Cześć! Z pewnością zdarzyło Ci się myśleć o tym, jak świetnie byłoby zmienić nazwę domeny swojej strony internetowej, ale zastanawiałeś się, czy to trudne zadanie jest możliwe do zrealizowania w sposób prosty i szybki. Dobra wiadomość jest taka, że zmiana nazwy domeny w WordPress nie tylko jest możliwa, ale także łatwa do zrobienia, gdy poznamy odpowiednie kroki. W tym artykule przedstawię Ci cały proces krok po kroku, dzieki któremu na pewno śmigle poradzisz sobie z tym zadaniem. A jeśli nie wiesz, czy warto czytać dalej – zaszalejmy, daj szansę temu tekściowi, a może okaże się, że to właśnie tutaj znajdziesz wszystkie istotne i niezbędne information jakie przysparzały Ci dotąd nieprzespanych nocy. So zapraszam serdecznie do dalszej lektury!
- Zmiana nazwy domeny w WordPress: krok po kroku
- krok 1: Wybór nowej nazwy domeny i rejestracja
- Uwagi przy rejestracji nowej domeny
- krok 2: Modyfikacja ustawień w WordPress
- Dodatkowe zmiany w plikach WordPress
- krok 3: Przekierowanie 301 dla zachowania pozycji w wynikach wyszukiwania
- krok 4: Zaktualizowanie linków na stronie oraz wewnętrznych źródeł
- krok 5: Informowanie Google o zmianie adresu URL
- Podsumowanie – jak zmienić nazwę domeny w WordPress
Zmiana nazwy domeny w WordPress: krok po kroku
Dla osób, które pragną wiedzieć, jak zmienić nazwę domeny w WordPress, ten artykuł oferuje prosty i przystępny przewodnik po kilku krokach, które należy wykonać, aby osiągnąć ten cel. Omówimy zarówno podstawowe kwestie powiązane z domenami, jak i bardziej zaawansowane techniki, które na pewno pomogą Ci w szybki sposób przeprowadzić cały proces.
krok 1: Wybór nowej nazwy domeny i rejestracja
Zanim przystąpisz do zmiany nazwy domeny, musisz wybrać nową nazwę domeny i zarejestrować ją u odpowiedniego rejestratora domen. Ważne jest, aby dokonać tej decyzji z rozwagą, gdyż nazwa domeny powinna być odpowiednia dla Twojej strony oraz łatwa do zapamiętania.
Uwagi przy rejestracji nowej domeny
Podczas rejestracji nowej domeny, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, takich jak długość i czytelność samej nazwy, czy popularność rozszerzenia domeny (np. .com, .pl, .org). Często, stosunkowo krótkie i proste nazwy są łatwe do zapamiętania dla użytkowników, co z pewnością wpłynie pozytywnie na ruch na Twojej stronie.
krok 2: Modyfikacja ustawień w WordPress
W celu zmiany nazwy domeny w WordPress, musisz wprowadzić pewne modyfikacje w ustawieniach. Najprostszą metodą jest wejście do panelu administracyjnego WordPress i nawigacja do Ustawienia > Ogólne. W opcjach „Adres (URL)” oraz „Adres strony (URL)”, wprowadź odpowiednio nową nazwę domeny i zapisz zmiany. Następnie przekierowanie z starej na nową domenę zostanie automatycznie skonfigurowane.
Dodatkowe zmiany w plikach WordPress
Jeśli w trakcie przeglądania swojej strony internetowej po zmianie domeny napotkasz błędy lub problemy z dostępnością, być może będziesz musiał wprowadzić dodatkowe zmiany w plikach WordPress. Odnajdź plik „wp-config.php” w głównym katalogu swojej strony WordPress i dodaj do niego następujące linijki kodu, odpowiednio dostosowując adresy URL:
define( 'WP_SITEURL', 'http://nowadomena.pl' ); define( 'WP_HOME', 'http://nowadomena.pl' );
krok 3: Przekierowanie 301 dla zachowania pozycji w wynikach wyszukiwania
Gdy zmieniasz nazwę domeny, ważne jest przekierowanie 301, czyli przekierowanie „na stałe”, które pozwoli zachować Twoją pozycję w wynikach wyszukiwania Google. W przypadku WordPressa, najlepszym rozwiązaniem jest dodanie kilku linijek kodu do pliku .htaccess. Otwórz plik .htaccess znajdujący się w głównym katalogu strony internetowej i dodaj:
RewriteEngine On RewriteCond %{HTTP_HOST} ^stara-domena.com$ [NC] RewriteRule ^(.*)$ http://nowa-domena.com/$1 [L,R=301]
Zastąp „stara-domena.com” oraz „nowa-domena.com” odpowiednimi adresami. Dzięki temu przekierowanie 301 będzie skonfigurowane poprawnie.
