeszcze wolna? Zanim zaczniesz realizować swój niezwykły projekt online, warto z góry upewnić się, że wybrane przez ciebie imię wirtualne nie jest już zajęte przez kogoś innego. W dzisiejszym artykule, porównamy różne narzędzia i serwisy które pozwolą ci na szybkie i sprawne sprawdzenie dostępności domeny, oraz przyjrzymy się, jak podejść do tego procesu krok po kroku. Gorąco zachęcamy Cię do lektury oraz zapoznania się z poradami, które pomogą uniknąć rozczarowań i umożliwią optymalne, zgodne z planem wykorzystanie domeny dla potrzeb swojego e-biznesu. Czytaj dalej i przekonaj się, jak uniknąć błędów, jakie mogą wyniknąć będących w sprzeczności z twoją wizją odnoszenia sukcesu w świecie internetu.

Metody sprawdzania dostępności domen

Zanim zaczniesz realizować swój niezwykły projekt online, warto z góry upewnić się, że wybrane przez ciebie imię wirtualne nie jest już zajęte przez kogoś innego. Poniżej przedstawiono różne metody, dzięki którym sprawdzisz, czy domena jest wolna.

Narzędzie WHOIS

Pierwszym i podstawowym sposobem sprawdzenia, czy domena jest wolna, jest skorzystanie z narzędzia WHOIS. WHOIS to zaawansowany system, który pozwala na zebranie informacji o każdej domenie zarejestrowanej w Sieci. Istnieje wiele serwisów internetowych, na których dostępne jest narzędzie WHOIS, przykładem może być https://lookup.icann.org/ lub https://www.whois.com. Wystarczy wprowadzić nazwę domeny oraz np. prz后elą醔kę przy który藹 być chcesz sprawdzić, czy jest wolna oraz kliknąć przycisk „Sprawdź” lub „Search”, aby otrzymać informacje na ten temat.

Strona dostawcy usług hostingowych

Kolejna metoda sprawdzenia dostępności domeny to odwiedzenie strony internetowej dostawcy usług hostingowych, z którym planujesz współpracować. Praktycznie każdy dostawca usług hostingowych ma wbudowaną wyszukiwarkę umożliwiającą szybkie i skuteczne sprawdzenie dostępności domeny. W ten sposób sprawdzisz czy domena jest wolna oraz zyskasz możliwość natychmiastowej rejestracji i zakupu domeny.

Rejestrator domeny – strona firmy zarządzającej domenami

Sprawdzenie, czy domena jest wolna, można również przeprowadzić na stronie internetowej firmy odpowiedzialnej za zarządzanie domenami. Takie firmy, zwane rejestratorami, udostępniają swoim klientom możliwość wyszukiwania wolnych domen oraz ich rejestracji. Przykładami takich firm są GoDaddy, Namecheap czy OVH.

Sprawdzenie dostępności domeny krok po kroku

Zastosuj się poniższych wskazane kroków, które pozwolą ci na łatwe sprawdzenie, czy domena jest wolna.

Krok 1: Zdecyduj się na metodę sprawdzania dostępności domeny

Oczywiście przemyślna decyzja na metodę sprawdzania videochat będzie zależała od Twoje potrzeb i preferencji. Możesz wybrać się narzędzie WHOIS, dostawców usług hostingowych albo też strona internetowej rejestratora domeny – zasadnicza różnica pomiędzy stronami dostawcy usług hostingowych i rejestratorów domen polega na usługach dodatkowych, które mogą być dostępne dla klientów stron dostawcy usług hostingowych (np. hosting, poczta elektroniczna, serwery wirtualne itp.).

Krok 2: Wyszukiwanie dostępności domeny

Niezależnie od wybranej metody, aby sprawdzić czy domena jest wolna, wystarczy wprowadzić nazwę domeny, całkowicie bez przedrostka „www.”, w polu wyszukiwarki i należy kliknąć przycisk, który odpowiada za wykonanie akcji sprawdzenia dostępności.

Krok 3: Interpretacja wyników

Po kilku chwilach zostaniesz poinformowany o dostępności twojej wymarzonej domeny. Jeśli domena jest wolna, to możesz ją zarejestrować lub kupić, jeśli to możliwe przez wybraną stronę. W przeciwnym razie będziesz musiał sprawdzić możliwość zakupu domeny od obecnego właściciela lub rozważyć zmianę samej domeny, np. zmieniając jej rozszerzenie.

Przy prowadzeniu jakichkolwiek projektów online, warto rozważyć tworzenie projektów na expirkach, czyli wygasłach i przejętych domenach z wartościowymi linkami i historią SEO. Dobrze dobrana expirka, z już zbudowanym profilem linkowym oraz historią funkcjonowania w Google może znacznie przyspieszyć indeksowanie nowego projektu oraz zmniejszyć wydatki na linkbuilding i pozycjonowanie strony w Google. W ramach projektu expirki.pl tworzymy bazę jednych z najlepszych domen SEO na rynku: W aplikacji expirki znajdziesz mocne domeny, wygasłe nawet po kilknastu latach z unikalnymi linkami ze stron fundacji, organizacji, firm, subdomen gov, edu i innych. Każdą domenę przed dodaniem do bazy expirki.pl szczegółowo i ręcznie weryfikujemy. Jeśli temat expirek jest dla Ciebie zupełnie nowy, zapraszamy do zapoznania się z naszym szczególowym poradnikiem: https://expirki.pl/czyli-wygasle-i-przechwycone-domeny-seo/

Podsumowanie: Jak sprawdzić dostępność domeny

W artykule przedstawiono trzy różne metody sprawdzania czy domena jest wolna, które pomogą w realizacji projektów online. Przede wszystkim omówiono narzędzie WHOIS, dostępne na różnych stronach internetowych, takich jak https://lookup.icann.org/ czy https://www.whois.com, które pozwalają na zebranie informacji o każdej domenie zarejestrowanej w Sieci.

Drugą metodą są strony dostawców usług hostingowych, które często oferują wbudowane wyszukiwarki umożliwiającą sprawdzenie dostępności domeny oraz jej natychmiastową rejestrację i zakup.

Trzecią możliwością sprawdzenia czy domena jest wolna, to skorzystanie z serwisów rejestratorów domen, takich jak GoDaddy, Namecheap czy OVH, które również oferują możliwość wyszukiwania wolnych domen oraz ich rejestracji.

W artykule opisano krok po kroku jak sprawdzić dostępność domeny, od wyboru metody, przez wyszukiwanie dostępności domeny, aż po interpretację wyników. Jeśli wymarzona domena będzie dostępna, można ją zarejestrować lub kupić na danej stronie, w przeciwnym przypadku warto rozważyć zakup od obecnego właściciela lub zmianę rozszerzenia.