W dzisiejszych czasach internet stał się nieodłącznym elementem naszego życia, a bezpieczeństwo w sieci to kwestia, na której powinniśmy się skupić. Czasami można natknąć się na strony zawierające szkodliwe treści, wirusy czy próby wyłudzenia danych. Wówczas warto wiedzieć, jak zgłosić taką stronę jako niebezpieczną, aby chronić siebie oraz innych internautów. Oto artykuł, który pozwoli Ci zrozumieć, w jaki sposób można zgłaszać niebezpieczne witryny i jakie instytucje odwiedzić, aby zgłosić obecność zawartości, która jest niebezpieczna i szkodliwa. Zapraszam do lektury, gdyż nauka w tej dziedzinie może być użyteczna w życiu codziennym.

Zgłaszanie niebezpiecznych stron w przeglądarkach internetowych

Google Chrome

W przypadku przeglądarki Google Chrome, aby zgłosić stronę jako niebezpieczną, należy kliknąć trzy poziome kropki w prawym górnym rogu przeglądarki, a następnie kliknąć „Pomoc” i „Zgłoś problem”. W oknie, które się otworzy, należy opisać problem związanym z daną stroną i kliknąć „Wyślij”, aby zgłosić stronę jako potencjalnie szkodliwą.

Firefox

W przeglądarce Mozilla Firefox zgłaszanie niebezpiecznych witryn jest równie proste. Po otwarciu menu przeglądarki (trzy poziome kreski w prawym górnym rogu), należy wybrać opcję „Pomoc”, a następnie „Zgłoś błąd strony internetowej”. Następnie na nowo otwartym formularzu można zgłosić stronę jako niebezpieczną, opisać problem oraz dostarczyć informacje na temat swojego systemu, dzięki czemu Google będzie zwracać uwagę na szczegóły zgłoszenia.

Zgłaszanie niebezpiecznych stron na stronach specjalistycznych

CERT Polska

Jedną z instytucji zajmujących się bezpieczeństwem w polskiej części Internetu jest CERT Polska (Ośrodek Reagowania na Incydenty Komputerowe). Aby zgłosić stronę jako niebezpieczną, warto odwiedzić ich stronę internetową (https://www.cert.pl/zglos-naruszenie/), wybrać odpowiednią opcję zgłoszenia (np. „zgłoś podejrzenie przestępstwa”) i wypełnić formularz zgłoszeniowy, opisując problem ze stroną i przekazując informacje o niej.

Google Safe Browsing

Innym sposobem zgłoszenia niebezpiecznej strony jest skorzystanie z serwisu Google Safe Browsing (https://www.google.com/safebrowsing/report_phish/). W tym przypadku wystarczy podać adres URL strony, której chcemy zgłosić, oraz opisać problem w formularzu zgłoszeniowym.

Zgłaszanie niebezpiecznych stron na portalach społecznościowych

Facebook

Jeśli napotkasz niebezpieczne treści na Facebooku, również możesz je zgłosić. Aby to zrobić, należy kliknąć trzy kropki w prawym górnym rogu posta lub strony, na której znajdują się szkodliwe treści, a następnie wybrać opcję „Zgłoś post” lub „Zgłoś stronę”. Następnie należy postępować zgodnie z instrukcjami, opisać problem i wysłać zgłoszenie.

Twitter

Podobnie, na Twitterze zgłaszanie niebezpiecznych stron lub tweetów jest możliwe poprzez kliknięcie trzech kropek obok tweetu, który uważamy za szkodliwy lub oznaczenia wiadomości jako spamu. Następnie należy wybrać odpowiednią opcję zgłoszenia i dostarczyć dodatkowe informacje o problemie.

Przy prowadzeniu jakichkolwiek projektów online, warto rozważyć tworzenie projektów na expirkach, czyli wygasłach i przejętych domenach z wartościowymi linkami i historią SEO. Dobrze dobrana expirka, z już zbudowanym profilem linkowym oraz historią funkcjonowania w Google może znacznie przyspieszyć indeksowanie nowego projektu oraz zmniejszyć wydatki na linkbuilding i pozycjonowanie strony w Google. W ramach projektu expirki.pl tworzymy bazę jednych z najlepszych domen SEO na rynku: W aplikacji expirki znajdziesz mocne domeny, wygasłe nawet po kilknastu latach z unikalnymi linkami ze stron fundacji, organizacji, firm, subdomen gov, edu i innych. Każdą domenę przed dodaniem do bazy expirki.pl szczegółowo i ręcznie weryfikujemy. Jeśli temat expirek jest dla Ciebie zupełnie nowy, zapraszamy do zapoznania się z naszym szczególowym poradnikiem: https://expirki.pl/czyli-wygasle-i-przechwycone-domeny-seo/

Podsumowanie: Zgłaszanie niebezpiecznych stron internetowych

Artykuł przedstawia, jak zgłosić podejrzane i niebezpieczne strony w różnych przeglądarkach internetowych oraz na stronach specjalistycznych i portalach społecznościowych. W przypadku Google Chrome oraz Mozilla Firefox, można zgłosić niebezpieczne strony, korzystając z wbudowanych opcji zgłaszania problemów po otwarciu menu w prawym górnym rogu przeglądarki.

Jeśli chodzi o zgłaszanie niebezpiecznych stron na stronach specjalistycznych, warto wykorzystać usługi takie jak CERT Polska (Ośrodek Reagowania na Incydenty Komputerowe) na stronie https://www.cert.pl/zglos-naruszenie/ lub Google Safe Browsing na stronie https://www.google.com/safebrowsing/report_phish/.

W przypadku portali społecznościowych takich jak Facebook czy Twitter, zgłoszenie niebezpiecznych treści lub stron jest możliwe poprzez kliknięcie trzech kropek obok posta lub strony, a następnie opisanie problemu i wysłanie zgłoszenia.