Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak założyć domenę za darmo, aby stworzyć swoją obecność w sieci bez konieczności ponoszenia kosztów? Jeśli tak, to świetnie się składa, gdyż w dzisiejszym artykule przedstawimy Ci instrukcję krok po kroku, która pomoże Ci w łatwy sposób założyć własną darmową domenę i tym samym zyskać swoje miejsce w nieograniczonym, fascynującym świecie Internetu. Gdyż, jak wiadomo, posiadanie własnej strony internetowej to nie tylko miejsce, gdzie możemy się dzielić swoimi pomysłami, twórczością oraz osiągnięciami, ale także, to miejsce, które może stanowić idealną przestrzeń do promowania naszych usług czy biznesu. Jeśli ta tematyka wydaje się być interesująca, to z pewnością warto poświęcić swój czas na przeczytanie tego artykułu, bo przecież wiedza kiedyś zdobyta może być jak cenna niewyceniona karta do gry, która może nam pomóc w życiu, w bardzo nieoczekiwanych, zaskakujących momentach.

1. Wybór odpowiedniej platformy

Aby założyć domenę za darmo, najpierw musisz wybrać odpowiednią platformę, która umożliwia rejestrację darmowej domeny. Na rynku dostępnych jest wiele usługodawców, którzy oferują darmowe subdomeny dla swoich użytkowników. Warto zwrócić uwagę na takie platformy jak: InfinityFree, Dot.tk, Freenom czy 000webhost.

InfinityFree

Jednym z popularniejszych wyborów jest InfinityFree, gdzie masz możliwość założenia darmowej domeny z przedrostkami takimi jak: .ga, .ml, .cf, .gq.

Dot.tk

Serwis Dot.tk również pozwala na założenie darmowej domeny z końcówką .tk. Ważne jest jednak, aby pamiętać o odnowieniu darmowej domeny co jakiś czas, gdyż może ona wygasnąć po upływie określonego okresu.

2. Rejestracja konta na wybranej platformie

Po dokonaniu wyboru odpowiedniej platformy, należy utworzyć na niej swoje konto. W tym celu wypełnij formularz rejestracyjny podając swoje dane, takie jak: adres e-mail, nazwę użytkownika, hasło oraz odpowiedzi na pytania kontrolne. Gdy już dokonasz rejestracji, powinieneś otrzymać e-mail z linkiem aktywacyjnym, który pozwoli Ci na aktywowanie swojego konta w serwisie.

3. Wybór nazwy domeny

Następnie musisz wymyślić nazwę dla swojej domeny. Pamiętaj, że powinna być ona unikalna, łatwa do zapamiętania oraz wyrażająca charakter strony. Jeśli chodzi o założenie darmowej domeny, będziesz miał do wyboru ograniczoną listę końcówek dostępnych w serwisie, z których musisz wybrać tę, która będzie pasować najlepiej do celu Twojej strony internetowej.

4. Sprawdzenie dostępności nazwy domeny

Po ustaleniu wymarzonej nazwy domeny, przeprowadź sprawdzenie jej dostępności w wybranej przez Ciebie platformie. Jeżeli nie zostanie znaleziona żadna strona o tej nazwie, to oznacza, że jest ona dostępna do rejestracji i możesz ją zarezerwować na swoje konto.

5. Rejestracja domeny

Gdy już upewnisz się, że nazwa domeny jest wolna, pora na jej rejestrację. W tym celu przejdź do formularza rejestracji domeny w panelu użytkownika na wybranej platformie i przekaż niezbędne informacje, takie jak: nazwa domeny, wybrana końcówka oraz dane właściciela. Po wypełnieniu formularza zazwyczaj wystarczy już tylko kilka prostych kroków, takich jak akceptacja regulaminu i zatwierdzenie wyboru, aby założyć domenę za darmo.

6. Przekierowanie bądź podpięcie domeny do serwera

Po rejestracji domeny, zajmij się jej przekierowaniem bądź podpięciem do serwera, na którym będzie znajdować się Twoja strona internetowa. Aby tego dokonać, z reguły wystarczy dodać odpowiednie rekordy DNS lub skorzystać z opcji „przekierowania domeny” w panelu administracyjnym swojej darmowej domeny. Warto również przypomnieć, że po założeniu darmowej domeny można korzystać z różnorodnych możliwości oferowanych przez wybrane oprogramowanie do zarządzania stroną internetową, jak WordPress czy Joomla.

Choć proces jak założyć domenę za darmo może wydawać się skomplikowany na początek, korzystając z powyższej instrukcji będziesz w stanie szybko poradzić sobie z tym zadaniem. Darmowe domeny mogą być świetnym rozwiązaniem, jeśli prowadzisz mały projekt, blog czy stronę o charakterze hobbystycznym. Jednak warto pamiętać, że jeśli masz zamiar rozwijać swój biznes w przyszłości, warto rozważyć inwestycję w płatną domenę, która w ostatecznym rozrachunku zapewni Ci większą kontrolę, profesjonalizm oraz prestiż w świecie online.

Przy prowadzeniu jakichkolwiek projektów online, warto rozważyć tworzenie projektów na expirkach, czyli wygasłach i przejętych domenach z wartościowymi linkami i historią SEO. Dobrze dobrana expirka, z już zbudowanym profilem linkowym oraz historią funkcjonowania w Google może znacznie przyspieszyć indeksowanie nowego projektu oraz zmniejszyć wydatki na linkbuilding i pozycjonowanie strony w Google. W ramach projektu expirki.pl tworzymy bazę jednych z najlepszych domen SEO na rynku: W aplikacji expirki znajdziesz mocne domeny, wygasłe nawet po kilknastu latach z unikalnymi linkami ze stron fundacji, organizacji, firm, subdomen gov, edu i innych. Każdą domenę przed dodaniem do bazy expirki.pl szczegółowo i ręcznie weryfikujemy. Jeśli temat expirek jest dla Ciebie zupełnie nowy, zapraszamy do zapoznania się z naszym szczególowym poradnikiem: https://expirki.pl/czyli-wygasle-i-przechwycone-domeny-seo/

Podsumowanie: Jak założyć darmową domenę krok po kroku?

W artykule omówiono proces zakładania darmowej domeny, który obejmuje:

  1. Wybór odpowiedniej platformy oferującej darmowe domeny, takiej jak InfinityFree, Dot.tk, Freenom czy 000webhost.
  2. Rejestrację konta na wybranej platformie, wypełnienie formularza i aktywację konta poprzez link aktywacyjny.
  3. Wymyślenie unikalnej i łatwej do zapamiętania nazwy domeny, która oddaje charakter strony.
  4. Sprawdzenie dostępności nazwy domeny w wybranej platformie i rezerwację wolnej nazwy.
  5. Rejestrację domeny poprzez wypełnienie formularza i zatwierdzenie wyboru.
  6. Przekierowanie lub podpięcie domeny do serwera z odpowiednimi rekordami DNS lub przez panel administracyjny platformy.

Darmowe domeny są doskonałym rozwiązaniem dla małych projektów, blogów czy hobbystycznych stron internetowych. Jednak rozważ inwestycję w płatną domenę, jeśli planujesz rozwijać swój biznes w przyszłości, aby zapewnić większą kontrolę, profesjonalizm i prestiż w świecie online.