krok 4: Zaktualizowanie linków na stronie oraz wewnętrznych źródeł
Po zmianie nazwy domeny, niezbędne jest zaktualizowanie wszystkich wewnętrznych linków oraz źródeł znajdujących się na Twojej stronie. Można to zrobić wprowadzając zmiany ręcznie, jednakże jeśli masz dużo linków, zdecydowanie lepszym wyborem będzie korzystanie z wtyczek do automatycznej aktualizacji adresów URL, takich jak Velvet Blues Update URLs czy Search & Replace.
krok 5: Informowanie Google o zmianie adresu URL
Ostatnim krokiem podczas zmiany nazwy domeny jest informowanie Google o tej zmianie. Aby to zrobić, należy dodać nową domenę do Google Search Console, a następnie użyć opcji „Zmiana adresu” oraz śledzić proces zmiany adresu URL. Dzięki temu Google będzie na bieżąco informowane o zmianach na Twojej stronie i szybciej zindeksuje nową domenę.
Przy prowadzeniu jakichkolwiek projektów online, warto rozważyć tworzenie projektów na expirkach, czyli wygasłach i przejętych domenach z wartościowymi linkami i historią SEO. Dobrze dobrana expirka, z już zbudowanym profilem linkowym oraz historią funkcjonowania w Google może znacznie przyspieszyć indeksowanie nowego projektu oraz zmniejszyć wydatki na linkbuilding i pozycjonowanie strony w Google. W ramach projektu expirki.pl tworzymy bazę jednych z najlepszych domen SEO na rynku: W aplikacji expirki znajdziesz mocne domeny, wygasłe nawet po kilknastu latach z unikalnymi linkami ze stron fundacji, organizacji, firm, subdomen gov, edu i innych. Każdą domenę przed dodaniem do bazy expirki.pl szczegółowo i ręcznie weryfikujemy. Jeśli temat expirek jest dla Ciebie zupełnie nowy, zapraszamy do zapoznania się z naszym szczególowym poradnikiem: https://expirki.pl/czyli-wygasle-i-przechwycone-domeny-seo/
Podsumowanie – jak zmienić nazwę domeny w WordPress
- Wybór nowej nazwy domeny i rejestracja – starannie wybierz odpowiednią nazwę domeny, która będzie łatwa do zapamiętania i zarejestruj ją u odpowiedniego rejestratora domen.
- Modyfikacja ustawień w WordPress – wprowadź zmiany w panelu administracyjnym WordPress, nawigując do Ustawienia > Ogólne, a następnie wprowadź nową nazwę domeny w opcjach „Adres (URL)” oraz „Adres strony (URL)”.
- Przekierowanie 301 – aby zachować pozycję w wynikach wyszukiwania Google, skonfiguruj przekierowanie 301, dodając odpowiednie linijki kodu do pliku .htaccess.
- Zaktualizowanie linków na stronie oraz wewnętrznych źródeł – upewnij się, że wszystkie wewnętrzne linki oraz źródła na Twojej stronie są zaktualizowane do nowej nazwy domeny, korzystając z wtyczek takich jak Velvet Blues Update URLs czy Search & Replace.
- Informowanie Google o zmianie adresu URL – dodaj nową domenę do Google Search Console i skorzystaj z opcji „Zmiana adresu”, aby poinformować Google o zmianie domeny i przyspieszyć indeksację.