Czy kiedykolwiek marzyłeś o tym, aby twój blog wyglądał profesjonalnie, a jego adres zaczynał się od własnej nazwy domeny? Jeśli tak, to trafiłeś w odpowiednie miejsce! W poniższym artykule zaprezentujemy w przystępny sposób, krok po kroku jak zarejestrować i ulepszyć swój blog, posiadając własną domenę. Dzięki temu, Twoja strona będzie wyglądała znacznie bardziej profesjonalnie, a Ty będziesz mógł cieszyć się większym prestiżem w środowisku innych blogerów. Warto rozwinięcie i znalezienie swojej domeny, oglądanie zmian jakie się dzieją przez czas. W dalszej części artykułu, omówimy także kilka innych korzyści wynikających z posiadania własnej domeny, takich jak SEO, o oto przecież chcesz przeczytać o tym? Może to właśnie ten krok pozwoli Ci wreszcie zdobyć uznanie w oczach czytelników i innych osób z branży. Nie czekaj więc już ani chwili dłużej i zanurz się w ocean oryginalnych informacji, które zebraliśmy specjalnie dla Ciebie – wszystko po to, aby Twój blog stał się jeszcze lepszy. Zapraszamy do lektury!

Krok 1: Wybór odpowiedniej domeny dla Twojego bloga

Zacznijmy od dobrych praktyk wyboru domeny. Pamiętaj, że Twoja własna domena blog powinna być krótka, łatwa do zapamiętania i czytelna. Czyli coś, co pomoże Twoim czytelnikom łatwo znaleźć Cię w internecie. Możesz wybrać nazwę, która odpowiada tematyce bloga lub jest związana z Twoją nazwą lub marką.

Jak wybrać idealną domenę dla Twojego bloga?

1. Unikaj długich nazw domen, które są trudne do zapamiętania.
2. Jeśli możliwe, użyj osiągalnych słów angielskich (np. TechGuru, TravelAddict).
3. Sprawdź, czy nazwa domeny nie jest już zajęta przez inną stronę internetową.
4. Rozważ użycie końcówek domen takich jak .blog, .site czy .info, jeśli twoja preferowana domena z końcówką .com jest już zajęta.

Krok 2: Zarejestruj własną domenę

Kiedy już wybierzesz idealną nazwę domeny dla Twojego bloga, nadszedł czas, aby ją zarejestrować. To możesz zrobić za pośrednictwem rejestratorów domen, którzy są specjalistami w zakresie rejestracji i zarządzania domenami. Najbardziej znanymi są m.in. OVH, home.pl czy dreamhost.com.

Kierunki w jakich podejmować decyzje w kwestii rejestratora domen

1. Sprawdzaj opinie o poszczególnych rejestratorach, aby wybrać najbardziej wiarygodnego i rzetelnego dostawcę usług.
2. Zweryfikuj opłaty, promocje i rabaty. Rezultaty, które uda Ci się osiągnąć decydujące się na tego dostawcę warto porównać.
3. Upewnij się, że rejestrator będzie współpracował z Twoją platformą blogową (np. WordPress, Blogger, Weebly).
4. Długość trwania umowy – zarejestruj domenę na dłuższy okres, jeśli planujesz prowadzić bloga przez wiele lat.

Krok 3: Przekierowanie domeny na Twoją platformę do blogowania

Po pomyślnej rejestracji domeny, kolejnym krokiem jest skonfigurowanie przekierowania z
Twojej nowej domeny na istniejący blog. Większość rejestratorów domen oferuje usługę przekierowania DNS, ale warto sprawdzić, jak to zrobić w przypadku Twojego konkretnego dostawcy.

Czego należy się trzymać tworząc przekierowanie do bloga?

1. Upewnij się, że przekierowanie jest skonfigurowane prawidłowo, aby uniknąć niedostępności strony.
2. Sprawdź, czy nie ma problemów z kompatybilnością między Twoją platformą blogową a systemem przekierowania domen wybranego rejestratora.
3. W przypadku problemów, nie wahaj się kontaktować z pomocą techniczną Twojego rejestratora.

Krok 4: Skonfiguruj własną domenę na platformie blogowej

Warto także dodać własną domenę do ustawień Twojej platformy blogowej. Załóżmy, że prowadzisz bloga na platformie WordPress.

Zastosuj odpowiednie ustawienia na platformie blogowej

1. Zaloguj się do swojego konta WordPress i przejdź do panelu administracyjnego.
2. Kliknij na zakładkę „Ustawienia”, a następnie „Ogólne”.
3. W polu „Adres serwisu (URL)” wymień dotychczasowy adres Twojego bloga na nową własną domenę blog.
4. Zapisz zmiany, a następnie sprawdź, czy wszystko działa prawidłowo.

Krok 5: Zoptymalizuj swój blog pod kątem SEO

Ostatnim krokiem jest optymalizacja Twojego bloga pod kątem SEO (Search Engine Optimization). Posiadanie własnej domeny z pewnością wpłynie na lepszą widoczność Twojego bloga w wynikach wyszukiwania, ale warto zadbać także o inne aspekty SEO.

Co warto zrobić, żeby blog był lepiej widoczny

1. Stworzenie czytelnych i atrakcyjnych tytułów oraz opisów meta dla poszczególnych stron i artykułów.
2. Dodaj słowa kluczowe do treści, ale zachowując umiar i naturalność.
3. Zadbaj o dobry UX (User Experience) na swoim blogu, czyli o łatwe nawigowanie po stronie oraz przystępność treści.
4. Udzielaj się w społeczności blogerów, komentuj, angażuj się, podsyłaj linki na zewnętrznych stronach. Pozwoli to zwiększyć wartość Twojej strony w oczach Google.

Przy prowadzeniu jakichkolwiek projektów online, warto rozważyć tworzenie projektów na expirkach, czyli wygasłach i przejętych domenach z wartościowymi linkami i historią SEO. Dobrze dobrana expirka, z już zbudowanym profilem linkowym oraz historią funkcjonowania w Google może znacznie przyspieszyć indeksowanie nowego projektu oraz zmniejszyć wydatki na linkbuilding i pozycjonowanie strony w Google. W ramach projektu expirki.pl tworzymy bazę jednych z najlepszych domen SEO na rynku: W aplikacji expirki znajdziesz mocne domeny, wygasłe nawet po kilknastu latach z unikalnymi linkami ze stron fundacji, organizacji, firm, subdomen gov, edu i innych. Każdą domenę przed dodaniem do bazy expirki.pl szczegółowo i ręcznie weryfikujemy. Jeśli temat expirek jest dla Ciebie zupełnie nowy, zapraszamy do zapoznania się z naszym szczególowym poradnikiem: https://expirki.pl/czyli-wygasle-i-przechwycone-domeny-seo/

Streszczenie

Artykuł zawiera kompleksowy poradnik dotyczący procesu wyboru, rejestracji i przekierowania własnej domeny blog. Omówione kroki obejmują właściwe praktyki wyboru domeny oraz zasady rejestracji domeny u dostawcy usług. Następnie przedstawione są instrukcje dotyczące przekierowania domeny na platformę blogową oraz konfiguracji ustawień na przykładzie WordPress. Wreszcie, omówione są aspekty optymalizacji bloga pod kątem SEO, mające na celu zwiększenie jego widoczności w wynikach wyszukiwania.