Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym, jak stworzyć własną domenę internetową, która pozwoli Wam zaistnieć w sieci i budować swoją obecność w świecie cyfrowym? Jeżeli rozwiązanie tego zagadnienia wydaje się być skomplikowane i nie do przeskoczenia, to z tego artykułu dowiecie się, jak krok po kroku osiągnąć swój cel. Przyjdę Wam z pomocą i pokażę, że to proces prosty i przyjemny. Zgłębmy więc tematykę stworzenia domeny internetowej, byście mogli czerpać z niej jak najwięcej wiedzy i korzyści, niezależnie od tego, czy jesteście początkującymi czy doświadczonymi w świecie domen. Zapraszam do lektury!

Zakup odpowiedniej domeny

Zanim zaczniesz tworzyć stronę internetową, pierwszym etapem jest rejestracja domeny. Domena to adres internetowy, pod którym będzie dostępna Twoja witryna. Aby wybrać najlepszą domenę dla Twojej strony, musisz rozważyć odpowiednie rozszerzenie domeny (.com, .org, .net) oraz pobawić się różnymi wariantami nazwy, mając na uwadze, że to właśnie ona będzie identyfikowała Twój projekt.

Wybór dostawcy usług hostingowych

Kiedy już zdecydujesz się na konkretną domenę, kolejnym krokiem jest wybór dostawcy usług hostingowych, który umożliwi przechowywanie plików oraz gwarantuje stały dostęp Twojej witryny dla użytkowników. Warto porównać różne oferty i wybrać taką, która najlepiej spełnia Twoje potrzeby pod względem cen, dostępnych opcji oraz możliwości rozwoju.

Zarejestrowanie domeny

W przypadku wyboru dostawcy hostingowego, zwróć uwagę, czy oferuje on bezpłatną rejestrację domeny w ramach usług. Jeśli tak, to będzie to najprostsza możliwość zarejestrowania wybranej przez Ciebie domeny. Jeśli nie, istnieje wiele firm oferujących usługi rejestracji domen – przeszukaj Internet i porównaj oferty. Po dokonaniu opłaty za domenę, zostanie ona zarejestrowana na Ciebie, a Ty będziesz jej właścicielem.

Integracja domeny z hostingiem

Gdy już zaopatrzysz się w domenę i serwer, musisz je ze sobą połączyć. Aby to zrobić, wejdź na panel administracyjny konta hostingowego i podaj nazwy DNS (lub adresy serwerów) od dostawcy domeny. Wyjątkiem są sytuacje, gdy rejestrujesz domenę w dostawcy hostingu – wtedy ułatwiają nam życie, bo połączenie jest automatyczne. Po wprowadzeniu DNS na serwerze domenowym, poczekaj kilka godzin na tzw. propagację DNS, czyli czas potrzebny na rozprzestrzenienie się informacji o Twojej domenie w sieci.

Tworzenie strony internetowej

Z domeną i hostingiem możemy zacząć budować stronę internetową. Obecnie istnieją różne platformy, które ułatwiają proces tworzenia witryn, nawet jeśli nie posiadasz żadnej wiedzy związanej z programowaniem. Popularnym wyborem są systemy zarządzania treścią, takie jak WordPress, Joomla czy Drupal. Wykorzystując je, nie musisz znać języków HTML, CSS czy JavaScript – możesz korzystać z gotowych szablonów i modułów. Tym samym zaoszczędzasz czas potrzebny na naukę i skupisz się na kierowaniu treścią oraz funkcjonowaniem Twojej strony.

Publikowanie strony

Kiedy skończysz tworzenie strony, możesz ją opublikować, aby była dostępna dla wszystkich w Internecie. W zależności od wybranej platformyężnych może być różne podejście do publikacji, ale generalnie musisz wgram na serwer pliki strony, a następnie dokonać aktualizacji bazy danych. Pamiętaj o tym, że strona może nie być od razu widoczna dla wszystkich użytkowników, gdyż potrzebny jest czas na propagację DNS, o którym wspomniałem wcześniej.

Przy prowadzeniu jakichkolwiek projektów online, warto rozważyć tworzenie projektów na expirkach, czyli wygasłach i przejętych domenach z wartościowymi linkami i historią SEO. Dobrze dobrana expirka, z już zbudowanym profilem linkowym oraz historią funkcjonowania w Google może znacznie przyspieszyć indeksowanie nowego projektu oraz zmniejszyć wydatki na linkbuilding i pozycjonowanie strony w Google. W ramach projektu expirki.pl tworzymy bazę jednych z najlepszych domen SEO na rynku: W aplikacji expirki znajdziesz mocne domeny, wygasłe nawet po kilknastu latach z unikalnymi linkami ze stron fundacji, organizacji, firm, subdomen gov, edu i innych. Każdą domenę przed dodaniem do bazy expirki.pl szczegółowo i ręcznie weryfikujemy. Jeśli temat expirek jest dla Ciebie zupełnie nowy, zapraszamy do zapoznania się z naszym szczególowym poradnikiem: https://expirki.pl/czyli-wygasle-i-przechwycone-domeny-seo/

Zakładanie strony internetowej – krok po kroku

  1. Rejestracja domeny: Wybierz odpowiednią nazwę oraz rozszerzenie domeny (np. .com, .org, .net), które identyfikują Twój projekt w sieci.
  2. Wybór usługodawcy hostingowego: Porównaj oferty różnych dostawców usług hostingowych oraz wybierz taką, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom pod względem ceny, opcji oraz możliwości rozwoju.
  3. Zarejestrowanie domeny: Skorzystaj z opcji bezpłatnej rejestracji domeny oferowanej przez niektórych dostawców hostingowych lub zdecyduj się na wyszukanie firmy zajmującej się rejestracją domen.
  4. Połączenie domeny z hostingiem: Wejdź na panel administracyjny konta hostingowego i wprowadź nazwy DNS dostawcy domeny, aby zintegrować obie usługi. W przypadku rejestracji domeny u tego samego dostawcy, proces ten jest często automatyczny.
  5. Tworzenie strony internetowej: Skorzystaj z popularnych systemów zarządzania treścią (CMS) takich jak WordPress, Joomla czy Drupal, które umożliwiają szybkie i łatwe tworzenie stron bez umiejętności programistycznych.
  6. Publikowanie strony: Wgraj pliki swojej strony na serwer i dokonaj aktualizacji bazy danych, aby opublikować ją w Internecie. Pamiętaj o konieczności oczekiwania na propagację DNS, zanim strona będzie widoczna dla wszystkich odwiedzających.